mindcoaching.pl

Kryzys w związku ? jak go przetrwać i umocnić relację?

Nie ma dwóch takich samych osób. Każdy z nas jest indywidualną i niepowtarzalną jednostką. Nasze życie ukształtowane jest przez nieskończenie wiele sytuacji. Na nasz charakter i postrzeganie świata ma wpływ ogromnie dużo czynników. Podstawą jest nasza rodzina, która jako pierwsza kształtuje nasze poglądy i ma fundamentalny wpływ na rozwój i kształtowanie osobowości. Potem znajomi, przyjaciele, szkoła, praca; wszystko to jest częścią nas samych i warunkuje niektóre nasze zachowania i myśli. Nasze ja jest skonstruowane w wyjątkowy sposób. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi.

Prócz odmiennych cech charakteru, wychowania dochodzi oczywista różnica płci. Kobiety i mężczyźni często w inny sposób patrzą na te same sytuacje. Bardzo popularne jest stwierdzenie, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Czy mimo wszystko można żyć w pełnej zgodzie?

Oczywista odpowiedź to nie. Pełna zgoda nie jest możliwa. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że dwoje ludzi łączą bliskie relacje. Bliskość bardzo wzmacnia wszystkie emocje. Czasem również te negatywne.

Relacje czasami bywają wyjątkowo trudne. Z jednej strony może się wydawać, że nie możesz już żyć ze swoją obecną ?drugą polową?, ale z drugiej strony wiesz, że łączą was wspaniałe chwile i nadal kochasz osobę, z którą jesteś. Kryzys w związku jest nieuniknionym zjawiskiem. Nie ma od niego ucieczki.

Podstawowym pytaniem jest, czy można go przetrwać mimo często wielu różnic i wielkich emocji?


Przyczyny

Warto zacząć od poszukiwania źródła nieporozumienia, które wywołało kryzys. Różnice często są powodem niesnasek, które mogą prowadzić do poważniejszych konfliktów. Czasem nagromadzenie małych sprzeczek skutkuje bardzo napiętą i drażliwą atmosferą, której wystarczy niewiele, by przerodzić się w prawdziwą katastrofę. Kryzys w związku może też być spowodowany rutyną, która może wkraść się w relacje dwojga ludzi. Gdy dni zdają się zlewać w jedno, irytacja z pewnością będzie narastała.


Dystans i właściwa ocena obecnego związku.

Kryzys w związku nie jest czymś, co można zażegnać w ciągu paru minut. Wymaga pracy obojga stron. Niejednokrotnie dobrym rozwiązaniem będzie danie sobie chwili odpoczynku. Pozwolenie by negatywne emocje ucichły, bo pod wpływem złości nie można podejmować żadnych ważnych decyzji, może być niezwykle istotne dla związku. Uspokojenie nerwów i świeże spojrzenie na sprawę może okazać się bardzo pomocne. Nabranie dystansu na pewno pozytywnie wpłynie na przebieg konfliktu. Gdy już emocje ucichły, kluczowa jest rozmowa i zadanie sobie nawzajem właściwych pytań.

  • Czego najbardziej nie lubisz w swoim związku?
  • Czego najbardziej brakuje Ci z początkowych etapów związku?
  • Jakie najsilniejsze, pozytywne emocje odczuwasz wciąż względem partnera?
  • Co Was nadal łączy?
  • Co Was podzieliło i jak się czuliście w tej sytuacji?
  • Czy wierzycie, że uda Wam się pokonać kryzys?
  • Czego potrzebujecie od samych siebie, aby na nowo rozbudzić swoją miłość?
  • Jak unikniecie podobnych błędów w przyszłości?

Rozmowa jest zawsze najważniejszym punktem w sporach. Spokojna i opanowana dyskusja może zdziałać cuda.

 

Odpowiedzialność za własne działania.

Często podczas kryzysu, skupiamy się na wadach i błędnych zachowaniach partnera, zamiast przeanalizować swoją własną rolę w obecnej sytuacji.

Niezależnie od bolesnych doświadczeń, które napotykamy, warto zwrócić uwagę na to, jakie nasze decyzje i podjęte działania, doprowadziły do etapu, w jakim obecnie znajduje się związek. Wzięcie odpowiedzialności za swój udział w kryzysie pozwoli w przyszłości podejmować lepsze decyzje.

Kryzys w związku jako szansa na umocnienie relacji.

Po pogodzeniu się warto zadbać o to, by świeża nić porozumienia umacniała się. Może wspólny wyjazd we dwoje będzie dobrym rozwiązaniem? Przejście kryzysu może znacząco umocnić Wasz związek, bo świadczy o tym, że jesteście dla siebie ważni i chcecie razem iść przez życie. Istotne jest, by mimo różnic pamiętać, by walczyć o to, co dla nas ważne.


Najważniejsze jest, by uświadomić sobie, że chwilowe problemy nie mogą zaważyć na sile prawdziwego uczucia. Jeśli się kochacie, nie rezygnujcie z walki o szczęście i zgodę w związku. Wątpliwości są czymś normalnym.

Jak podobał Ci się artykuł?