30 najpopularniejszych obrazów

30 najpopularniejszych obrazów na świecie? gdzie możesz je zobaczyć?

Są bezcenne. Niemożliwe do zakupu za żadne pieniądze. Są niewątpliwym dobrem narodowym, które przekracza czas i koncepcje artystyczne, żeby stworzyć historię.

I choć namalowanych obrazów jest miliony, tylko nieliczne z nich, są znane ludziom na całym świecie.

Poniżej zebraliśmy dla Was, listę najpopularniejszych obrazów na świecie, które wywarły maksymalny artystyczny wpływ i uznanie. Nie musisz być wielbicielem sztuki, jednak te tytuły i ich autorów powinieneś kojarzyć.

Lista obejmuje dzieła, które obecnie znajdują się w jednych z najlepszych na świecie muzeów. Zdradzamy również ich lokalizację, byście mogli zobaczyć je przy okazji swoich podróży.

Lista 30 najpopularniejszych obrazów w historii sztuki.

1. Mona Lisa  Leonardo da Vinci

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: La Gioconda
 • Data powstania: 1503-1519
 • Oryginał zobaczysz w: Paryż, Luwr.

Najpopularniejszy na świecie portret przedstawia kobietę, siedzącą na balkonie, ubraną w skromną szatę bez oznak pozycji społecznej, majątkowej czy dworskiej. Za nią artysta ustawił wysoki mur, a dalej stworzył melancholijny krajobraz pocięty zygzakowatymi liniami ścieżek i wijących się potoków. Postać namalowana została z innej perspektywy niż krajobraz: kobieta w perspektywie centralnej, a tło z lotu ptaka.

Mona Lisa wielokrotnie była inspiracją dla wielu innych późniejszych artystów, w tym m.in. Salvadora Dalí, Fernanda Légera, Marii Sol Escobar, Marcela Duchampa, Fernanda Legera oraz Andy?ego Warhola. Śpiewał o niej Nat King Cole (Mona Lisa), Bob Dylan (Vision of Johanna), Elton John, Willie Nelson, Jimmy Clanton czy Slick Rick. Była motywem w licznych powieściach literackich oraz filmowych: w Star Treku, w Doktorze Who, czy w Uśmiechu Mony Lisy z Julią Roberts w roli głównej, jak i w animowanej wersji Giocondy Terry’ego Gilliama w czołówce Latającego Cyrku Monty Pythona.

2. Gwiaździsta noc Vincent van Gogh

 • Tytuł oryginalny: The Starry Night
 • Data powstania: 1889
 • Oryginał zobaczysz w: Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.

Gwiaździsta noc Vincenta van Gogha, to jedno z tych dzieł, którego reprodukcje można kupić w sklepach z pamiątkami na całym świecie. Pokazuje wioskę Saint-Remy pod wirującym słońcem. Jako jedno z nielicznych dzieł Van Gogha, obraz nie został namalowany z natury, ale całkowicie z pamięci i dzięki wyobraźni autora. Jest jednym z najsłynniejszych jego dzieł. Stał się przedmiotem utworów poetyckich, prozy oraz piosenki Vincent (Starry, Starry Night) Dona McLeana.

3. Narodziny Wenus – Sandro Botticelli

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: The Birth of Venus
 • Data powstania: 1484?1486
 • Oryginał zobaczysz w: Galerii Uffizi we Florencji.

Obraz przedstawia scenę narodzin Wenus. Centralne miejsce zajmuje naga, długowłosa bogini, stojąca w ogromnej muszli unoszonej przez morskie fale. Towarzyszą jej Hora (jedna z bogiń pór roku) i Zefiry, kierujące ku brzegowi muszlę, na której stoi naga Wenus.

Część obrazu umieszczono na włoskiej monecie 10 eurocentów. Motyw ten wykorzystała też firma Adobe w opakowaniach i materiałach promocyjnych programu Adobe Illustrator 10. Fragmenty obrazu są zawarte na okładce płyty Artpop amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi.

4. Krzyk – Edvard Munch

 • Tytuł oryginalny: Skrik
 • Data powstania: 1893
 • Oryginał zobaczysz w: jedna z wersji obrazu znajduje się w Muzeum Narodowym w Oslo, dwie kolejne w Muzeum Muncha w Oslo.

Obraz opisuje egzystencjalny kryzys osobisty. Przedstawia człowieka, który jest w stanie nieszczęścia i izolacji, umieszczonego na tle fiordów znajdujących się w pobliżu Oslo, widocznych ze wzgórza Ekeberg. Jest uważany za arcydzieło ekspresjonizmu. Słynna maska mordercy z filmu Krzyk była wzorowana na twarzy postaci z obrazu Muncha.

5. Słoneczniki – Vincent van Gogh

30 najpopularniejszych obrazów

 • Data powstania: 1888
 • Oryginał zobaczysz w: Muzeum Vincenta van Gogha, Amsterdam ( najpopularniejsza wersja z 15 słonecznikami).

Słoneczniki, to seria obrazów namalowanych przez Vincenta van Gogha, zawierających motyw słoneczników. Powstało ogółem 11 obrazów: 4 podczas pobytu w Paryżu i 7 w Arles. Każdy z nich ma swoją nazwę, np. Martwa natura: wazon z dwunastoma słonecznikami czy Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami.

6. Dziewczyna z perłą  Jan Vermeer

 • Tytuł oryginalny: Het Meisje met de Parel
 • Data powstania: 1665
 • Oryginał zobaczysz w: Muzeum Narodowym Mauritshuis w Hadze.

Uważany przez wielu za „holenderską Mona Lisa” lub „Mona Lisa Północy”, uznawany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. Obraz ten stanowił inspirację do powstania powieści historycznej (1999) o takim samym tytule autorstwa Tracy Chevalier.

W 2003 roku brytyjski reżyser, Peter Webber, nakręcił film pod tytułem Dziewczyna z perłą, którego kanwą były okoliczności powstania obrazu. W rolę tytułowej dziewczyny z perłą wcieliła się Scarlett Johansson.

7. Trwałość pamięci – Salvador Dali

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: La persistencia de la memoria
 • Data powstania: 1931
 • Oryginał zobaczysz w: Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.

Jeden z najsłynniejszych obrazów surrealistycznych Salvadora Dalí, znany również pod niewłaściwymi nazwami Miękkie zegary lub Cieknące zegary. Przedstawia topiące się zegarki na plaży. Dali wspomina, że był motywowany surrealistyczną koncepcją topienia sera Camembert pod słońcem. Wkrótce stał się jednym z symboli surrealizmu, a także popkultury, będąc reprodukowany na kartach, pocztówkach oraz pojawiając się w filmach, animacjach i komiksach (jak np. Tytus, Romek i Atomek w księdze XVIII).

8. Pocałunek -Gustav Klimt

 • Data powstania: 1908
 • Oryginał zobaczysz w: Galerii Austriackiej Belvedere.

Obraz przedstawia zatraconą w miłosnym objęciu parę kochanków na skarpie łąki kwiatowej. Kochankowie odziani w złote szaty zostali uchwyceni w pozie sugerującej zbliżający się pocałunek. „Złoty okres” w którym powstało dzieło, to okres malarskiej fascynacji Klimta złotem. Wiele obrazów artysty powstałych w tym okresie, ma bogate zdobienia wykonane z płatków szczerego złota.

9. Stworzenie AdamaMichał Anioł

30 najpopularniejszych obrazów

 • Data powstania: 1511
 • Oryginał zobaczysz w: Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, Włochy.

Fresk przedstawia scenę z Księgi Rodzaju (Rdz 1,27), w której Bóg daje życie Adamowi, pierwszemu człowiekowi. Jest to tylko jedna z dziewięciu scen z Księgi Rodzaju, które są namalowane na środku stropu kaplicy.

10. Guernica ? Pablo Picasso

30 najpopularniejszych obrazów

 • Data powstania: 1937
 • Oryginał zobaczysz w: Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie.

Obraz został namalowany w Paryżu i zainspirowany bombardowaniem Guernica w Hiszpanii, podczas hiszpańskiej wojny domowej. Malowidło przedstawia chaos, śmierć i strach ludzi, które sprowadza wojna na spokojne miasteczko. Tragedia Guerniki została podkreślona poprzez użytą kolorystykę: czerń, biel i różne odcienie szarości. Cierpienie wyraził artysta poprzez postacie i rekwizyty: szczątki ludzkie, płaczące kobiety, leżącego wojownika. Symbolicznie obraz ten przedstawia również cierpienie całego narodu baskijskiego walczącego o wolność, o swój kraj i język.

Kopia obrazu znajduje się w kwaterze głównej ONZ, by przypominać o okrucieństwach wojny i przed nią przestrzegać.

11. Taras kawiarni w nocy  Vincent van Gogh

 • Tytuł oryginalny: Café-terras aan het Place du Forum
 • Data powstania: 1888
 • Oryginał zobaczysz w: Kröller-Müller Museum – galeria sztuki oraz park rzeźby mieszczące się na terenie holenderskiego parku narodowego De Hoge Veluwe w Otterlo.

Van Gogh po przybyciu do Arles poszukiwał lokalu, w którym mógłby urządzić pracownię artystyczną. W maju 1888 wynajął dom, nazwany od koloru elewacji „Żółtym Domem”. Na czas urządzania się wynajął mieszkanie nad kawiarnią Café de la Gare., która stała się tematem dwóch słynnych obrazów van Gogha: Nocnej kawiarni i Tarasu kawiarni w nocy. Chociaż Van Gogh nigdy nie podpisał tego utworu, odwołuje się do słynnego arcydzieła Cafe w wielu osobistych dokumentach.

12.Lilie wodne – Claude Monet

 • Tytuł oryginalny: Nymphéas
 • Data powstania: 1894-1926
 • Oryginał zobaczysz w: obrazy są eksponowane w muzeach na całym świecie, w tym Musée Marmottan Monet i Muzeum Orsay w Paryżu.

Lilie wodne to seria około 250 obrazów olejnych francuskiego impresjonisty. Obrazy przedstawiają ogród kwiatowy Moneta w Giverny. Były one głównym przedmiotem artystycznej produkcji Moneta w ciągu ostatnich trzydziestu lat jego życia. Wiele prac zostało namalowanych, podczas gdy Monet cierpiał na kataraktę.

13. Bal w Moulin de la Galette – Pierre-Auguste Renoir

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: Bal du moulin de la Galette
 • Data powstania: 1876
 • Oryginał zobaczysz w: Muzeum Orsay w Paryżu.

Obraz przedstawia typowe niedzielne popołudnie w Moulin de la Galette w dzielnicy Montmartre w Paryżu. Pod koniec XIX wieku, paryżanki z klasy robotniczej ubierały się i spędzały tam wieczór na tańcach, piciu i jedzeniu galaretek.

Podobnie jak inne dzieła wczesnej dojrzałości Renoir, Bal du moulin de la Galette jest typowo impresjonistyczną migawką prawdziwego życia. Pokazuje bogactwo formy, płynność pociągnięcia pędzla i migoczące światło.

14. Straż nocna – Rembrandt

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: De Nachtwacht
 • Data powstania: 1642
 • Oryginał zobaczysz w: Rijksmuseum, Amsterdam, Holandia.

Obraz o 3 tytułach – Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha lub Straż nocna lub Wymarsz strzelców, to symbol holenderskiego Złotego Wieku. Przedstawia kompanię straży obywatelskiej z Amsterdamu z połowy XVII wieku. Członkami tej kompanii, dowodzonej przez Fransa Banningh Cocqa, byli kupcy handlujący suknami, a sam obraz odznacza się nowatorskim na owe czasy przedstawieniem portretowanych ludzi. Zamiast grupy ludzi pozujących, Rembrandt przedstawił na swoim obrazie członków Straży w ruchu, wychodzących prawdopodobnie na służbę.

15. Panny z Awinionu – Pablo Picasso

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: Les Demoiselles d’Avignon
 • Data powstania: 1907
 • Oryginał zobaczysz w: Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.

Jedno z najbardziej znanych dzieł Pabla Picassa, przedstawiające pięć prostytutek z ulicy d’Avinyo w Barcelonie, nieopodal której mieszkał artysta. Ich rażąca seksualność została wzmocniona przez wpływ Picassa ze sztuki nie-zachodniej, który jest najbardziej widoczny w twarzach trzech kobiet, które są przedstawiane jako maski, co sugeruje, że ich seksualność jest nie tylko agresywna, ale także prymitywna.

Picasso rozpoczął prace nad obrazem we Francji, długo przygotowując się do stworzenia tego dzieła, rysując setki grafik pomocniczych. Jest to olej na płótnie, utrzymany w ciepłej tonacji kolorystycznej z przewagą barwy pomarańczowej. Obraz ma cechy typowe dla kubizmu.

16. Niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte – Georges Pierre Seurat

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: Un dimanche apres-midi  l’Île de la Grande Jatte 
 • Data powstania: 1884?1886
 • Oryginał zobaczysz w: Art Institute of Chicago.

Obraz stworzony przez Georgesa Seurata pokazuje luźną atmosferę ludzi w leniwe niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte, niedaleko Paryża. Obraz ten jest doskonałym przykładem puentylizmu – pociągnięcia pędzla zastąpiły drobne, różnobarwne punkty i niewielkie kreski, tworzące spójną całość. Początkowo praca Seurata była niepochlebnie odbierana przez krytykę, obecnie uważana jest za jedno z arcydzieł malarza.

17. nr 5, 1948 – Jackson Pollock

30 najpopularniejszych obrazów

 • Data powstania: 1948
 • Oryginał zobaczysz w: obraz znajduje się w kolekcji prywatnej w  Nowym Jorku.

No. 5, 1948 wykonano na płycie pilśniowej, poplamionej brązową i żółtą farbą, aby uzyskać wygląd przypominający gniazdo. Obraz jest charakterystycznym dziełem sztuki, obrazującym chaos szalejący w czasach Pollocka w czasie malowania. W maju 2006 r. dzieło zostało sprzedane za 140 milionów dolarów, co do kwietnia 2011 roku, czyniło go najdroższym obrazem na świecie. Obecnie jego dawną pozycję zajmuje obraz Leonarda da Vinci. Dzieło zatytułowane „Salvator Mundi” czyli „Zbawca świata” przedstawiające Chrystusa, sprzedane w 2017 roku za 450 milionów dolarów.

18. Czerwony pokój – Henri Matisse

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: The Dessert: Harmony in Red (The Red Room)
 • Data powstania: 1908
 • Oryginał zobaczysz w: Hermitage Museum, St. Petersburg.

Obraz został zamówiony jako „Harmony in Blue”, ale Matisse był niezadowolony z rezultatu, więc pomalował go preferowaną przez siebie czerwienią. Niektórzy krytycy uważają go za arcydzieło Matisse’a. To malarstwo Fowistów naśladuje przykład impresjonizmu z ogólnym brakiem centralnego punktu skupienia.

19.Saturn pożerający własne dzieci  Francisco De Goya

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: Saturno devorando a un hijo
 • Data: 1819?1823
 • Oryginał zobaczysz w: Muzeum Narodowe Prado w Madrycie.

Dzieło to jest jednym z 14 Czarnych Obrazów, które Goya namalował bezpośrednio na ścianach swojego domu nazywanego Domem Głuchego. Po śmierci Goi malowidła zostały przeniesione na płótno przez malarza Salvadora Martíneza Cubellsa.

Obraz przedstawia Saturna, boga w mitologii rzymskiej, pożerającego swojego syna. Według mitu Saturn pożerał swoje dzieci tuż po narodzeniu, gdyż obawiał się, że jedno z nich odbierze mu tron.

20. Ogród rozkoszy ziemskich- Hieronim Bosch

 • Data powstania: ok. 1500
 • Oryginał zobaczysz w:Muzeum Narodowe Prado w Madrycie.

Ten fantastyczny tryptyk autorstwa wczesnego niderlandzkiego malarza Hieronima Boscha, jest powszechnie uznawany za odległy poprzednik surrealizmu.

Celem obrazu było potępienie wad i słabości skazujących ludzi na piekielne męki. Interpretacje różnią się jednak co do szczegółów i znaczenia konkretnych alegorii. Jedni widzą tu przedstawienie grzechów głównych, inni odczytują aluzje do rozmaitych herezji.

21. kompozycja VIII – Wassily Kandinsky

30 najpopularniejszych obrazów

 • Data powstania: 1923
 • Oryginał zobaczysz w:Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Kompozycja VIII to jedno z najważniejszych dzieł Wasilly’a Kandinskiego, które powstało, w okresie architekturalnym jego twórczości, inspirowanym malarstwem rosyjskich konstruktywistów. Kandinsky jako twórca sztuki abstrakcyjnej, wykorzystywał kształty i symbole zamiast prawdziwych ludzi. Kompozycja VIII jest jednym z jego pierwszych obrazów, które objaśniają tę formę sztuki.

22. Pejzaż z upadkiem Ikara – Pieter Bruegel

 • Data powstania: ok. 1557
 • Oryginał zobaczysz w: Królewskie Muzea Sztuk Pięknych w Brukseli.

Obraz holenderskiego artysty Pietera Bruegla ukazuje ludzką obojętność na cierpienia bliźnich. Tytuł obrazu nawiązuje do mitu o Ikarze, opisanego w Metamorfozach Owidiusza. Temat został przedstawiony w formie tonącego Ikara i ludzi niezainteresowanych tym faktem, kontynuujących swoją pracę. Tytułowy wpadający do morza Ikar jest niemal niewidoczny. Z prawej strony można dostrzec jego wystające z wody nogi oraz kilka piór unoszących się na tafli wody.

Autorstwo dzieła zostało zakwestionowane w 1996 po badaniach technicznych. Według oficjalnej strony muzeum nie ma pewności co do autorstwa obrazu, ale kompozycja z całą pewnością jest Bruegla. Brakuje dokumentów i wzmianek historycznych, obraz jest niesygnowany. Być może mamy do czynienia z kopią zaginionego oryginału.

23. Ja i wieś – Marc Chagall

 • Tytuł oryginalny: I and the Village
 • Data powstania: 1911
 • Oryginał zobaczysz w: Museum of Modern Art, New York.

Obraz składa się z przenikających się planów. Chagall przedstawia bajkę, w której krowa marzy o mlecznej pokojówce, a mężczyzna i żona (jeden pionowo, jeden do góry nogami) bawią się na polach pracy. Abstrakcja jest sednem tej pracy, ale istnieje głównie po to, by udekorować obraz.

Choć wyraźnie widać wpływ kubizmu i fowizmu na grę w płótnie Chagalla, w odróżnieniu od dzieł Picassa czy Matisse’a, Chagall jest o wiele bardziej zabawny i liberalny dzięki elementom dekoracyjnym, tworzącym pasterski raj z rosyjskiej wsi. Jest to wczesny przejaw podejścia, które uczyniło artystę znanym i wpływowym: mieszanką nowoczesności i figuratywności, z lekkim, kapryśnym tonem.

24. Błękitne tancerkiEdgar Degas

30 najpopularniejszych obrazów

 • Data powstania: 1890
 • Oryginał zobaczysz w: Muzeum Orsay w Paryżu.

?Niebieskie tancerkiDegas malował pod koniec lat 90. XIX wieku u schyłku swojej kariery. Obraz przedstawia cztery tancerki w niebieskich sukienkach, przygotowujące się do występu. Dzieło ukazuje silne wpływy impresjonizmu w spontaniczności sceny, nasyconych kolorach i w świadomym unikaniu niepotrzebnych detali.

25. Syn człowieczy – Rene Magrittees

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: Le fils de l’homme
 • Data powstania: 1964
 • Oryginał zobaczysz w: obraz w posiadaniu prywatnego kolekcjonera.

Magritte malował Syna Człowieczego, jako autoportret. Obraz przedstawia mężczyznę w garniturze z melonikiem. Jego twarz jest w większości zasłonięta zielonym jabłkiem. Tematem dzieła sztuki jest konflikt między tym, co widoczne, a tym, co ukryte. Część cech, które chcemy zobaczyć, często jest zasłaniana przez to, co widoczne.

26. Portret małżonków Arnolfinich – Jan van Eyck

30 najpopularniejszych obrazów

 • Data powstania: 1434
 • Oryginał zobaczysz w: National Gallery w Londynie.

Obraz ten jest jednym z najważniejszych dzieł powstałych w początkach wczesnego okresu północnego renesans, uważanym za jeden z pierwszych obrazów wykonanych w olejach. Przedstawia włoskiego biznesmena Giovanniego Arnolfiniego i jego ciężarną żonę w ich domu w Brugii.

27. Ostatnia Wieczerza – Leonardo da Vinci

 • Tytuł oryginalny: L’Ultima Cena
 • Data: 1495-1498
 • Oryginał zobaczysz w: bazylice Santa Maria delle Grazie w Mediolanie, Włochy.

Ostatnia Wieczerza podziwiana jest głównie ze względu na naturalizm obrazu i bijącą z niego iluzję rzeczywistości. Samo przedstawienie sceny, pełne dynamizmu i emocji niespotykanych w ówczesnych freskach ukazujących ostatnią wieczerzę, było niemal rewolucją. Fresk przedstawia moment, w którym Jezus ogłasza, iż jeden z apostołów go zdradzi (Judasz to czwarta postać od lewej).

28. Miłosny uścisk wszechświata – Frida Kahlo

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: El abrazo de amor de el universo, la tierra (México), yo, Diego, y el Seor Xolotl
 • Data powstania: 1949
 • Oryginał zobaczysz w: Muzeum Fridy Kahlo, Meksyk.

Jeden z licznych autoportretów Fridy, w którym wciela się w ziemską matką, Madonnę, opiekującą się dzieckiem, którego nigdy nie mogła mieć- jej „Dieguito”. Obraz posiada wiele warstw splecionych uścisków. Podwójna twarz Wszechświata, jasne i ciemne tło planet i eterycznej mgły, trzyma mroczną Ziemię (Meksyk). Ta praca jest bogata w symbolikę, z wieloma warstwami znaczeń. Jednak symbole nie różnią się od wielu innych dzieł Kahlo. Wielu krytyków sztuki twierdziło, że Miłosny uścisk portretuje kilka zmagań Fridy, w tym między innymi: kobiecość, macierzyństwo i jej wielką miłość do Diego Rivery.

29. Karnawał Arlekina – Joan Miró

30 najpopularniejszych obrazów

 • Data: 1925
 • Oryginał zobaczysz w: Galerii Sztuki Albright-Knox w Buffalo.

Karnawał Arlekina to jeden z pierwszych surrealistycznych obrazów wybitnego Katalończyka. Powstał, gdy Miró przelał na płótno, swoje halucynacje stymulowane głodem, tworząc tym samym, jedno ze swoich najbardziej znanych dzieł. Tytuł odnosi się do francuskiego wyrażenia Prepas de Arlequin (posiłek Arlekina) oznaczającego skromny posiłek. W ten sposób Miró przywoływał charakterystyczny dla surrealistów motyw czerpania inspiracji z wizji wywołanych alkoholem, kontemplacją, brakiem snu lub pożywienia.

30.Dama z gronostajem- Leonardo da Vinci

30 najpopularniejszych obrazów

 • Tytuł oryginalny: Dama con l’ermellino
 • Data: 1488-1490
 • Oryginał zobaczysz w:Muzeum Narodowe w Krakowie.

Dama z gronostajem jest jednym z najcenniejszych polskich muzealiów i jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce.

Tematem portretu jest Cecilia Gallerani, namalowana w czasach, gdy była kochanką Ludovica Sforza, księcia mediolańskiego, dla którego Leonardo wtedy pracował.

Trzymane przez modelkę zwierzę, nazywane gronostajem, a wcześniej łasiczką bądź fretką, nie jest przypadkowe i ma znaczenie symboliczne. Jego grecka nazwa galé zawiera się w nazwisku Gallerani, jest więc nawiązaniem do nazwiska modelki. Zwierzę jest również czytelnym symbolem Ludwika Sforzy, nazywanego przez współczesnych Ermellino, czyli Gronostaj, w nawiązaniu do prestiżowego Orderu Gronostaja, którego był kawalerem, i którego wizerunku używał jako swojego godła.

 

Jakie obrazy byście jeszcze dodali do tej listy? Czy wśród pierwszej 30 jest Wasz ulubiony? Dajcie znać w komentarzach.

 

11 Replies to “30 najpopularniejszych obrazów na świecie? gdzie możesz je zobaczyć?”

 1. Artykuł super brakuje mi tu np. Wielkiej fali pod Kanagawą Hokusaia albo Złożenia do grobu Caravaggia

 2. Lista świetna, bardzo dziękuje za ogrom wiedzy. Jesli mogę coś dorzucić od siebie to dodałabym jeszcze obraz Paula Gauguina ?Nafea Faa Ipoipo?.
  Pozdrawiam Aga

 3. Obraz ,,Guernica” Picassa pokazuje jak wojna zamienia wszystko w kupę śmieci. Wydaje się, że zapoczątkował tym wszechobecną dzisiaj brzydotę w różnych dziedzinach sztuki. Z kolei J. Polloc chyba zakpił sobie ze ,,znawców” wystawiając zachlapaną farbą płytę na którą strząsał pędzle. Śmiejąc się zapewne myślał – ,, Kupią to jako arcydzieło::

  1. nigdy jakos bardzo sie nie interesowałam sztuka a potrafiła bym wymienić autorów i tytol przynajmniej 20 z powyższych obrazów…

Jak podobał Ci się artykuł?