jak żyć po rozstaniu

Jak żyć po rozstaniu? 7 pozytywnych stron zakończenia związku

Rozstania są trudne. Są bolesne i niepokojące, wywracają Twój cały świat do góry nogami. Czasem wydają się sytuacją prawie niemożliwą do przetrwania. I nie ma w tym przesady ? badania pokazują, że ból po rozstaniu jest porównywalny do bólu po śmierci bliskiej osoby.

Być może ciężko Ci będzie w to uwierzyć, ale rozstanie, choć  jest trudne i bolesne, jest to jednak sytuacja z potencjałem. Jednym z najlepszych sposobów na przetrwanie rozpadu związku jest zwrócenie uwagi na dobro, które może z tego wyniknąć. Jeśli go odpowiednio poszukasz, znajdziesz je!

Twoje nowe położenie może posłużyć jako powód do zmiany, oznaczającej Twój rozwój w nowym kierunku. Masz przed sobą nieograniczone możliwości i swobodę samodzielnego wyboru tego, co jest dla Ciebie najlepsze.

Jak żyć po rozstaniu? Oto kilka pozytywnych aspektów, jakie możesz wyciągnąć z rozstania.

Niech Cię zainspirują i uświadomią Ci, że koniec źle funkcjonującego związku jest Twoim nowym początkiem.

1. Oszczędność większego bólu w przyszłości

To jest dokładnie ten moment, w którym dostrzegasz, że dana osoba nie była dla Ciebie odpowiednia. Choć Twoje negatywne emocje, związane z tą zmianą są teraz wyjątkowo silne, pomyśl, że lepiej przechodzić przez to teraz niż inwestować siły w dalsze wspólne życie, tylko po to, aby odkryć za kilka kolejnych lat, że nie jesteś dla siebie stworzeni.

2. Czas dla siebie

Choć brzmi to niezwykle banalnie, wreszcie masz chwile na to by przypomnieć sobie, że jest tak wiele rzeczy, które możesz zrobić ze swoim czasem. Bycie w związku pociąga za sobą kompromis, w którym oddajesz jakąś część siebie, drugiej osobie.

Zaakceptuj czas dla siebie w przerwie pomiędzy związkami, naucz się czegoś nowego o sobie. Zacznij skupiać się bardziej niż dotychczas na realizacji swoich pasji, rozwijaniu zainteresowań. Znajdź nowe hobby, podnieś kwalifikację, zacznij uczyć się czegoś nowego. Kto wie, może nowe zajęcia odkryją przed Tobą nowe sposoby na osiąganie najwyższego poziomu szczęścia? Może zmienią Twoją ścieżkę kariery?

Zobacz także: Wszyscy pędzą naprzód, a u Ciebie ciągle to samo?

3. Doświadczenie życiowe

Kiedy zastanowisz się nad swoimi wszystkimi dotychczasowymi związkami, zdasz sobie sprawę, że każda osoba, która pojawiła się w Twoim życiu, pomogła Ci ukształtować osobę, którą jesteś dzisiaj. Relacje, które nie rozkwitły, tak jak byśmy sobie tego życzyli na początku, nie są wcale straconym czasem. Są jak nauczyciele i lekcje, których widocznie musieliśmy doświadczyć. Po każdym rozstaniu jesteś o wiele silniejsza i bogatsza o nowe doświadczenia. Przyciąganie do siebie konkretnych osób jest odpowiedzią na Twoje potrzeby emocjonalne czy rozwojowe, które pojawiają się w danym czasie. Każda osoba, która była blisko Ciebie, była katalizatorem Twojej osobistej zmiany i wzrostu. Twoi byli partnerzy w jakimś stopniu odzwierciedlali Ciebie.

4. Niezależność

Będąc w związku, zawsze masz towarzyszka u boku. Teraz, będziesz musiała nauczyć się samej poruszać po życiu! Uczenie się samodzielności jest nieocenione we wszystkich dziedzinach życia, zarówno w pracy, jak i w Twojej codzienności. Niezależność daje Ci odwagę, aby wyjść poza strefę komfortu i spróbować rzeczy, o których wcześniejszym zrobieniu nie myślałaś.

5. Rodzina, przyjaciele i znajomi

Niestety, kiedy jesteśmy w stałym związku, dochodzimy do rutyny, w której na rzecz czasu spędzanego razem, ograniczamy spotkania z rodziną i przyjaciółmi.

Wreszcie masz chwilę by pojechać na wycieczkę z rodzicami, pomóc wybrać najlepszej przyjaciółce nową sukienkę czy choćby wyskoczyć z dawno niewidzianą koleżanką na kawę. Dotarcie do bliskich i przyjaciół, pomoże Ci rozwijać wartościowe w Twoim życiu relacje. Dodatkowo łatwiej Ci będzie poradzić sobie z trudnymi uczuciami, gdy przypomnisz sobie jak wiele miłości czy sympatii od innych, masz w swoim życiu.

6. Własna instrukcja obsługi

Dalsze życie po rozstaniu, pomaga Ci zrozumieć, kim jesteś, gdy nie jesteś w związku. Łatwo jest użyć relacji do kategoryzacji siebie. Jesteś chłopakiem czy dziewczyną, narzeczonym, a nawet małżonkiem. Wkrótce, relacja ta staje się najważniejszym sposobem opisywania siebie. Ale kiedy jesteś samotna, odkryjesz, że nie musisz się w żaden sposób oznaczać. Jesteś osobą ciągle uczącą się nowych rzeczy i kształtująca swój charakter poprzez nowe doświadczenia. Zmieniasz swoje postrzeganie świata, swoje przekonania, umacniasz swoje wartości z każdym nowym dniem. Choć związek może być dla Ciebie bardzo ważnym aspektem Twojego życia, nie definiuje tego kim jesteś.

Zobacz także: Odkryj swoją AUTENTYCZNOŚĆ

7. Nowa miłość

Jeśli znów znajdziesz miłość, bardziej docenisz szczęście, które Cię spotkało. Po rozstaniu i wszystkich doświadczeniach jakie do tej pory zebrałaś, będzie to relacja bardziej wartościowa i mądrzejsza.

Wierz nam, nie ma czegoś takiego jak „ten jedyny. Świat jest dość dużym miejscem, wypełnionym ludźmi, którzy są dla Ciebie właściwi. Jeśli uważasz, że to był ten Jedyny/ Jedyna, zastanów się, jak niesamowitą będzie następna osoba, którą pokochasz całym sercem i stworzysz z nią udany związek, oby do końca życia.

Zobacz także: Sekrety szczęśliwych, długoletnich związków ? 10 sprawdzonych lekcji miłości

W każdej sytuacji są jakieś dobre strony. Trudności należy przezwyciężyć, aby przejść do następnego rozdziału w swoim życiu. Doceń to, co było dobre, ale uświadom sobie, że coś jeszcze lepszego jest dopiero przed Tobą.

 

Jak podobał Ci się artykuł?