rozstanie

10 sposobów, by poradzić sobie z rozstaniem

Rozstanie z osobą, która do tej pory w dużej części wypełniała Twój świat jest bolesnym i trudnym doświadczeniem, które może wywołać niepokojące emocje. Jeśli te uczucia nie są odpowiednio przepracowane mogą zamienić się w emocjonalny bagaż, który utrudni Twój rozwój i zdolność podjęcia dalszych kroków.

„Kiedy od mężczyzny odchodzi kobieta, to odchodzi kobieta, a kiedy od kobiety odchodzi mężczyzna, to wali jej się świat”. Maria Czubaszek

Pomimo iż droga przez różne etapy procesu rozstania będzie długa, na jej końcu dostrzeżesz, że była tego warta.

Rozstanie – 10 skutecznych porad jak się odnaleźć na nowo

1. Uwolnij uczucia

Nie staraj się tłumić ani unikać towarzyszących Ci przykrych emocji: żalu, gniewu, pustki, smutku czy rozbicia. Wyrzuć je z siebie, musisz pozwolić sobie na ich przetworzenie. Udawanie przed sobą czy znajomymi, ze Cię one nie dotyczą nie przyniesie Ci w żaden sposób ulgi. Jeśli będziesz je w sobie dusić, pozostaną w Tobie na dłużej, nabierając coraz ciemniejszych barw. Masz ochotę płakać ? płacz! Masz ochotę krzyczeć ? krzycz! Konfrontacja ze swoimi uczuciami to pierwszy krok w procesie prowadzącym do gojenia się ran.

Zobacz także: Jak poradzić sobie z odrzuceniem?

2. Nie próbuj wracać

Kiedy jesteś zraniony, czując się samotny i bezbronny, rozpaczliwie chcesz, aby sprawy wracały do tego, czym były. Świeżo po rozstaniu jesteś na etapie pierwszego szoku i zaprzeczania. Powtarzasz sobie, że to nie może być prawda, że to tylko głupia kłótnia i zaraz się wszystko ułoży. Musisz uświadomić sobie jedno – to się skończyło, już koniec! Nie byłeś szczęśliwy!

3. Przestań żałować

Rozstanie ma różne oblicza. Jeśli jesteś na etapie żalu przypomnij sobie o tych wszystkich czasochłonnych walkach, o niepotrzebnych odczuciach, jakie generował Twój były związek. Jeśli Wasze rozstanie miało w końcu nastąpić, ciesz się, że stało się to wcześniej niż później. Bez względu na to, ile czasu oboje byliście razem i bez względu na to jak bardzo w miłość tą byłeś zaangażowany.

Nie wracaj wspomnieniami do Waszych zdjęć. Nie czytaj w kółko tych samych smsów i maili, nie słuchaj w kółko piosenek, które kojarzą Ci się z wspólnie spędzonymi chwilami.

Pamiętaj, że gdyby nie był to możliwe najlepszy wybór w obecnej sytuacji , nie znalazłbyś się w niej. Nie trać swojej cennej energii na niewłaściwą osobę.

Zobacz także: Jak żyć po rozstaniu? 7 pozytywnych stron zakończenia związku

4. Nie obwiniaj

Niezależnie od tego kto podjął decyzję o rozstaniu, nie obwiniaj żadnej ze stron aby uzasadnić dlaczego wszystko się skończyło! Tego typu zachowanie wprowadzi całkiem niepotrzebne na tym etapie dodatkowe frustracje, przepychanki, nowe żale. Faktem jest, że oboje byliście na drodze, na której ten związek i tak by się zakończył, z takiego czy innego powodu. Nie ma sensu analizować każdego szczegółu związku by zobaczyć co, kto zrobił komu po drodze. W ten sposób łatwo można zatrzeć pozytywne wspomnienia.

5. Stanowczo ogranicz kontakty

Jest to jeden z najtrudniejszych kroków, ale najbardziej satysfakcjonujący i pomagający dojść do ładu samemu ze sobą. Nawet jeśli rozstaliście się w zgodzie z zamiarem dalszej przyjaźni, dajcie sobie trochę czasu na pozbieranie myśli i uspokojenie emocji.

Zobacz także: Dokąd prowadzi nas tęsknota?

6. Rozlicz się ze wszystkich zaległości

Nie odkładaj momentu, w którym załatwisz sprawy przyziemne. Będzie to nad Tobą nieustannie wisiało. Usuń ze swojego pola widzenia, wszystkie rzeczy przypominające Ci byłego partnera. Jeśli mieszkaliście razem, przeprowadzkę zorganizuj jak najsprawniej, tak by nie trzeba było już wracać do trudnych emocji w momencie gdy z czasem wszystko zacznie się układać.

7.  Rozstanie to nie koniec Twojego świata – nie wycofuj się z życia

„Wstań, ubierz się, pokaż się i nigdy się nie poddaj.”  Genevieve Rhode

Siedząc z nosem pod kołdrą, zajadając się lodami i oglądając dramatyczne filmy nie poprawisz szybko swojego samopoczucia. Skup się na poszukiwaniu szczęścia w innych dziedzinach swojego życia. Spotkaj się ze znajomymi, zapisz się na wybrany kurs, poszalej na zakupach. Nadgoń zaległości we wszystkich dziedzinach, na które nie było do tej pory wystarczająco dużo czasu w Twoim grafiku wypełnionym życiem z drugą osobą. By szybko odzyskać kontrolę nad własnym życiem, zacznij od skupiania się na rzeczach, które Cię cieszą.

8. Bądź wyrozumiała/y dla siebie

Na etapie rozstania nieustające negatywne emocje, jakie Ci towarzyszą, mogą sprawić, że czujesz się już zwyczajnie zmęczony ich natłokiem. Jesteś przygnębiony, smutny, łatwo Cię wyprowadzić z równowagi. Czujesz, że nie masz w sobie już energii, by poradzić sobie z najprostszymi rzeczami. Potraktuj to jako naturalny etap wychodzenia z relacji. Nie dokładaj sobie niepotrzebnych opinii na swój temat, jak jesteś leniwy i jak to nic dobrego w życiu Cię już nie spotka. Bądź dla siebie wyrozumiały ? ten stan mija.

9. Nie szukaj natychmiastowego zastępstwa

Czym się strułeś, tym się lecz. Wielu z nas uważa, że najlepszym lekarstwem na rozstanie jest rzucić się w wir poszukiwań nowego związku.

Jest to jedna z najgorszych rzeczy, które możesz sobie zrobić. Szanse, że znajdziesz kogoś idealnie dopasowanego w momencie gdy Twoje odczucia są tak mocno zachwiane, jest równa zeru. Narażasz się na kolejne rozczarowanie. Uzdrowienie złamanego serca trwa chwilę. Nie rób nic w pośpiechu po rozpadzie związku. To, czego naprawdę potrzebujesz to pewna niezależność, abyś mógł samodzielnie zapoznać się z życiem w nowej sytuacji. Przerwy przygotowują Cię do relacji, które możesz mieć w przyszłości, czyniąc Cię silniejszą osobą i zmieniając na lepsze/dojrzalsze, Twoje postrzeganie miłości.

Zobacz także: Oswoić samotność ? jak poradzić sobie z lękiem przed samotnością?

10. Nie bój się przyszłości

Ludzka natura zazwyczaj bywa zaniepokojona nowymi sytuacjami. Bądź otwarty na zmiany, nie trzymaj się kurczowo, tego co było. Nie możesz ruszyć naprzód, jeśli będziesz ciągle patrzył w tył. Kiedy pozwolisz sobie na bycie szczęśliwym, przyciągniesz do siebie nowych ludzi, otworzysz sobie drzwi do nowego, lepszego życia. Miłość zawsze przychodzi z ryzykiem zranienia, jednak zawsze warto wziąć udział w specjalnych momentach, które dla nas tworzy.

Nie pozwól, aby kilka dotychczasowych porażek powstrzymywało Cię od dalszych poszukiwań, uczuć większych i lepszych, dotąd jeszcze nieznanych.

Zobacz także: Sekrety szczęśliwych, długoletnich związków ? 10 sprawdzonych lekcji miłości

Jak podobał Ci się artykuł?