zauroczenie czy miłość

Zauroczenie, czy miłość? Jaka jest różnica?

Miłość stan, w którym wszystko wokół nas wydaje się inne. Wyraźniejsze, intensywniejsze, piękniejsze. Stan, w którym jesteśmy zdolni do robienia rzeczy dotąd niemożliwych, zmotywowani do działania, jak nigdy dotąd. Uniesieni na skrzydłach miłości dryfujemy i, dryfujemy i czasem niewiele nam trzeba, by szybko spaść z tej tratwy pełnej szczęścia.

Jak odróżnić prawdziwe uczucie od zwykłego (choć przyjemnego!) zauroczenia? Jaka jest skala pomiaru tego uczucia?

Czym jest miłość?

Uchwycenie definicji miłości jest niezwykle trudne. Miłość przejawia się na milion sposobów. Miłość jest przeciwieństwem egocentryzmu. Miłość jest tam, gdzie nie ma ego. Miłość to pewność, że niczego w zamian się nie oczekuje. Miłość to wybór.

W życiu zawsze chodzi o miłość: upragnioną, wytęsknioną, właśnie przeżywaną, czy utraconą. Prawdopodobnie nie ma tematu, który urzekłby ludzi na przestrzeni wieków bardziej, niż temat miłości. Ludzie na całym świecie o miłości piszą, malują, śpiewają. John Lennon opisywał miłość, jako mistyczną siłę, dla której warto żyć.

Czym jest zauroczenie?

Każda Twoja myśl jest pełna zachwytu, fantazji i niewiarygodnych oczekiwań na przyszłość związanych z tą drugą osobą. Brzmi znajomo?

Podstawowym fundamentem zauroczenia są emocje, jakie na daną chwilę przeżywamy względem wybranego przez nas człowieka. Brak w nich zakotwiczenia w dłuższym czasie spędzonym razem przyjaźni przetestowanej w najcięższych sytuacjach, wzajemnym szacunku i wypracowanym zaufaniu. Zauroczenie to przesadzony na daną chwilę zachwyt, kierowany w kierunku tej drugiej osoby, budujący jej mylący w dalszej perspektywie i niekoniecznie zgodny z prawdą obraz. Zauroczenie pojawia się zwykle na początku związku, kiedy potencjalna atrakcyjność seksualna partnerów ma kluczowe znaczenie.

Miłość czy zauroczenie ? najważniejsze różnice

Miłość nieustannie rośnie, wraz z biegiem czasu staje się silniejsza. Miłość wymaga czasu, zauroczenie może nas dopaść ?od pierwszego wejrzenia?.

Zauroczenie dość szybko wygasa, pozostawiając za sobą niespełnione oczekiwania i pewnego rodzaju rozczarowanie. Jeśli osoba, którą ?kochasz, zawiedzie Cię lub zrani, odwrócisz się od niej tylko w momencie, gdy nie spełni Twoich oczekiwań w fazie zauroczenia. Miłość będzie Cię zmuszała do walki o Wasze wspólne dobro.

miłość sentencje

Miłość jest akceptująca, zauroczenie bywa ślepe

Często słyszane powiedzenie ? miłość jest ślepa ? jest błędne. To nie miłość jest ślepa, to zauroczenie takie bywa. Zauroczenie najczęściej przychodzi po krótkim czasie znajomości, gdy dostrzegamy i hiperbolizujemy jedynie pozytywne cechy drugiej osoby.

Kochając innego człowieka, akceptujesz jego wady. Nie oznacza to oczywiście, że tolerujesz jego złe zachowania, ale jesteś w stanie przyjąć do wiadomości jego specyficzne cechy osobowości. 

Może Cię zainteresuje? Czy miłość od pierwszego wejrzenia jest możliwa?

Miłość w odróżnieniu od zauroczenia jest bezwarunkowa

Prawdziwa miłość nie ma powodu. Kochasz osobę, z którą jesteś, po prostu dlatego, że ją kochasz. Przez czas bycia razem i przechodzenia przez różne okoliczności potrafisz już cenić go/ją za wszystko, czym jest. Najważniejszą kwestią nie jest to, co ktoś może Ci dać, lub co może dla Ciebie zrobić, ale to, co możecie zbudować razem.

złote myśli miłość

Miłość to zobowiązanie, zauroczenie tylko chwilowa emocja

Miłość opiera się na decyzji pozostania u boku innej osoby na dobre i na złe. Nawet gdy faza wstępnych ?motyli w brzuchu? się skończy, a dreszczyk emocji związanych z randkami minie, zobowiązujesz się być z i przy tej osobie.

Miłość inspiruje, zauroczenie rozprasza

Zauroczenie często sprawia, że każda Twoja niedokończona myśl ma w sobie imię tej drugiej osoby. Znacznie nasilona potrzeba spędzania wspólnego czasu, sprawia, że rezygnujesz w części ze swoich dotychczasowych zajęć.

Zauroczenie sprawia, że para zaniedbuje otaczający ich świat, a zwłaszcza swoją rodzinę, przyjaciół i wszystkich innych, z którymi inaczej spędzaliby czas.

Miłość natomiast dzieli się sobą ze światem, w którym funkcjonuje.

miłość

Czy zauroczenie może przekształcić się w miłość?

Jak najbardziej! W ten sposób zaczyna się bowiem połowa związków. Towarzyszące zauroczeniu poczucie zaangażowania w związek i relację z drugą osobą, jest tym, co może (ale nie musi) stworzyć przywiązanie potrzebne do dalszego zakochiwania się w sobie nawzajem.

Jeśli natomiast czujecie, że magia zniknęła po trzech (zazwyczaj do sześciu) miesiącach randkowania i nic już praktycznie nie trzyma Was przy sobie, nadszedł najwyższy czas na definitywne porzucenie różowych okularów i szczerą rozmowę.

Zdarzyło Wam się pomylić miłość z zauroczeniem? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Jak podobał Ci się artykuł?