jak naprawić związek

Jak naprawić związek, gdy zaczyna brakować w nim chemii? 4 sprawdzone sposoby

Chemia między partnerami to nie tylko namiętność i pożądanie, ale także zaufanie, zrozumienie i bliskość. To uczucie, które sprawia, że czujemy się dobrze w towarzystwie drugiej osoby,  mamy z nią wspólny język i podobne cele. Chemia to także podstawa trwałego i szczęśliwego związku.

Ale co zrobić, gdy chemia zaczyna zanikać lub gdy nigdy jej nie było? Czy da się naprawić związek i wytworzyć w nim chemię na nowo? Czy warto próbować naprawić relację z osobą, z którą nie czujemy już tej  „iskierki”? Odpowiedzi na te pytania nie są proste i zależą od wielu czynników, takich jak: stopień zaangażowania, czas trwania związku, jakość komunikacji, wspólne zainteresowania, poziom wzajemnej tolerancji i szacunku.

Jak naprawić związek, gdy brakuje w nim chemii?

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na to, jak naprawić związek z osobą, z którą nie mamy chemii, ale istnieją pewne sposoby, które mogą pomóc w poprawie relacji i ożywieniu uczuć. Oto cztery z nich:

Szczera rozmowa – najważniejszy krok, by naprawić związek

Rozmowa to podstawowy krok, który powinien poprzedzić każdą próbę naprawy związku. Bez szczerej rozmowy nie da się zrozumieć, co jest nie tak, czego brakuje, czego oczekujemy i co możemy zrobić, aby polepszyć sytuację. Ważne jest, aby rozmawiać spokojnie, opanowanie, z empatią i zrozumieniem.

Jeśli nie rozmawiacie ze sobą szczerze, nie wyrażacie swoich uczuć, potrzeb, oczekiwań i obaw, to trudno budować zaufanie i intymność. Dlatego warto poprawić komunikację i wyrażać swoje potrzeby w związku. Nie bójcie się mówić o tym, co was cieszy, smuci, denerwuje, zaskakuje, zniechęca lub zachęca. Starajcie się nie zakładać, że druga osoba wie, co myślicie i czujecie, bo to może prowadzić do nieporozumień i konfliktów. Nie krytykujcie się nawzajem, nie zarzucacie sobie winy, nie używajcie ironii i sarkazmu. Zamiast tego starajcie się słuchać się nawzajem z uwagą, zrozumieniem i empatią. Starajcie się też komunikować w sposób asertywny, czyli wyrażać swoje potrzeby i granice, ale też szanować potrzeby i granice drugiej osoby. Poprawa komunikacji i wyrażanie potrzeb może pomóc w zwiększeniu waszej satysfakcji z związku i w odbudowaniu chemii między wami.

Może Cię zainteresuje: Uczciwość emocjonalna – jak budować szczęśliwy związek?

jak naprawić związek

Znajdźcie wspólne zainteresowania i hobby

Jednym z powodów, dla których chemia między partnerami może zaniknąć, jest brak wspólnych zainteresowań i hobby. Jeśli każde z was żyje swoim życiem, nie dzieląc się z drugą osobą swoimi pasjami, zainteresowaniami, marzeniami i planami, to trudno odczuwać bliskość i zrozumienie. Dlatego warto poszukać czegoś, co łączy was obu i co możecie robić razem. Może to być jakaś aktywność fizyczna, np. bieganie, jazda na rowerze, taniec, siłownia, albo jakaś aktywność intelektualna, np. czytanie, oglądanie filmów, granie w gry, nauka języka. Ważne jest, żeby znaleźć coś, co sprawia wam obu przyjemność i co daje wam okazję do spędzania czasu razem, rozmawiania, śmiania się i dzielenia się wrażeniami. Wspólne zainteresowania i hobby mogą pomóc w ożywieniu waszej relacji i w odkryciu na nowo tego, co was łączy.

Może Cię zainteresuje: Kryzys w związku ? jak go przetrwać i umocnić relację?

Brakuje Ci chemii w związku? Mów językiem miłości

Jeśli chcesz, żeby twój partner czuł się kochany, musisz mówić jego językiem miłości. Nie rób lub nie mów czegoś, czego partner nie lubi lub nie potrzebuje, bo to może być odebrane jako narzucanie się lub ingerencja w jego przestrzeń emocjonalną.

Spróbuj zidentyfikować, który z języków miłości jest twoim i który jest partnera. Możesz to zrobić, obserwując, jak się zachowujecie, co mówicie, co robicie, co lubicie i co was denerwuje. Możesz też zrobić bezpłatny test na stronie KLIKNIJ TUTAJ BY ZROBIĆ TEST lub przeczytać artykuł o językach miłości – CZYTAJ. Gdy już poznasz język miłości swojego partnera, staraj się nim mówić jak najczęściej. Zobaczysz, jak to wpłynie na waszą relację. A jeśli chcesz, żeby partner mówił twoim językiem miłości, poproś go o to i pokaż mu, jak to zrobić. Nie bój się komunikować swoich potrzeb i oczekiwań. Pamiętaj, że dobry związek to taki, w którym każda osoba mówi językiem miłości drugiej osoby.

jak naprawić związek

Zadbajcie o romantyzm i niespodzianki

Ostatnim powodem, dla którego chemia między partnerami może zaniknąć, jest brak romantyzmu i niespodzianek. Jeśli wasz związek stał się rutynowy, przewidywalny, pozbawiony napięcia i ekscytacji, to trudno odczuwać chemię i pożądanie. Dlatego warto zadbać o romantyzm i niespodzianki w waszej relacji. Nie musicie od razu wydawać fortuny na drogie prezenty, podróże czy kolacje. Wystarczy, że zrobicie coś małego, ale miłego i nieoczekiwanego dla drugiej osoby. Może to być np. napisanie miłej wiadomości, kupienie ulubionych kwiatów, przygotowanie śniadania do łóżka, zaproszenie na spacer, masaż, seans filmowy, albo coś innego, co wiecie, że sprawi drugiej osobie radość. Ważne jest, żeby pokazać drugiej osobie, że o niej myślicie, że się o nią troszczycie, że ją doceniacie i kochacie. Romantyzm i niespodzianki mogą pomóc w przywróceniu chemii i iskry w waszym związku.

Chemia między partnerami to jedna z najważniejszych składowych udanego związku. To ona sprawia, że czujemy się z drugą osobą związani, zainteresowani, zaangażowani i zadowoleni. Bez niej związek może stać się nudny, rutynowy, pozbawiony emocji i pasji. Czy jednak brak chemii oznacza koniec związku? Czy można naprawić relację z osobą, z którą nie czujemy iskry? Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem, że obie strony są gotowe do pracy nad związkiem i chcą go uratować.

Jak podobał Ci się artykuł?