darmowe aplikacje

Pracujesz? Pozbądź się rozpraszaczy! 15 darmowych aplikacji, które ułatwią Ci koncentrację

Osiągnięcie stanu pełnego skupienia na konkretnym zadaniu staję się coraz większym wyzwaniem w czasach, w których z każdej strony jesteśmy otaczani rozpraszaczami w postaci powiadomień z wszelkich mediów społecznościowych, stron i aplikacji.

Najnowsze badania stale potwierdzają, że im bardziej błądzą nasze umysły, tym mniej produktywni jesteśmy.

Bądźmy szczerzy. Jeśli naprawdę chcesz się rozproszyć i jesteś otwarty na rozrywkę, jedyną rzeczą, która Cię powstrzyma, jest wyrzucenie laptopa i telefonu. Możesz jednak osiągnąć sukces bez tego typu ekstremalnych działań. Z pomocą przychodzą strony, aplikacje i rozszerzenia do przeglądarek pozwalające na blokadę rozpraszających treści. Zamiast całkowicie izolować się od zasobów Internetu, możesz selektywnie decydować, które z witryn odrywają Cię w danym momencie od wykonywanej pracy.

Oto najciekawsze darmowe narzędzia pozwalające skoncentrować się na tym, co w danej chwili najważniejsze.

1. Dodatki do przeglądarek blokujące częściowo Facebooka

Facebook, w różnorodnych badaniach, ankietach i testach zawsze jest numerem 1 w kategorii stron odciągających naszą uwagę od bieżących zadań. Głównym rozpraszaczem wbudowanym w Facebook-a są posty wyświetlane na tablicy, dodawane przez znajomych czy obserwowane profile/strony. Poniższe bezpłatne dodatki do przeglądarek pomogą Ci zaplanować czas, w którym rozpraszające informacje nie będą dla Ciebie widoczne.

Kill News Feed (Chrome)

rozpraszacze
Zastępuję Twój kanał wiadomości, informacją przypominającą byś się nie rozpraszał. Nadal możesz korzystać z Facebook-a, wysyłając np. wiadomości. Nie będziesz już jednak bombardowany postami typu: co Twoi znajomi jedli na śniadanie czy jakiego słodkiego mają psa lub kota.

News Feed Eradicator (Firefox)

rozpraszacze

Odpowiednik opisanego powyżej rozszerzenia dla przeglądarki Mozilla Firefox. News Feed Eradicator sprawia, że zamiast niezliczonych newsów na Twojej głównej tablicy pojawia się inspirujący cytat (w wersji angielskiej) lub tekst, który samodzielnie spersonalizujesz.

Facebook Newsfeed Eradicator (Safari)

Bloker na newsy pojawiające się na Facebook-u, tym razem dla użytkowników komputerów Mac. Niestety już bez cytatów, autorka rozszerzenia uznała je bowiem za denerwujące. 🙂

 

2. Aplikacje blokujące strony internetowe

Jeśli zablokowany kanał wiadomości na Facebook-u to dla Ciebie zdecydowanie za mało, a Twój brak silnej woli kusi Cię przed odkrywaniem coraz to nowych i bardziej interesujących niż praca rzeczy, możesz zastosować grubsze działa w postaci blokerów stron internetowych.

Aplikacje te posiadają funkcję samokontroli, która stwarza Ci możliwość utworzenia czarnej listy witryn, a następnie ich blokady w określonych godzinach.

Najczęściej polecane to:

Self Control (Mac)

rozpraszacze

SelfControl to najpopularniejsza, darmowa aplikacja dla systemu MacOS, która umożliwia blokowanie dostępu do rozpraszających Cię stron internetowych, serwerów pocztowych i innych rzeczy dostępnych w Internecie.

UWAGA! Aplikacja jest bezwzględna i nie daje się oszukać! Jeśli ustawisz blokadę na określony czas, nie będziesz miał dostępu do wskazanych stron do momentu wygaśnięcia blokady, nawet po ponownym uruchomieniu komputera lub usunięciu aplikacji.

Self Restraint (Mac i Windows)

Aplikacja jest odpowiednikiem SelfControl, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i interfejsu użytkownika, dostępna jednak również na komputery z systemem Windows.

Blokuje wybrane witryny przez określony czas. W ten sposób możesz kontynuować korzystanie z Internetu bez obaw o otaczające Cię rozpraszacze. Po uruchomieniu nie ma odwrotu, dopóki nie upłynie ustalony przez Ciebie wcześniej czas.

Cold Turkey (Windows, Mac i Android)

rozpraszacze

Podobnie jak poprzednie aplikacje Cold Turkey w wersji darmowej pozwala blokować określone strony internetowe i aplikacje. Wyróżnikiem aplikacji jest możliwość korzystania z terminarza, dzięki któremu możesz w prosty sposób dodać przerwy w stylu pomodoro lub dzienne limity czasowe na korzystanie z komputera.

Aplikacja dostępna w wersji bezpłatnej (podstawowe funkcje blokowania, statystyki) oraz wersji rozszerzonej z pełnym pakietem dodatkowych funkcji (ok. 19 USD/ miesiąc).

LeechBlock (rozszerzenie Firefox, Chrome)

Najpopularniejszy bezpłatny dodatek do przeglądarki, który uniemożliwia Ci dostęp do wybranych stron w określonym przez Ciebie czasie.

Jedną z ciekawszych funkcji LeechBlock jest jego timer, który umożliwia ustawienie dostępu do wybranej strony np. na 30 minut dziennie. LeechBlock ma również opcję hasła (lub możesz wybrać losowy kod dostępu), który ma spowolnić Twoje działanie w chwilach słabości.

Stay Focusd (rozszerzenie Chrome)

rozpraszacze

Kolejne rozszerzenie do przeglądarki Chrome, które pozwala Ci wybrać sposób, w jaki chcesz blokować swoje rozpraszacze.

Po osiągnięciu założonego limitu (np. 30 minut dziennie na Facebooku), StayFocusd zablokuje stronę bez możliwości wydłużenia dziennego czasu jej przeglądania. Inną opcją jest utworzenie ograniczeń czasowych dla niektórych witryn w określonych dniach i godzinach, np. od poniedziałku do piątku, w godzinach Twojej pracy.

Go Fucking Work (rozszerzenie Chrome)

rozpraszacze

Bezpłatne rozszerzenie dla przeglądarki Google Chrome dla wszystkich, którzy potrzebują silniejszego przekazu? Podczas ustawionego czasu blokady, każda Twoja próba zajrzenia, by sprawdzić, co w sieci piszczy, kończy się jakże motywującym odesłaniem Cię do wykonywanej pracy.

Waste No Time (Chrome, Safari)

Rozszerzenie dostępne na Google Chrome I Safari. Dodatek umożliwia ustawienie Ci czasu, po którym wskazana strona zostanie zablokowana.

Aplikacje i rozszerzenia monitorujące czas Twoich aktywności w Internecie

Jeśli jednak, zamiast blokować sobie dostęp do Internetu, chcesz tylko sprawdzić, które strony ?pożerają? Ci najwięcej czasu w trakcie całego Twojego dnia pracy, wypróbuj poniższe aplikacje:

RescueTime (Mac, Windows, Android, Linux)

Aplikacja zliczająca czas aktywności na poszczególnych stronach. Działa w tle komputera i urządzeń mobilnych, monitorując witryny i aplikacje, które odwiedzasz. RescueTime analizuje wszystkie Twoje działania i generuje wynik wydajności, który pozwala mierzyć poziomy wydajności w danym okresie.

RescueTime pomaga zrozumieć codzienne nawyki, dzięki czemu możesz skupić się na swojej pracy i być bardziej produktywnym.

Aplikacja dostępna w wersji bezpłatnej (monitoring czasu, cotygodniowy raport e-mail, 3-miesięczne statystyki) oraz wersji rozszerzonej z pełnym pakietem dodatkowych funkcji w tym blokowaniem stron w czasie (ok. 9 USD/ miesiąc).

Mind The Time (rozszerzenie Firefox)

rozpraszacze

Pojawiająca się klepsydra na pasku narzędzi przeglądarki pokazuje czas spędzony w bieżącej witrynie lub łączny czas spędzony w Internecie. Dodatek podsumowuje też dane z ostatnich 70 dni oraz generuje podsumowania z ostatnich 6 miesięcy.

Aplikacje ?dawkujące? korzystanie z Internetu podczas pracy

Jeśli nie chcesz ustalać konkretnych godzin, w których blokujesz sobie dostęp do Internetu, proponujemy zastosowanie aplikacji wydzielających dzienny maksymalny czas, który możesz poświęcić na wybrane strony. Jeśli Twoim zdaniem poświęcasz zdecydowanie za dużo czasu, oglądając np. słodkie kotki w Internecie, zablokuj dalszy dostęp do podobnych treści.

Productivity Owl (Chrome)

rozpraszacze

Bezpłatny dodatek do Chrome, który nauczy Cię jak w szybkim czasie odnaleźć potrzebne Ci informacje i wrócić do pracy. W przypadku zbyt długiego przeglądania Internetu na Twoim ekranie pojawi się sowa. Sowa będzie Twoim przeszkadzaczem, latającym Ci po ekranie, zamykającym zakładki, zniechęcającym Cię do dalszego przeglądania stron.

keep me out!

rozpraszacze

Najprostsza z wszystkich aplikacji. Pozwala tworzyć zakładki w Twojej przeglądarce, z których korzystanie ograniczy Twój dostęp do strony. System zablokuje Cię, jeśli wejdziesz na stronę częściej niż raz w ciągu np. 60 minut.

Mindful Browsing

rozpraszacze

Konfigurując Mindful Browsing, najpierw wymieniasz kilka stron, które chciałbyś omijać, a następnie masz możliwość krótkiego opisania swoich celów. Gdy próbujesz wejść na wskazaną przez siebie wcześniej stronę, Twój ekran wypełnia zdjęcie natury, z przypomnieniem o celach, które masz do zrealizowania. Aplikacja pozwala Ci na 10-minutowe rozproszenie, sugerując jednak powrót do obowiązków.

 

Powyższe narzędzia prócz wspomagania Twojej silnej woli i koncentracji mają jeszcze jedną ważną funkcję. Jeśli jesteś rodzicem, narzędzia te mogą być używane jako środek kontroli rodzicielskiej. Użyj ich, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dzieci nie spędzają zbyt wiele czasu na granie w gry, przeglądanie niedostosowanych do ich wieku stron czy prowadzenie odciągających od nauki niekończących się rozmów na Facebooku.

3 Replies to “Pracujesz? Pozbądź się rozpraszaczy! 15 darmowych aplikacji, które ułatwią Ci koncentrację”

      1. Jednak pamięta ostatnio wprowadzone strony. Zmyliło mnie to, że jak kliknie się przycisk do edycji listy to pojawia się ona zawsze pusta. Dodatkowo dziwnie działa licznik pozostałego czasu, czasem po ustawieniu na 2,5 godziny pokazuje 24 godziny, ale blokada znika po właściwym czasie.

Jak podobał Ci się artykuł?