bądź odpowiedzialny

Bądź odpowiedzialny – prosta metoda na sukces!

Jesteś całkowicie odpowiedzialny za swoje życie! We wszystkich jego dziedzinach ? w życiu prywatnym, w strefie swojego umysłu, jak i w aspekcie zawodowym. Każdy Twój sukces, każda Twoja porażka jest efektem działań Twojej wolnej woli.

Dopiero w momencie, gdy jesteś w stanie zaakceptować, że wszystko co kiedykolwiek było i będzie, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, stajesz na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu.

Odpowiedzialni ludzie nie wpadają w wir wymówek.

Wielu z nas uważa, często podświadomie, że wszystko jest winną innych. Często kierujemy się przeświadczeniem, że jak coś nam nie wyszło, to tak musiało być, bo przecież inni ludzie bądź okoliczności, nie pozwoliły postawić sprawy inaczej.

Wpadamy w nieustający wir wymówek, które zawsze są świetnym usprawiedliwieniem dla niepodjętych przez nas działań, niepożądanych zachowań czy niewłaściwych wyborów.

Niepodejmowanie odpowiedzialności jest również mniej wymagające, mniej bolesne i oznacza mniej czasu spędzonego w nieznanym. To pozornie wygodny stan, w którym możesz wziąć na siebie tylko to, co jest łatwe i bezpieczne. W przypadku problemów, wycofasz się, stosując jedną z dobrze znanych sobie wymówek, tworząc równocześnie i wzmacniając swoją mentalność ofiary. Postawa ofiary jest przeciwieństwem osobistej odpowiedzialności. W rzeczywistości grając ofiarę, tracisz kontrolę nad swoim życiem, wmawiając sobie, że nie masz na nie wpływu.

Tego typu zachowanie, choć mało wymagające, wiąże się jednak z zawsze istniejącą ceną do zapłaty. Ciągłe wymówki i wieczne narzekanie na okoliczności, są znakami rozpoznawczymi osób, które nigdy nie zdołają osiągnąć nic ważnego w swoim niespełniającym już oczekiwań życiu.

Dlatego odpowiedzialność za nasze działania jest niezwykle ważna. Sprawia, że czujemy się dobrze sami ze sobą. Poprzez przyjęcie osobistej odpowiedzialności zyskujesz swobodę tworzenia własnego życia w dowolny sposób. Jesteś w stanie dokonywać wyborów, ponieważ rozumiesz, że jesteś odpowiedzialny za swoje wybory. Im większą odpowiedzialność osobistą podejmujesz, tym bardziej kontrolujesz własne życie. Większa kontrolna własnej drogi, zbliża Cię z kolei do osiągnięcia wytyczonych celów.

Daj sobie prawo do życia życiem, którego pragniesz. Nieustannie realizuj swoje marzenia, śmiało wyciągaj rękę po sukcesy. Kreuj swój lepszy świat!

Brzmi pięknie, tylko jak to zrobić?

Bądź odpowiedzialny!

1. Pozbądź się negatywnych czynów lub wymówek, które Cię ograniczają.

Zrezygnuj ze wszystkich form usprawiedliwiania siebie, wszystkich opowieści o sobie z pozycji ofiary. Przestań wyliczać wszystkie ?zrządzenia losu’, które nie pozwoliły Ci podjąć bądź ukończyć zadania.

Nie obwiniaj pogody za swój zły nastrój ? zmobilizuj się do działania i zrób coś kreatywnego co od razu podniesie Ci poziom dopaminy

Nie narzekaj, że jest Ci zimno ? następnym razem załóż kurtkę.

Nie wściekaj się, że uciekł Ci tramwaj ? jutro wyjdź pięć minut wcześniej.

Nie wpadaj w panikę, jeśli sąsiad zaleje Ci mieszkanie ? na pewno je ubezpieczyłeś, więc to tylko chwilowa niewygoda.

2. Przestań obwiniać innych ludzi

Nie obwiniaj rodziców, że nie zapewnili Ci właściwego startu ? nie musieli tego robić. Zamiast użalania się nad sobą, weź odpowiedzialność za swój start i pomimo wszystkich przeszkód idź swoją mądrze wyznaczoną drogą.

Nie narzekaj na nauczyciela, że nie przekazał Ci wiedzy w odpowiedni sposób. Żyjemy w czasach, gdzie dostęp do wiedzy jest nieograniczony. Trzeba tylko umieć szukać wartościowych treści.

Nie zrzucaj winy na koleżankę z pracy, że nie dostarczyła Ci danych do raportów. Zastanów się, jak często jej o tym przypominałeś , w jaki sposób zarządzałeś pracą nad swoim projektem i w jaki sposób kontrolowałeś sytuacje?

Nie oskarżaj partnera, że poświęca Ci za mało czasu. Zaplanuj i zorganizuj ciekawe aktywności, połączone z Waszymi pasjami. Tego typu spędzony czas na pewno Was do siebie zbliży.

Nie skarż się na szefa, że Cię niedocenienia i nie otrzymałeś podwyżki. Zadaj sobie pytanie czy poprosiłeś o podwyżkę? Czy zadałeś pytanie, co konkretnie musisz zrobić, żeby ten awans otrzymać? Czy rozglądałeś się za inną pracą , w której na wejściu będziesz miał wyższe wynagrodzenie?

Obwiniamy naszych rodziców, szefów, przyjaciół, naszych współpracowników, naszych klientów, naszego małżonka, gospodarkę, polityków, media, pogodę, a nawet niesprzyjający układ gwiazd. Kierując się jedynie własną wygodą nie patrzymy tam, gdzie jest prawdziwy problem, czyli my sami.

3. Przestań panicznie bać się porażek

Każdy popełnia błędy. Nie ma ani jednej osoby na świecie, która byłaby wolna od błędu. Z każdego niepowodzenia wyciągaj wnioski, niech staną się dla Ciebie lekcją. Przyjmij swój błąd i miej odwagę się otwarcie do niego przyznać. Weź za niego odpowiedzialność i rusz dalej.

Przeczytaj także:

Nauka na błędach; 5 sposobów by wyciągnąć z nich właściwe wnioski

Analiza błędu, czyli przewidywanie konsekwencji następnych działań

4. Zaufaj sobie

Tylko ufając swoim wyborom, zachowaniom, odczuciom będziesz w stanie zwiększyć poczucie własnej wartości. Tylko ze stabilnym, wysokim poczuciem własnej wartości będziesz potrafił wziąć na siebie 100% odpowiedzialności za każdą dziedzinę swojego życia. Może po drodze odkryjesz trochę większych lub mniejszych problemów, z którymi zmagasz się na co dzień, jak negatywne myślenie, czy niepokojące relacje ze sobą i innymi. Zaczną się one poprawiać, gdy poprawi się Twoje poczucie wartości. Osiągniesz wewnętrzną stabilność, dzięki której zaczniesz widzieć sytuacje w zupełnie innym niż dotychczas kontekście.

Przeczytaj także: Odkryj swoją AUTENTYCZNOŚĆ

 

Nie ma znaczenia, kto jest czemu winny. Co się stało, to się stało. Pytanie brzmi: jak na to zareagujesz?

Nie próbuj już uciekać od swojego życia, zamiast tego przejmij nad nim kontrolę. Sprawdź, co się dzieje, gdy świat i nowe opcje otwierają się dla Ciebie. Swoją energię wykorzystaj w kierunku realizacji celów.

 

2 Replies to “Bądź odpowiedzialny – prosta metoda na sukces!”

Jak podobał Ci się artykuł?