Jak pokonać popołudniowy kryzys?

Twoje powieki stają się ciężkie, a oczy zaczynają się mimowolnie lekko przymykać, każdy e-mail czytasz trzy razy dłużej, odczuwasz znużenie wszystkim, czym się obecnie zajmujesz, masz ogólny problem z koncentracją ? brzmi znajomo? No pewnie, to Twój popołudniowy kryzys.

Większość z nas doświadcza przytłaczającego uczucia wyczerpania w samym środku dnia. Powodem tego jest nasz dobowy zegar biologiczny, który reguluje synchronizację poziomu energii w ciągu dnia. Najniższy spadek rytmu dobowego przypada zazwyczaj w godzinach między 14:00 a 17:00. Wtedy właśnie dopada nas popołudniowy kryzys, w którym nasz entuzjazm wyparowuje jak deszcz w suchy dzień.

Dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy w stanie zapobiec popołudniowemu zmęczeniu i znacznie zwiększyć swój poziom efektywnego działania.

Popołudniowy kryzys ? naturalne sposoby na zwiększenie poziomu energii

popołudniowy kryzys

Napij się zielonej herbaty

Unikaj pokusy kofeiny. Picie zbyt dużej ilości kawy popołudniami-zwłaszcza jeśli pijesz ją z cukrem-może wywołać ?drżenie? i zmniejszyć zdolność radzenia sobie ze stresem. Zamiast kolejnej filiżanki kawy napij się herbaty, idealnie jeśli Twój wybór padnie na zieloną.

Popołudniowy kryzys często niesie ze sobą silne pragnienie drzemki. Herbata jest najszybszym sposobem, by ożywić Cię bez odwadniającego działania kawy.

Herbata zawiera teinę, która poprawia funkcje poznawcze, a jednocześnie sprawia, że delikatnie wprowadzisz swój umysł w stan relaksu.

Zjedz wartościowe śniadanie i lunch

Filiżanka kawy w biegu na śniadanie i batonik z automatu na lunch mogą dać Ci szybki (i chwilowy) zastrzyk cukru i kofeiny, których potrzebujesz, aby zacząć, ale nie długoterminowe paliwo, którego potrzebujesz, aby kontynuować swoje efektywne działanie w ciągu dnia.

Jeśli chcesz pokonać popołudniowy kryzys, zacznij rano od dobrej jakości śniadania. Pamiętaj, że Twój mózg działa najlepiej po posiłku, który zawiera zarówno węglowodany, jak i białko.

Jeśli natomiast całkowicie pominiesz lunch, ponieważ chcesz utrzymać dietę lub zwyczajnie nie masz czasu na przerwę, cóż, naturalnie Twój organizm odczuje spadki energii, ponieważ nie ma wystarczającej ilości paliwa, aby działać jak najlepiej.

popołudniowy kryzys

Zadbaj o odpowiedni poziom witamin z grupy B w swojej diecie

Kompleks witamin z grupy B reguluje rytmy dobowe i zapobiega senności w ciągu dnia. Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, pietruszka i rzepa są doskonałym źródłem witamin z grupy B. Ponadto jedzenie buraków, awokado, tofu, jajek i ryb może pomóc Ci uzyskać wystarczającą ilość tych niezbędnych składników odżywczych. Zjedzenie sałatki z ciemnych liściastych warzyw z jajkiem, łososiem lub tuńczykiem to świetny sposób na zwiększenie dawki witaminy B, aby zapobiec popołudniowemu kryzysowi.

joga

Rusz się z miejsca

Wielogodzinne siedzenie praktycznie w jednej pozycji i w jednym miejscu sprawia, że Twój organizm silniej odczuwa zmęczenie.

Jeśli poczujesz falę senności, wstań i się ruszaj. Wybierz się na spacer, rozciągnij się lub wejdź po schodach. Każdy rodzaj aktywności fizycznej tymczasowo zwiększa Twoją czujność i poziom energii.

Pij wodę

Woda, woda zdrowia doda. Choć brzmi to, jak oczywisty banał, popijanie wody przez cały dzień pozwoli uniknąć odwodnienia, które samo w sobie wywołuje senność. Dodatkowo stałe utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu, przynosi szereg korzyści zdrowotnych.

Dobrym przypomnieniem o regularnym spożywaniu wody jest duża jej butelka na biurku. Jeśli nie znosisz smaku czystej wody, dodaj do niej plasterek cytryny, sok z limonki lub listki mięty.

Słuchaj muzyki

Badania wykazały, że muzyka może w znacznym stopniu zwiększyć poziom koncentracji na danym zadaniu. W ten sam sposób, w jaki muzyka może ożywić każdy Twój trening, tak samo jej łagodne dźwięki mogą zaktywizować Twój mózg do działania podczas popołudniowego kryzysu.

Może Cię zainteresuje? Muzyka i dźwięki poprawiające Twoją wydajność ? najlepsze aplikacje i playlisty

muzyka

Zaczerpnij świeżego powietrza

Jeśli nie możesz wyjść na krótki spacer, pamiętaj, że czasem samo otworzenie okna wystarczy. Dawka świeżego tlenu zawsze zadziała pobudzająco na Twój umysł.

Nie walcz ze zmęczeniem i brakiem koncentracji! Kiedy fala popołudniowego kryzysu i wywołanego nim lenistwa zaczyna Cię przytłaczać, zajmij się nią z głową, korzystając z kilku z powyższych wskazówek.

Jak podobał Ci się artykuł?