Sposoby szybkiego uczenia i doskonalenia swoich umiejętności

Zacznijmy od niezaprzeczalnych faktów: każdą wiedzę można zdobyć. Każdej umiejętności można się nauczyć lub osiągnąć lepszy jej poziom.

Nawet jeśli nie masz żadnych wyjątkowych talentów ani wybijającego się ponad standard poziomu IQ możesz radykalnie polepszyć prawie każdą dziedzinę życia, ucząc się nowych rzeczy.

Może to wymagać dużej ilości czasu, siły woli, wytrwałości i celowej praktyki, ale możesz to zrobić. Nic Cię nie powstrzyma, jeśli Twoja determinacja będzie wystarczająca.

Ogromną pomocą w zdobywaniu wiedzy i umiejętności jest robienie tego we właściwy sposób.

Poznaj najlepsze wskazówki i porady dotyczące szybkiego uczenia się i doskonalenia dowolnej umiejętności.

Zawsze zaczynaj od przyczyny

Jeśli wprowadzasz do swojego życia nowe rzeczy, zawsze zacznij od szczerej odpowiedzi na pytania: dlaczego to robisz? Jaki jest w tym cel? Co, dzięki temu osiągniesz?

Tylko wtedy, gdy masz silną potrzebę uczenia się nowej umiejętności czy wprowadzenia w swoim życiu jakiejkolwiek zmiany, jesteś w stanie pokonać wszystkie przeszkody, które staną Ci na drodze do ukończenia Twojego celu. Znajomość odpowiedzi na pytanie, dlaczego, odpowiednio nakierowuję Cię do działania.

A dlaczego warto stale rozszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności?

  • Z każdą nową umiejętnością podwajasz swoje szanse na sukces.
  • Większa wiedza i umiejętności zapewniają większą stabilizację finansową.
  • Zachowujesz ostrość umysłu, dbasz o swoje talenty.
  • Otwierają się przed Tobą nowe możliwości.
  • Nowe umiejętności pozwalają poznawać Ci nowych ludzi.
  • Stajesz się bardziej szanowanym i docenianym przez innych.
  • Życie jest o wiele bardziej satysfakcjonujące i interesujące.

Zaangażuj się!

Czasem, nawet gdy doskonale zdajemy sobie, co i po co jest nam potrzebne dla dalszego wzrostu, nie jesteśmy w stanie wyrwać się z codziennej rutyny i wziąć do działania. Choć mamy silne powody i poczucie konieczności zainwestowania swojej energii w coś nowego, codzienność i brak właściwego zaangażowania rujnuje nasze doskonałe plany.

Często kupujemy karnety na siłownie czy interesujące nas kursy on-line i zapominamy o nich? Brak nam zaangażowania strategicznego i emocjonalnego.

Jak to przezwyciężyć?

Zacznij planować swój dzień, kierując swoje cele do konkretnych działań. Stwórz plan uczenia się nowej umiejętności. Jeśli czegoś nie masz w kalendarzu, nie znajdziesz na to przestrzeni czasowej i prawdopodobnie tego nie zrobisz.

Miej realistyczne oczekiwania

Mówią, że ?nie od razu Rzym zbudowano? i dokładnie tak samo jest w przypadku uczenia się nowych umiejętności.

Jeśli masz nierealistyczne oczekiwania co do tego, jak szybko możesz nauczyć się czegoś nowego, prędzej czy później zaczniesz się zniechęcać. Finalnie zrezygnujesz.

Musisz zdawać sobie sprawę, że początki zawsze są powolne i bardzo frustrujące przy nauce każdej umiejętności. Zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele pracy Cię czeka do osiągnięcia zamierzonego efektu. Po początkowych frustracjach następuje z kolei gwałtowne przyspieszenie. Idzie Ci coraz lepiej, zaczynasz dostrzegać pierwsze możliwości, jakie daje Ci Twoja nowa umiejętność. Potem przychodzi chwila, w której osiągasz płaskowyż i coraz trudniej jest Ci być coraz lepszym. W tym momencie właśnie wkracza Twoja siła woli, wytrzymałość, determinacja i umiejętność szczerej odpowiedzi na pytanie ?dlaczego?.

Wybierz narzędzia do nauki

Żyjemy w czasach, w których dostępność do licznych źródeł informacji w wybranych dziedzinach, jest praktycznie nieograniczona. Przy każdej nowej umiejętności, którą chcesz opanować, możesz znaleźć setki książek, kursów online, trenerów i innych zasobów.

Choć może zabrzmieć to niewiarygodnie, mnogość informacji, technik, porad czy różnych sposobów może stanowić znaczną przeszkodę.

Zaczynasz się uczyć nowego języka z jednej książki, potem uzupełniając temat, korzystasz z kursu on-line, potem wchodzisz na YouTuba, by posłuchać akcentu wybranych nativ-ów, następnie zanurzasz się w gramatykę, którą znajdziesz w przypadkowym tekście on-line. Tłumaczysz piosenki, bierzesz udział w grupach dyskusyjnych, przeglądasz blogi dotyczące języka, czytasz książki w oryginale.

Przeskakujesz ze źródła na źródło, z tematu na temat.

W rezultacie pojawia się rozproszenie. Nie zgłębiasz dokładnie wybranego tematu, by swobodnie przejść dalej. Przychodzi frustracja, tak wiele tematów jest przed Tobą, a Ty w tej chwili nic nie umiesz. Finalnie nie wiesz, od czego zacząć następnego dnia, która metoda, tak naprawdę jest dla Ciebie najlepszym sposobem na naukę. Które z tematów są ważne. Znajomość których podstaw, ułatwi Ci dalszą naukę.

Jednym dobrym sposobem na uniknięcie tyranii nieskończonych wyborów, jest określenie, jaką umiejętność chcesz zdobyć bardzo wąsko i szczegółowo, a następnie znalezienie najlepszych zasobów do tego.

Gdy opanujesz jedną wąską definicję umiejętności, możesz oczywiście dodać nową. Unikniesz w ten sposób przytłoczenia.

Oprócz braku emocjonalnego powodu do nauki i nierealistycznych oczekiwań przytłoczenie i zagubienie się w nadmiarze informacji jest największym niebezpieczeństwem, które może zatrzymać Cię na drodze do zdobywania nowych umiejętności.

techniki uczenia
Designed by Jannoon028 / Freepik

Wykorzystuj najlepsze praktyki uczenia się

Czasami najlepsze praktyki uczenia są sprzeczne z naszą intuicją. Zakładamy, że siedząc 3 godziny z książką w ręku, na pewno pchniemy nasze umiejętności do przodu. Znana powszechnie reguła 10 000 godzin do osiągnięcia mistrzostwa w danym temacie nie polega jedynie na spędzaniu tych godzin z tematem. Ważnym jest fakt, czy aby na pewno efektywnie wykorzystujesz czas, który poświęcasz na naukę?

Najlepsze metody uczenia się nowych umiejętności

  • Dziel materiał na małe części, czyli zjedz słonia po kawałku. Każda umiejętność zazwyczaj składa się z kilku mniejszych umiejętności, które są podstawowymi elementami składowymi tej umiejętności. Opanowanie konkretnych części przyjdzie Ci dużo łatwiej niż próba przyswojenia całości jednocześnie.
  • Skoncentruj się! W czasie przeznaczonym na naukę nie rozpraszaj się niczym innym. Pozbądź się wszelkich możliwych rozpraszaczy.

Sprawdź, jak to zrobić: Pracujesz? Pozbądź się rozpraszaczy.

  • Rób przerwy. W momencie, gdy intensywnie pracujesz, Twój mózg wymaga chwili odpoczynku. Zaplanuj sobie czas na naukę, ustawiając krótkie przerwy po każdej 45-60-minutowej sesji.
  • Ucz się regularnie. Pamiętaj, że lepiej ćwiczyć przez 1 godzinę 5 razy niż przez 5 godzin 1 raz. Dbaj o regularność swoich działań.
  • Ucz się wszystkimi zmysłami. Używaj różnych metod i technik przyswajania wiedzy w tej samym okresie nauki. Czytaj, mów, oglądaj, słuchaj. Ćwicz jeden temat (w sposób zaplanowany) na wiele sposobów.
  • Powtarzaj. Ćwicz i praktykuj daną umiejętność aż do znudzenia. Dopiero w momencie, gdy osiągniesz dużo lepszy wynik niż na początku, przechodź dalej.
  • Sprawdzaj swoje postępy. Na każdym etapie nauki, weryfikuj się samodzielnie. Co już umiesz? Ile czasu zajęła Ci nauka? Co sprawia Ci większą trudność? Tego typu pytania i ich odpowiedzi pozwolą Ci sprawniej zaplanować dalszą efektywną pracę.
  • Dbaj o siebie. Pamiętaj, że efektywna nauka zaczyna się w momencie, gdy Twoja forma fizyczna i psychiczna jest na najwyższym poziomie. Wysypiaj się, zdrowo odżywiaj i dbaj o aktywność fizyczną.

Praktykuj!

Możesz przeczytać 100 książek o pływaniu i to nie może równać się z jednym skokiem do wody.

Nawet jeśli przeczytasz 3 podręczniki do hiszpańskiego, to nie będzie specjalnie pomocne, dopóki nie zaczniesz mówić w tym języku.

Niezwykle ważne jest, by prócz przygotowania całego planu nauki, wyznaczenia celów, czy znalezienia odpowiednich narzędzi, jak najszybciej zacząć wdrażać swoją umiejętność w życie. Tylko praktykując daną umiejętność, uczysz się w przyśpieszonym tempie. Ćwicz swoje nowe umiejętności wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Wykorzystuj pojawiające się okazję do ich przetestowania w naturalnym środowisku.

Zbuduj sobie silne środowisko wspierające

Zdobywanie nowych umiejętności nie jest łatwym procesem. Postaraj się zorganizować swoje otoczenie w sposób, który wspiera Twoje działania. Załóż, że w pewnym momencie dopadnie Cię frustracja czy brak motywacji. Będziesz potrzebować systemu wsparcia, który popchnie Cię z powrotem na właściwą ścieżkę.

Otaczaj się ludźmi, którzy w Ciebie wierzą i wiedzą, jak motywować Cię, gdy myśli o poddaniu się pojawią się w Twojej głowie. Dołącz do spotkań tematycznych, poznawaj nowych przyjaciół, upewnij się, że są wokół Ciebie ludzie, którzy chcą osiągnąć to samo co Ty lub którzy już to osiągnęli. Będziecie się wspólnie motywować.

Znajdź dobrego trenera. Będziesz robić postępy na podstawie starannie przygotowanego planu, który już działał dla innych. Dodatkowo dobry trener będzie dbał o to, abyś zawsze był na granicy swoich możliwości. Oprócz znalezienia trenera, znalezienie kilku wzorów do naśladowania może również bardzo pomóc. Możesz modelować sukces ludzi, którzy osiągnęli już to, co chcesz TY osiągnąć. Czytaj wywiady z nimi, oglądaj filmy o ich występach, badaj ich drogę do sukcesu. Inspiruj się już istniejącymi sukcesami.

Przeorganizuj swoją przestrzeń. Znajdź wygodne miejsce do nauki. Umieść książki lub inne zasoby w zasięgu ręki. Jeśli działają na Ciebie inspirujące hasła, umieść je na widoku. Ustaw przypomnienia w telefonie o czasie zaplanowanym na ćwiczenie Twoich umiejętności. Nie polegaj wyłącznie na samodyscyplinie, czasem bywa ona zawodna. Zbuduj sobie wspierające środowisko.

Pozbądź się wymówek

Czasem, gdy brak nam odpowiedniej motywacji, wpadamy w nieustający wir wymówek, które zawsze są świetnym usprawiedliwieniem dla niepodjętych przez nas działań, niepożądanych zachowań czy niewłaściwych wyborów. ?Gdyby nie szef? Gdyby było więcej czasu? Gdybym mieszkała gdzie indziej? Jak nie musiałbym pracować? Jeśli czułabym się lepiej? Gdybym nie??

Postawa, w której tworzysz pełną listę usprawiedliwień, przejmuje nad Tobą władzę, a towarzyszący jej brak kontroli nie pozwala Ci ruszyć do przodu z żadnym większym tematem.

W przypadku nauki nowych umiejętności rzekomy brak talentu lub brak czasu są najczęstszymi wymówkami. Oczywiście, talent absolutnie pomaga, jednak nie jest niezbędny. Ciężka praca pokonuje talent za każdym razem. Również dodatkowy czas na naukę nowego, można zorganizować, przeorganizowując swoje dotychczasowe zajęcia.

Ciesz się samym procesem!

I to jest najważniejszy punkt. Nieważne co robisz, nieważne, po co to robisz, jeśli nie będzie sprawiało Ci to przyjemności.

Zazwyczaj nie same efekty są miarą sukcesu, a droga, jaką do nich dążymy. Jeśli masz ambitne plany dotyczące nauki nowej umiejętności, nie ma możliwości, by opanować ją na satysfakcjonującym poziomie, jeśli sam proces uczenia się będzie dla Ciebie istną katorgą. Jeśli poszczególne elementy Twojego planu przyswajania nowych umiejętności, wydają Ci się nużące, znajdź swój własny sposób, by je nieco uatrakcyjnić. Rób standardowe rzeczy w niestandardowy sposób. Traktuj kolejne etapy nauki jak grę. Nagradzaj się za każde większe osiągnięcie.

 

Istnieje wiele innych czynników, które określają, jak daleko zajdziesz. Talent, poświęcony czas, częstotliwość praktyki, dobrze skonstruowany plan uczenia się, odpowiednio dobrane środowisko. Wszystko to ma wpływ na to, jak szybko możesz stać się w czymś dobra/y. Pamiętaj jednak, że nie musisz być mistrzem olimpijskim w wybranej dziedzinie. Wystarczy, że będziesz tak dobry, że inni nie będą Cię mogli w tym temacie ignorować.

Może Cię zainteresuje? 10 kluczowych umiejętności, które zagwarantują Ci sukces zawodowy

 

Jak podobał Ci się artykuł?