poranna rutyna - poranek

Poranna rutyna, czyli przepis na bezbolesny poranek

Moda na idealną poranną rutynę opanowała cały Internet. Uwielbiamy przyglądać się innym ludziom, jak organizują swoje niezwykle produktywne, poukładane i schematyczne życie, zaczynając od samego rana.

Większość tych porannych rutyn, prezentowanych online, wygląda podobnie i co tu dużo mówić… idealnie. Obowiązkowymi ich elementami są: wczesna pobudka, poranna pielęgnacja (z wykorzystaniem produktów obecnie współpracującego reklamodawcy), zdrowe śniadanka i oczywiście obowiązkowo 5 km maraton joggingu lub sesja jogi połączona z medytacją.

poranna rutyna - poranek

Idealny przepis na poranek kontra rzeczywistość

Tymczasem to, co jedni mogą uznać za poranny must have, inni mogą traktować jako szaleństwo.

Wszyscy działamy z różnymi rytmami biologicznymi, innymi preferencjami, innym stylem życia i w końcu innymi obowiązkami, jakie musimy realizować w trakcie dnia.

Przyglądanie się porankom innych, może być dla Ciebie inspirujące, jednak nikt oprócz Ciebie, nie jest w stanie powiedzieć, co stanowi dla Ciebie idealną poranną rutynę.

Jeśli dość daleka, jest dla Ciebie koncepcja wstawania wraz z pierwszym śpiewem ptaków. Czujesz, że Twój organizm niestrudzenie ciągnie Cię z rana jedynie w kierunku poduszki. Bez kawy nie jesteś w stanie założyć skarpetki, zdecydowanie potrzebujesz pomocy, by łagodnie przejść przez pierwsze godziny swojego dnia.

Sprawdź nasze triki na bezbolesne przetrwanie tej dość trudnej pory dnia. Wybierz dla siebie jedynie w pełni kompatybilne z Tobą elementy. Wprowadzaj je pojedynczo, zmieniając je stopniowo w nawyki.

poranna rutyna - poranek

Poranna rutyna dopasowana do Ciebie

 Dobre poranki zaczynają się od dobrej rutyny przed snem

Wieczorna rutyna jest jednym z najbardziej niedocenianych nawyków. Jest jednak bezwzględnie konieczna, gdy uświadomisz sobie, że sprowadza się do zmiany sposobu, w jaki rozpoczynasz swój dzień. Przygotuj się na nadchodzący nowy dzień. Ustal harmonogramu następnego dnia i listę priorytetów. Przygotuj sobie jedzenie, które weźmiesz do pracy czy szkoły. Spakuj torbę, plecak. Wybierz strój. Postaraj się również ogarnąć swoje mieszkanie. Nic tak nie demotywuje z rana, jak przebudzenie w bałaganie.

Może Cię zainteresuje? Wieczorne nawyki, czyli 8 prostych kroków, by przygotować się na idealny poranek

Trzymaj się regularnych godzin snu

Twój organizm znacznie bardziej przychylnie będzie reagował na poranne pobudki, jeśli ustalisz regularny tryb snu. Staraj się kłaść, spać mniej więcej o tej samej porze każdej nocy i ustaw poranny alarm zawsze na tę samą godzinę, nawet w weekendy. Twoje ciało będzie wtedy miało szansę przyzwyczaić się do tego wzoru.

Zapewnij sobie komfort snu

Sen jest niezwykle istotny dla zdrowego funkcjonowania mózgu, serca, układu nerwowego czy układu odpornościowego. Dodatkowo jego długość i jakość, w pełni przekładają się na Twoje samopoczucie rano. Upewnij się, że łózko, pościel czy piżama, w której sypiasz, są dla Ciebie w pełni wygodne i komfortowe. W miarę możliwości staraj się minimalizować hałas, który może Cię w nocy otaczać. Usuń wszelkie źródła migoczącego światła (np. diody od dekodera). Zadbaj o właściwą temperaturę pomieszczenia, w którym śpisz. Unikaj korzystania z technologii tuż przed snem. Nowoczesne telewizory, komórki, tablety i laptopy korzystają z oświetlenia LED podobnego do światła dziennego, które zapobiega uwalnianiu melatoniny.

Przed snem zrezygnuj także ze spożywania ciężkich posiłków, ponieważ ciało będzie zajęte ich przetwarzaniem, a nie odpoczynkiem.

poranna rutyna - poranek

Zaplanuj swój sen zgodnie z jego cyklami

Cykle snu trwają około dziewięćdziesięciu minut. Staraj się, aby Twój sen był ich wielokrotnością. Unikaj budzenia się w połowie cyklu. Jeśli otworzysz oczy na krótko przed włączeniem się budzika, wstań. Będzie to o wiele łatwiejsze dla Twojego organizmu niż zasypianie, tylko po to, by budzić go zaraz ponownie przez alarm, podczas następnego cyklu.

Zrezygnuj z opcji drzemki

Brzmi jak igranie z ogniem? Wstanę czy nie wstanę? Pokusa, by nacisnąć przycisk drzemki, aby uchwycić te kolejne, drogocenne dziesięć minut w łóżku, może być niezwykle kusząca, jednak marnujesz w ten sposób czas.

Zamiast drażnić z rana swój organizm niechcianym wybudzaniem się co 10-15 minut, nastaw budzik na późniejszą godzinę, kontynuując do tej pory niezakłócony sen. Pamiętaj jednak, by zmienić dźwięk budzika, na zdecydowanie bardziej skuteczny niż masz obecnie.

poranna rutyna - poranek

Odsuń od siebie budzik

Rada stara, jak świat, jednak rzadko się do niej stosujemy. Jeśli masz alarm obok łóżka w zasięgu ręki pokusa, by go wyłączyć, albo nacisnąć przycisk drzemki jest praktycznie nie do opanowania. Umieść swój budzik lub telefon w znacznej odległości od siebie.  Po przebudzeniu unicestwienie jego sygnału będzie wymagało od Ciebie wstania z łóżka.

Zacznij dzień od wody cytrynowej

Pobudzenie przewodu pokarmowego to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Zacznij dzień od wstawania przy szklance ciepłej lub zimnej wody z cytryną. Pektyna z cytryny wspomaga trawienie, pomagając uczynić cytrynę fenomenalnym pożywieniem odtruwającym. Woda z cytryną pomaga również ograniczyć apetyt i zwiększa uczucie sytości.

Zjedz śniadanie

W trakcie nocnego snu metabolizm naszego organizmu znacznie zwalnia swoją pracę, przerzucając się na tryb nocnego postu. Po przebudzeniu potrzebujesz wyzwalacza, który przywróci Twój metabolizm na właściwy tryb pracy dziennej.

poranna rutyna - poranek

Zimny prysznic

Natychmiastowa opcja porannego przebudzenia dla… twardzieli. Zmieniaj temperaturę wody przemiennie pomiędzy ciepłą a zimną, aby stymulować układ limfatyczny. W celu wzmocnienia zastrzyku energii używaj żeli pod prysznic o rewitalizujących zapachach mięty lub owoców cytrusowych.

Aktywność fizyczna

Niezależnie od tego, czy będziesz rano biegać, wybierzesz ćwiczenia rozciągające, siłownie czy spacer z psem, każda aktywność, jaką podejmiesz z rana, będzie dobrym wyborem. Wysiłek sprawia, że w naturalny sposób podnosimy temperaturę ciała, krew płynie znacznie szybciej, co jest niezwykle rozbudzające dla organizmu.

 

Jak wyglądają Wasze poranki? Ile zazwyczaj czasu potrzebujecie na pełne przebudzenie? Jakie techniki stosujecie? Dajcie koniecznie znać w komentarzu!

 

Jak podobał Ci się artykuł?