toksyczna miłość

Toksyczna miłość – 8 najczęściej występujących sygnałów alarmowych

Jaka jest toksyczna miłość? Istnieje kilka istotnych różnic między miłością prawdziwą, pełną wielkich namiętności i uniesień targanych emocjami, a miłością destrukcyjną, zawodną i bolesną.

Myśl, że prawdziwa miłość musi być czasem szorstka i wypełniona cierpieniem, należy do działu literatury fikcyjnej w lokalnej księgarni. Romeo i Julia, Wybór Sophie, Wielki Gatsby, Wichrowe Wzgórza ?, we wszystkich tych historiach skomplikowane, pełne nieprzewidzianych emocji relacje miłosne doprowadziły do co najmniej jednej martwej osoby?

Jak zatem odróżnić , czy poruszamy się w związku zdrowym, w którym codzienne problemy rozwiązujemy w sposób racjonalny i przemyślany, czy też tkwimy w niszczącej nas relacji toksycznej?

Poniżej prezentujemy 8 najczęściej występujących sygnałów alarmowych i różnic między prawdziwą miłością a miłością toksyczną:

ZAUFANIE

Zaufanie jest jedną z najważniejszych rzeczy, które budują poprawnie funkcjonujący związek.

Kiedy związek opiera się na destrukcyjnej, toksycznej miłości, występująca w nim nieufność, przybiera przeróżne formy takie jak: podejrzliwość, zazdrość, wątpliwości czy niekoniecznie uzasadniona potrzeba kontroli. Pojawia się też konkurencja skierowana w stronę innych ludzi, z którymi zaczynamy rywalizować o uczucia swoich partnerów i potrzebę ochrony tego, co obecnie mamy.

Toksyczna miłość jest zazdrosna, gdyż często jest ugruntowana niskim poczuciem własnej wartości i brakiem zaufania, że potrafimy zainteresować sobą partnera na dłużej.

Kiedy relacja opiera się na prawdziwej miłości, obie strony mają pełne zaufanie do siebie. Wykluczają zazdrość czy podejrzliwość na rzecz świadomości, że żadna ze stron nie kieruje się złymi intencjami względem tej drugiej.

TOKSYCZNA MIŁOŚĆ WYKLUCZA INDYWIDUALNOŚĆ, WOLNOŚĆ I SAMODZIELNOŚĆ

Prawdziwa miłość gwarantuje każdej ze stron przestrzeń, w której możemy żyć i funkcjonować samodzielnie.

W miłości toksycznej w miejsce samodzielności pojawia się współzależność. Całkowite zaangażowanie w życie drugiej strony obejmujące jej relacje z innymi ludźmi, zainteresowania czy interesy. Często niestety skutkuje to znacznym ograniczeniem lub całkowitym zrezygnowaniem z dotychczasowego stylu życia. Zaniedbujemy wtedy najbliższych i przyjaciół, porzucamy swoje pomysły, rezygnujemy z podjętych wcześniej przedsięwzięć z obawy przed nieuzasadnionymi uwagami, wyrzutami czy naganami.

miłość tosyczna

TOKSYCZNA MIŁOŚĆ OBNIŻA SIŁĘ ,WZROST I ROZWÓJ OSOBISTY

Prawdziwa miłość rozwija obie jej strony. Promuje wzrost, rozwój i edukację tych, których kochamy. Powoduje, że chcemy, aby nasi bliscy byli pewni siebie, dowartościowani i silni.

Miłość toksyczna nastawiona jest głównie na czerpanie najlepszego tylko dla siebie. Z obawy przed wyprzedzeniem i w jego konsekwencji porzuceniem, blokuje i utrudnia rozwój jednej ze stron. Dostrzega poczucie komfortu i stabilizacji w podobieństwie i zrównanych poziomach stron. Ułatwia też dominację i kontrolę w przypadku słabszego charakteru, występującego w relacji.

TOKSYCZNA MIŁOŚĆ POZBAWIONA JEST TOLERANCJI I ZROZUMIENIA RÓŻNIC

Zdrowa relacja zachęca nas do dzielenia się ze sobą swoimi wszelkimi odczuciami. Pomaga nam odkrywać nasze mocne i słabe strony, ujawniać myśli, uczucia, działania, zwycięstwa i porażki.

Powoduje, że tolerujemy mniej przyjemne aspekty tych, których kochamy, chyba że te aspekty są wyraźnie destrukcyjne. Obie strony rozumieją i akceptują wzajemnie swoją inność, wady czy dziwactwa. Kochają się za to, jakimi są bez potrzeby ingerencji w indywidualność partnera.

W miłości toksycznej istnieje silna potrzeba, aby zmieniać się nawzajem w ludzi, których idealny obrazek mamy wymyślony gdzieś z tyłu głowy. Zamiast kochać za to, jacy autentycznie jesteśmy, zakochujemy się w fałszywych obrazach, obawiając się jednoczenie ich konfrontacji z rzeczywistością.

miłość toksyczna

ROZMOWY

W wartościowej miłości każda rozmowa pomiędzy kochankami jest wspierająca. Opiera się na zamiarze zrozumienia uczuć, emocji i potrzeb drugiego człowieka. Będąc zazwyczaj konstruktywną, dąży do przekazania rady, pomocy lub choćby samych uczuć, w kierunku partnera.

Toksyczna miłość to rozmowy, które mają na celu udowodnienie lub wywołanie poczucia winy. Przepełnione są również krytyką, umniejszaniem zasług lub osłabianiem poczucia wartości partnera.

Tego rodzaju sposób komunikacji, będący najczęściej sterowaniem lub zwyczajnym manipulowaniem drugą stroną, ma na celu osiągnięcie korzyści własnych, kosztem partnera.

Przeczytaj także: Sekrety szczęśliwych, długoletnich związków ? 10 sprawdzonych lekcji miłości

TOKSYCZNA MIŁOŚĆ IGNORUJE KOMPROMIS

W każdym związku pojawiają się trudniejsze chwile i problemy, które należy rozwiązać. We właściwej relacji, obydwie strony potrafią zdobyć się na kompromisy. Spotykają się pośrodku, znajdując wspólnie rozwiązanie pomagające przezwyciężyć pojawiające się problemy.

W toksycznej miłości strony często walczą o przejęcie kontroli nad tematem, decydując się na używanie swojej przewagi czy agresywną manipulację.

miłość toksyczna

TOKSYCZNA MIŁOŚĆ POZBAWIONA JEST TROSKI

Zdrowa i prawdziwa miłość sprawia, że dobre samopoczucie, komfort i bezpieczeństwo drugiej osoby, stają się również i naszym priorytetem.

Fałszywa miłość koncentruje się przede wszystkim na własnym dobrze. Realizacja własnych celów i pragnień staje zawsze na pierwszym miejscu, często wykorzystując drugą stronę.

INTYMNOŚĆ

W prawdziwej miłości intymność jest zawsze wolnym wyborem, wynikającym z wzajemnego uwielbienia, dwustronnego pożądania, przyjaźni i zaufania. Miłość toksyczna definiuje seks jako narzędzie, dzięki któremu można coś ugrać. Zdarza się, że wywoływany jest on pod wpływem strachu, niepewności uczucia lub próby jego potwierdzenia. Miłość toksyczna często wymusza również dostosowywanie się do seksualnych pragnień swojego partnera.

 

Wchodzimy w związek zakochani, często z zaburzonym przez pryzmat pierwszych ulotnych wrażeń, postrzeganiem drugiej osoby. Tymczasem relacje nie zawsze są doskonałe, a ludzie nie zawsze są idealni. Ważną jest jednak umiejętność dostrzegania, które z zachowań partnera negatywnie przekładają się na nasze życie. Każdy z nas zasługuje na miłość wolną od destrukcji, miłość prawdziwą, głęboką, bezwarunkową.

 

Jak podobał Ci się artykuł?