friendzone strefa przyjaźni

Friendzone ? co oznacza strefa przyjaźni, jakie są jej wady i zalety?

Z natury jesteśmy stworzeniami społecznymi. Interakcja z innymi osobami jest nam niezbędna, jak powietrze, by prawidłowo funkcjonowała nasza psychika. Na świecie jest prawie 8 miliardów ludzi, jednak zazwyczaj przyjaciół możemy policzyć, używając tylko jednej ręki. Nie jest to jednak złe, bo jedna niesamowita przyjaźń może być warta znajomości z setką innych ludzi. Problem pojawia się natomiast, gdy lądujemy w tak zwanej strefie przyjaźni (friendzone) i nie jest to nasza decyzja oraz wersja relacji, której byśmy oczekiwali.

Co tak naprawdę oznacza friendzone (strefa przyjaźni)?

Strefa przyjaźni/znajomych oznacza stan, w którym jesteś niczym więcej niż przyjacielem osoby, do której odczuwasz większe, romantyczne uczucia. Innymi słowy, chcesz doprowadzić swoją przyjaźń do poziomu relacji opartej na związku, ale ta druga strona utrzymuje Waszą znajomość dalej w przyjacielskim i swobodnym jej wymiarze.

Czy friendzone ma jakieś zalety?

Czy friendzone ma jakieś zalety?

Oczywiście, że tak! Nieodwzajemniona miłość może łamać serce, jednak gdy pokonasz początkowe rozczarowanie związane ze wpadnięciem ?jedynie? w strefę przyjaźni. Relacja, której obecnie doświadczasz, może stać się Twoim największym filarem wsparcia. Posiadanie w pobliżu kogoś, kto chce z Tobą przeżywać wszystkie Twoje zwycięstwa, jak i trudne chwile jest jednym z większych sukcesów, jakie możesz osiągnąć w relacjach z innymi ludźmi.

Bycie w strefie przyjaźni oznacza również, że wyraźnie wiesz, na czym stoisz, zamiast tkwić w zawieszeniu z powodu niejasnych sygnałów od płci przeciwnej. Uczciwość i jasność friendzone pozwala iść naprzód i szukać odpowiedniego partnera. W końcu chodzi o odpowiednie dopasowanie.

Głębsza relacja i znajomość płci przeciwnej, które friendzone Ci zapewnia, da Ci także poufne informacje o tym, jak zdobyć punkt u następnego potencjalnego partnera/partnerki.

Miłość, czy zauroczenie? Jaka jest różnica?

Kiedy friendzone może stać się dla Ciebie problematyczne?

Friendzone to rodzaj relacji, która jest jednocześnie radosna i smutna.

Strefa przyjaźni może stanowić dla Ciebie problem, gdy nie będziesz w stanie zaakceptować wyboru drugiej strony. Poczujesz uwięzienie w zawieszeniu między przyjaźnią a niezaspokojonym pragnieniem głębszego uczucia. Friendzone będzie dla Ciebie wtedy więzieniem, z którego, choć możesz chcieć się wyrwać, to jednak nie potrafisz zrezygnować i odejść.

Friendzone jest również toksycznym typem relacji, gdy sami niewłaściwie ją rozumiemy. ?Zostańmy przyjaciółmi? to jedno z najbardziej pustych, powszechnie używanych zwrotów, głównie dlatego, że w większości przypadków odrzucenie propozycji romantycznego związku, nie oznacza automatycznie pozostawienia relacji na stopie przyjacielskiej. Tego typu zachowania lekceważą znaczenie prawdziwej przyjaźni. Przyjaźń nie powinna być jakimś ?kompromisem? czy ?ugodą?.

Oczywiście zdarzają się wyjątkowe przypadki, gdy jeden bliski przyjaciel nie odwzajemnia zauroczenia drugim, a ich relacja mimo to przetrwa, lub gdy prawdziwe więzi platoniczne rozkwitają z nieudanych romansów, ale rzeczywistość jest taka, że dla większości ludzi jedynym rodzajem pozostającego związku będzie jednak niezręczność i cicha uraza.

Może Cię zainteresuje? Friends with benefits, 8 głównych reguł przyjaźni z korzyściami.

friendzone

Friendzone jako typowy motyw filmowy

Żywy koszmar nieśmiałych bohaterów komedii romantycznych? Friendzone oczywiście! 😊 Zazwyczaj niedowartościowani i niepewni siebie ludzie o dobrych intencjach, desperacko walczący o uwagę ich atrakcyjnej sympatii. Ta natomiast zwykle spotyka się z inną osobą pełną walorów głównie wizualnych. Pod koniec filmu ujmujący nerd ?zdobywa? miłość swojej wytypowanej drugiej połowy, która w końcu zdaje sobie sprawę, że marnowała dotąd czas. Typowy happy end tej historii-te dwie bratnie dusze radośnie spędzają razem resztę życia.

Jednak, czy scenariusz, podobny jak ten filmowy ma szanse być zrealizowany w realnym życiu?

Czy friendzone ma szansę przerodzić się w głębsze uczucie?

Przyjaźń jest najlepszą podstawą zarówno dobrych relacji, jak i zdrowych związków. Niezliczone romanse powstały z długotrwałych przyjaźni i nie ma żadnej magicznej zasady, która mówi, że przyjaciele nigdy nie mogą zostać kochankami. Czasem łatwiej też wejść w związek z osobą, którą się dobrze zna i której się w pełni ufa. Jednak nie ma na to żadnej reguły. Atrakcyjność jest kwestią niezwykle indywidualną. Przyjaźń i romans to dwie różne, ale równie piękne formy miłości, które nigdy nie powinny być ze sobą sprzeczne.

Jak podobał Ci się artykuł?