lekcje miłości

Sekrety szczęśliwych, długoletnich związków ? 10 sprawdzonych lekcji miłości

Życie razem przez lata jest niezwykłym wyzwaniem! Choć miłość jest fundamentem wielkiego, szczęśliwego związku, sama w sobie nie wystarczy. Idealna relacja prócz samej miłości wymaga również wielkich nakładów pracy z obu stron. Gdy mija pierwszy okres ekscytacji związanej z poznawaniem drugiego człowieka, namiętność powoli przygasa, pozwalając zająć miejsce codziennej rutynie.

Na podstawie pogłębionej analizy rozmów przeprowadzonych z parami o długoletnim stażu związku (plus 25 lat), psycholodzy wytypowali, jakie zachowania pojawiały się najczęściej w ?recepcie? na szczęśliwy związek.

10 sprawdzonych lekcji miłości ? czyli sposoby na utrzymanie silnych relacji

1 ? Rozmawiajcie

Zwyczajne pogaduchy czy też rozmowy o ważnych doświadczeniach znacznie Was do siebie zbliżą.

Jeśli będziecie umieć komunikować się ze sobą szczerze, nie skrywając swoich słabości czy wrażliwości, szybciej zrozumiecie siebie nawzajem.

Podczas rozmowy, zamiast przepychać się argumentami, starajcie się dotrzeć choćby do neutralnej przestrzeni, aby móc się porozumieć.

Umiejętność przekazywania swoich odczuć jest niezwykle ważna, zwłaszcza jeśli pojawiają się trudności w relacjach. Lepiej od razu wyjaśnić nieporozumienia niż dusić w sobie urazy.

Nie chodźcie źli spać. Chociaż ostatnią rzeczą, na którą możesz mieć ochotę, pod koniec wyczerpującego dnia jest rozmowa z partnerem, nie unikaj jej. Nie pozwalajcie, by drobne niedopowiedzenia sabotowały Wasz związek, w dłuższej perspektywie. Każde nieporozumienie powinniście wyjaśnić jak najszybciej za pomocą rozmowy.

2 – Komunikujcie się łagodnie

Bądźcie dla siebie łagodni i uprzejmi. Podczas codziennych zwyczajnych rozmów, używajcie języka wyrażającego szacunek względem drugiej osoby. Na co dzień posługujcie się słowami takimi jak proszę, dziękuję, przepraszam. Zamiast rzucić ?jestem głodny/a?, poproś o ?przygotowanie tej zupy, która Ci się tak doskonale udała ostatnio?.

Unikaj surowego, krytykującego, negatywnego języka, który będzie służył tylko do tego, aby druga osoba czuła się niedoceniona czy ignorowana.

Znajdź sposób by każdego dnia wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby. Pary, które się dużo razem śmieją, tworzą najsilniejsze relacje oparte na radości i komforcie emocji.

3 – Określcie wspólne cele

W codziennym życiu starajcie się być zgranym zespołem. Określcie swoje wspólne cele jako para. Zdefiniujcie co byście chcieli razem osiągnąć, w którym kierunku zamierzacie podążać.

Jednym z najważniejszych elementów szczęścia jest dążenie do osiągnięcia celów, które uważa się za znaczące. Z kolei jednym z elementów szczęśliwej relacji jest zbiór celów, które staracie się zrealizować wspólnie i świętowanie, kiedy je osiągacie.

4 – Reagujcie i działajcie wspólnie

Jeśli cokolwiek niepokojącego dzieje się w Waszym związku, do rozwiązania problemu podchodźcie wspólnie. Wsparcie z drugiej strony, zawsze dodaje sił. Bądźcie czujni na temat tego, co dzieje się w życiu każdego z Was. Pomagając sobie nawzajem, dbajcie o swoje uczucia i emocje.

5 – Twórzcie wspólne wspomnienia

Doceniajcie to, co życie ma Wam dalej do zaoferowania. Bądźcie otwarci na zmiany.

Stale próbujcie nowych rzeczy. Jeśli macie okazję podróżujcie razem w nieznane, zapiszcie się wspólnie na kursy rozwijające Wasze umiejętności czy pasję. Zwiedzajcie, oglądajcie, przeżywajcie, poznawajcie razem!

Dowiedziono, że pary są bardziej zadowolone z ich relacji, po wzięciu udziału w „ekscytujących” działaniach.

6 – Szanujcie indywidualizm

Utrzymujcie swoja przestrzeń osobistą. Wszyscy mamy różne zainteresowania i zajęcia, które sprawiają nam przyjemność i są elementem oderwania od rzeczywistości. Znajdźcie równowagę pomiędzy wspólnymi zainteresowaniami a takimi, które są przeznaczone tylko dla Was. Nie reagujcie negatywnie, gdy partner będzie chciał rozwijać swoje pasje, bez Waszego udziału.

Będąc w związku, oczekujemy bliskości ale niezwykle potrzebujemy też własnej przestrzeni. Rozwijanie relacji samemu z sobą, wpływa pozytywnie na wszystkie inne aspekty życia, w tym związek.

7 – Akceptujcie

Prawdziwa miłość polega na akceptowaniu siebie nawzajem.

Jednym z największych zagrożeń w bliskich związkach jest ciągłe próbowanie, by na siłę dostosowywać partnera do siebie lub siebie do partnera. Nie chcemy zaakceptować faktu, że osoba, którą kochamy może być całkowicie inna od nas czy naszych wcześniejszych wyobrażeń o niej.

Zamiast dopasowywać ludzi do własnego szablonu, zacznijcie się cieszyć, tym co inni mają Wam do zaoferowania. Różnice, które się między Wami pojawiają, sprawiają, że życie staje się ciekawsze.

Kluczem do utrzymania silnej relacji jest mądry kompromis pomiędzy nimi.

8 ? Bądźcie względem siebie uczciwi

Czasem łatwiej nam unikać uczciwości, jeśli wiemy, że szczerość może zranić drugą osobę.

Jednak cokolwiek by się nie działo, to tylko na uczciwości jesteście w stanie zbudować wzajemne zaufanie, będące istotą udanego związku.

9 – Przebaczajcie

Przebaczenie jest transakcją wytworzoną przez naruszenie, ustalonych wcześniej zasad.

Zaakceptujcie fakt, że partner nie jest istotą idealną i niezawodną. Wszyscy popełniamy błędy, szczególnie w naszych związkach. Relacje nigdy nie są łatwe. Nauka przebaczania w związkach jest niezwykle istotna. Nieprzemyślane rzucanie lub upokarzanie się nawzajem nie jest dobrym pomysłem.

Nauczcie się też czasem odpuszczać. Wolicie być szczęśliwi czy wolicie mieć zawsze rację?

Większość rzeczy nie jest tak ważna jak myślimy, a wiele z nich często jest po prostu naszym ego szukającym walidacji.

10 – Dbajcie o swój wygląd zewnętrzny

Jeśli chcecie utrzymać iskierkę rozpaloną na początku swojego związku, nie przestawajcie dbać o siebie. Starajcie się wyglądać tak dobrze, jak tylko to możliwe.

Często pary wychodzą z założenia, że mając kogoś przy sobie, już się nie muszą starać. Standardem stają się powyciągane dresy czy dziurawe koszulki trzymane do chodzenia? po domu?. Nie ma nic bardziej mylnego w takim myśleniu. Wzajemna atrakcyjność jest istotna na każdym etapie związku!

Łatwo jest kochać drugą osobę, kiedy otoczenie jest romantyczne i sprzyjające. W chwili, gdy pojawiają się pierwsze problemy, zmęczenie, rutyna czy chwile niepokoju, koniecznym jest rozpoznanie, że wszystkie związki mają swoje wzloty i upadki. Kiedy wchodzisz w dłuższą relację, musisz zaakceptować fakt, że jest to długoterminowe zobowiązanie, wymagające wielu kompromisów i ciężkiej pracy w sferze Waszych emocji.

A jakie są Wasze ?złote recepty? na udany związek?

 

4 Replies to “Sekrety szczęśliwych, długoletnich związków ? 10 sprawdzonych lekcji miłości”

  1. bardzo ważna jest mądrość. Ja uważam, że każdy mężczyzna dąży w życiu do mądrości a kobieta jest emocjonalna i liczą się dla niej uczucia. Ja oakurat jestem mężczyzną w 99 procentach emocjonalny tak jak kobieta. Jednakbez mądrości ani rusz. Pamiętajmy, że kobiety są emocjonalne a mądrość to twarde emocje. Wszystko co myslimy i co czujemy stanowią emocje.Wytłumacze to na przykładzie aby podjąć jakąś wazną decyzje na drodze mężczyzna musi wybrać mocną emocje a kobieta kazda w uczuciach jest zawsze delikatna ale kobiety podejmuja łatwe decyzje w codzienności a nie w kosmosie.kazdy męzczyzna jest moim zdaniem „wyjechany w kosmos”. Oderwani jesteśmy od rzeczywistości musimy zejść na ziemię brakuje nam uczuć w codzienności do tego najłatwiej jest nas zachęcic w kuchni .Jak mówi stare powiedzenie A na pewno cię zaskoczy :))))))))

  2. Dobre rady. My z mężem nigdy nie kładziemy się spać pokłóceni i dużo rozmawiamy. Mówimy wprost o tym, co nas boli, co czujemy, co sprawia nam przyjemność.

Jak podobał Ci się artykuł?