wieczorne nawyki

Wieczorne nawyki, czyli 8 prostych kroków by przygotować się na idealny poranek

Zarówno to, co robisz zaraz po przebudzeniu, jak i to, czym zajmujesz się tuż przed snem, ma ogromny wpływ na jakość Twojego życia.

Wiele mówi się o porannej rutynie: wczesne wstawanie, spokojne śniadanie, chwila dla siebie, to podstawy Twojego produktywnego dnia. Jednak by skutecznie móc wprowadzić w życie poranną rutynę, musisz również nauczyć się jak zarządzać swoim czasem wieczorem. Wieczorna rutyna jest jednym z najbardziej niedocenianych nawyków. Jest jednak bezwzględnie konieczna, gdy uświadomisz sobie, że sprowadza się do zmiany sposobu, w jaki rozpoczynasz swój dzień.

Przygotuj się na świetny poranek, który da Ci możliwość by bez niepotrzebnego pośpiechu czy nerwów rozpoczynać każdy nowy dzień.

Wieczorne nawyki

Poniżej lista 8 rzeczy, które możesz zrobić wieczorem, aby zaoszczędzić czas, usprawnić rutynę i być w pełni gotowym na następny dzień.

1 ? Wybierz strój na następny dzień

Jak często zdarza Ci się przebierać dwa razy, tuż przed wyjściem. Koszula, którą planowałeś założyć, jest nieuprasowana? Rajstopy, które masz na sobie, mają pozaciągane oczka? Całość do siebie zupełnie nie pasuje? Śpieszysz się i nie masz czasu na większe zmiany, choć czujesz się niekomfortowo?

Uniknij porannego stresu związanego z przeszukiwaniem i robieniem bałaganu w szafie. Przygotuj pełny strój dzień wcześniej. Upewnij się, że wszystko masz uprasowane i gotowe do założenia.

2 – Spakuj torbę, plecak

Spakuj wszystko czego potrzebujesz na następny dzień. Naładuj telefon, przygotuj potrzebne Ci notatki, dokumenty, przygotuj swoją torbę na ćwiczenia. Pozbieranie wszystkich rzeczy na spokojnie pozwoli Ci uniknąć zapomnienia, którejś z nich.

3 ? Przygotuj sobie jedzenie

Przyśpiesz poranne przygotowania, robiąc przegląd lodówki i planując co będziesz jutro jadł. Przyszykuj sobie lunch do pracy, pomyśl o śniadaniu. Twój poranek będzie dużo przyjemniejszy, jeśli nie będziesz musiał z rana zajmować się gotowaniem.

4 ? Ogarnij przestrzeń wokół siebie

Jak miło się wstaje, kiedy nie potykasz się o ubrania pozostawione na podłodze? Pobudka w czystym i schludnym domu poprawi Twój poranny nastrój. Poświęć choćby 10 minut na umieszczenie wszystkiego na swoim miejscu, rozpakowanie zmywarki czy starcie kurzy. Dodatkowo codzienne, nawet najmniejsze porządkowanie bałaganu, sprawi, że nie spędzisz pół soboty na sprzątaniu mieszkania po całym tygodniu.

5 ? Oceń swój dzień

Znajdź chwilę, by podsumować swój dzień. Kiedy ludzie zastanawiają się nad swoim życiem, zwiększają swoją skuteczność. Postaw przed sobą pytania czy zrobiłeś dziś wszystko co planowałeś? Czy była sytuacja, w której mogłeś postąpić inaczej? Jakie były Twoje interakcje z innymi?

Własny przegląd dnia, pozwoli Ci skupić się na tym co zrobiłeś, kontrolować postępy i właściwie ocenić czy jesteś zadowolony z wyników.

6 – Zaplanuj następny dzień

Ustalanie harmonogramu następnego dnia jest najlepszym sposobem uzyskania optymalnych wyników swojej codziennej pracy. Spisz najważniejsze rzeczy, jakie musisz jutro wykonać, tak by nie odpowiadać na potrzeby wywołane chwilą, a skutecznie realizować swój plan.

Wyobraź sobie zadania, jakie Cię jutro czekają, zastanów się w jaki sposób je zrobisz, przygotuj się na ewentualne trudności. Będąc przygotowanym na różny ich przebieg, będziesz gotowy na zorganizowane działanie w każdym kierunku.

7 ? Daj sobie chwile wytchnienia

Tuż przed snem, zrób dla siebie coś relaksującego. Odprężająca kąpiel, rozmowa z najbliższymi, zabawa z psem, medytacja czy wieczorne czytanie pozwoli Ci zrzucić cały ciężar mijającego dnia.

Trzymaj się z daleka od komputera, telewizora czy telefonu ? niebieskie światło, które emitują te urządzenia może skutecznie zakłócić Twój sen, poprzez dalszą stymulację mózgu.

8 – Wyśpij się!

Pamiętaj, że odpowiednia ilość snu jest niezbędna do regeneracji Twojego ciała, jak i umysłu.

Jeśli musisz wstać o 7 rano, wystrzegaj się chodzenia spać w środku nocy. Sen jest najważniejszym źródłem Twojej energii na następny dzień.

 

3 Replies to “Wieczorne nawyki, czyli 8 prostych kroków by przygotować się na idealny poranek”

  1. Świetne porady! 🙂 Jeszcze nad niektórymi krokami muszę popracować, ale do niektórych od lat się stosuję:)

  2. Porady w punkt 🙂 Część z nich już stosuję – pakuję torbę, jedzenie, szykuję strój. Ostatnio jednak mam problem z regularnym chodzeniem spać. I niestety odbija się to na mojej efektywności za dnia 🙁

Jak podobał Ci się artykuł?