wysoko wrażliwe osoby

Sprawdź, czy jesteś wysoko wrażliwą osobą

Wydaje Ci się, że doświadczasz świata nieco inaczej niż inni? Masz większą świadomość otaczającej Cię subtelności i piękna? Głębiej przetwarzasz informacje? Prawdopodobnie należysz do osób wysoko wrażliwych.

Aż 15 do 20% populacji to osoby wysoko wrażliwe (WWO lub HSP ? highly sensitive people), czyli ludzi z tendencją do intensywnego reagowania na bodźce wywołujące emocje. Osoby o dużej wrażliwości i niestety często niskiej odporności emocjonalnej.

Sprawdź, czy do Twojego zachowania, pasują opisane poniżej znaki. Jeśli tak, istnieje duża szansa, że jesteś osobą wysoce wrażliwą.

Reagujesz na przemoc

Każdy zdrowo rozwijający się człowiek, nie jest emocjonalnie obojętny na przemoc czy okrucieństwo, którego jest świadkiem lub o którym informacje do niego docierają.

Dla osób wysoko wrażliwych wszystkie tematy skoncentrowane wokół przemocy potrafią wywołać silny stres lub nawet fizyczne objawy. Wysoko wrażliwi unikają krwawych, brutalnych filmów. Nie są w stanie też znieść wszelkich informacji np. o okrucieństwie wobec zwierząt lub podobnych brutalnych czynach.

wysoko wrażliwi

Szybko nawiązujesz głębokie relacje

Kiedy nawiązujesz nowe relacje, ważna dla Ciebie jest jakość i satysfakcja z nich płynąca. Zazwyczaj nie chcesz tracić czasu na przelotne znajomości, z osobami, z którymi nie czujesz żadnych połączeń. Cechuje Cię lojalność, oddanie i przywiązanie. Łatwiej odgadujesz emocje i potrzeby innych. Jesteś w stanie szybciej ?wyczuć? drugą osobę. Wysoko wrażliwi ludzie łączą się z innymi, wychwytując intencje czy emocje także poprzez język ciała, wyraz twarzy, czy ton głosu.

Silnie angażujesz się w problemy innych

Wysoko wrażliwe osoby często znacznie silniej odczuwają emocje, nawet te, które nie są ich własnymi. W rezultacie, chcąc pomóc, choćby psychicznie, drugiej osobie częściej same cierpią z powodu wyczerpania emocjonalnego. ?Wrażliwcy? są również bardziej podatni na manipulację ze strony tzw. wampirów energetycznych.

Lubisz spędzać czas ze sobą

Bezsilność wobec zła całego świata czy problemy innych, często są w stanie Cię przeciążyć emocjonalnie. Również miejsca pełne ludzi, takie jak np. centra handlowe, eventy restauracje, nadmiernie stymulują i pobudzają Twój układ nerwowy, przez co szybciej Cię męczą. Ludzie wysoko wrażliwi niezależnie od tego, czy są introwertykami, czy ekstrawertykami, potrzebują dużo czasu na odpoczynek i wyciszenie się, najlepiej w pojedynkę.

wysoko wrażliwi

Myślisz i myślisz i myślisz?

Znacznie częściej niż inni ludzie zastanawiasz się nad swoimi doświadczeniami, przeżyciami, emocjami. Czasem nieustannie odgrywasz w głowie wydarzenia w kółko, zastanawiasz się nad wypowiedzianymi słowami, rozważasz różne ich konsekwencje. Tego typu zachowanie sprawia, jednak, że jesteś bardziej podatna/y na negatywne przemyślenia.

Cechuje Cię kreatywność

Przez ciągłe rozmyślanie i poszukiwanie odpowiedzi na ważne w Twoim życiu pytania, posiadasz głęboko rozwinięty swój własny świat wewnętrzny. Fantazja oraz skłonność do marzeń uruchamia w osobach wysoko wrażliwych naturalne pokłady kreatywności.

Zobacz także: Kreatywność poszukiwana! 8 cech ludzi kreatywnych

Często doświadczasz głębokiego poruszenia

Masz mokre oczy, widząc słodkiego pieska, czy urocze niemowlę? Zachwyca Cię romantyczny lub podniosły koniec oglądanego filmu? Przyroda, bogate zapachy, piękna grafika lub poruszające melodie mają na Ciebie głęboki wpływ? Osoby wysoko wrażliwe często szybciej dostrzegają rzeczy, za którymi inni potrafią tęsknić poprzez swoją wrodzoną spostrzegawczość i wnikliwość. Dostrzegalne piękno, rozłożone czasem na pojedyncze momenty potrafi wywołać w WWO wyjątkowo intensywne emocje.

wysoko wrażliwi

Krytyka jest dla Ciebie trudna do zniesienia

Zazwyczaj osoby wysoko wrażliwe świadomie unikają sytuacji konfliktowych, obawiając się negatywnych stwierdzeń kierowanych w ich stronę. Słowa zawsze mają dla nich swoje często przesadne znaczenie. Tak, jak pochwały mogą dodać wysoko wrażliwym skrzydeł i pchnąć ich do działania, tak krytyka może być miażdżąca. Jeśli źle ją zinterpretują lub będą przesadnie roztrząsać, krytyka bez względu na fakt, czy uzasadniona, czy stanowiąca zwykły hejt może doprowadzić do zwiększonego poziomu stresu lub nawet stanów depresyjnych.

Może Cię zainteresuje? Umiejętność radzenia sobie z negatywnymi opiniami innych, czyli jak docenić krytykę?

Bycie wysoko wrażliwym jest nieocenioną cechą która, choć czasem bywa niewygodna, ma wiele zalet. Wiadomo, że osoby wysoko wrażliwe są bardzo spostrzegawcze, intuicyjne, troskliwe, współczujące, empatyczne, sumienne, lojalne i kreatywne. Jednocześnie nadmierne dostrojenie do każdej drobnej interakcji i wewnętrznego doświadczenia może być wyczerpujące.

Pamiętaj, że wysoka wrażliwość pozostawiona sama sobie i odpowiednio nieprzepracowana może znacznie utrudniać Ci życie i sprawiać, że zatracisz się w ciągłe zadowalanie innych ludzi i stawianie ich potrzeb przed własnymi.

Lepsze zrozumienie cech, które składają się na profil osób wysoko wrażliwych, może rzucić światło na niektóre z Twoich przyszłych wyzwań.

Jak podobał Ci się artykuł?