Wszyscy lubimy słuchać miłych słów na swój temat, ale właściwie przyjąć i odebrać krytykę potrafią tylko nieliczni.
Od czasu do czasu każdy z nas musi zmierzyć się z krytyką, tą konstruktywną i tą niepodpartą żadną wiedzą merytoryczną. Zazwyczaj słysząc niepochlebne słowa, oburzamy się lub zamykamy w sobie. Biorąc do siebie krytyczne opinie innych, automatycznie wywołujemy w sobie reakcję obronną.
Niepotrzebnie! Warto spojrzeć na to z innej strony i docenić krytykę. Taka postawa może przynieść same korzyści!
Jakie są pozytywne strony z umiejętności docenienia krytyki?
Motywacja i mobilizacja do dzialania
Kiedy słyszymy same komplementy, jesteśmy niezwykle zadowoleni z siebie. Czujemy, że zasłużyliśmy na nagrodę i odpoczynek. To prawda, odpoczynek jest ważny, ale nie prowadzi do osiągnięcia sukcesu, szczególnie jeśli jego czas, na fali sukcesu, wciąż się wydłuża. Konstruktywna krytyka naszych zachowań daje nam spory zastrzyk motywacji i mobilizacji do pracy nad sobą. Krytyka napędza nas do działania. Chcemy udowodnić sobie i innym, że możemy i potrafimy być lepsi, a każdy, kto uważa inaczej, nie ma racji.
Spojrzenie na swoje działania oczami innych
Kiedy ktoś źle ocenia nasze postępowanie, w pierwszej chwili trudno nam docenić jego krytykę. Towarzyszą nam liczne negatywne emocje. Czujemy się zranieni, pokrzywdzeni, zirytowani. Jakim prawem ta osoba mówi o nas niepochlebne rzeczy? Dlaczego podcina nam skrzydła? Na pewno jest zazdrosna, myślimy z gniewem. Osoba krytykująca nie zawsze ma złe zamiary. Wręcz przeciwnie, może chce nam pomóc i dlatego podpowiada, co powinniśmy zmienić. Nie warto się oburzać i unosić honorem, gdyż jest to okazja, by docenić krytykę, patrząc na swoje działania oczami innych.
Pod wpływem negatywnej opinii drugiej osoby, zaczynamy kombinować, co zrobić lepiej, na czym bardziej się skupić, co poprawić, aby osiągnąć wyższe wyniki. Negatywne opinie innych, pozwalają nam również dostrzec pewne mankamenty i słabe strony, na które sami nie zwróciliśmy uwagi, bądź nie są one dla nas widoczne.
Ocena nastawienia innych w stosunku do nas
Często zdarza się też, że wypowiadane w naszą stronę, uwagi czy krytyczne komentarze nie mają żadnego uzasadnienia merytorycznego. Jest to jednak idealna okazja do zweryfikowania i zrozumienia, jakie skojarzenia budzimy w krytykującej nas osobie. Jeśli krytyczne uwagi padają z ust np. naszego szefa, szybciej zapala nam się światełko alarmowe, ostrzegające nas przed ewentualnym zagrożeniem.
Złagodzenie postawy krytykującego
Potraktowanie krytyki jak porady i grzeczne podziękowanie za nią, sprawia, że prezentujemy postawę osoby rozsądnej, podchodzącej do siebie z dystansem oraz otwartej na to, co ma się jej do powiedzenia. Dodatkowo tego typu reakcja pozwala uniknąć dalszych niepotrzebnych sporów czy nawet poważnej kłótni.
W odwrotnym przypadku, gdy silnie opieramy się krytyce, bardziej agresywna staje się osoba krytykująca nasze poczynania. By umocnić swój punkt widzenia, mówi coraz ostrzejsze, często przerysowane rzeczy.
Kontrola własnych emocji
Czasem krytyka innych ma więcej wspólnego z krytykiem niż z osobą, która jest krytykowana.
Są ludzie, którzy kierowani własnymi frustracjami i życiowymi niepowodzeniami, dowartościowują się, oceniając innych. Umiejętność akceptowania krytyki innych da nam poczucie pełni kontroli. Nie każdy musi się z nami zgadzać, mieć podobne poglądy i spojrzenie na świat. Ważne, by nie pozwolić sobie na zepchnięcie do roli bezradnej ofiary, załamanej np. po przeczytaniu kilku niewygodnych komentarzy na swój temat.
Zobacz także: Silny umysł, czyli kontrola Twoich myśli i emocji
Konstruktywna krytyka jest drogą do rozwoju, nauki i doskonalenia się. Umiejętność właściwego radzenia sobie z opiniami innych pozwala szybciej realizować zamierzone cele.