Zamień inspirację w działanie!

Zamień inspirację w działanie!

Ile razy zdarzyło Ci się przeczytać jakiś inspirujący artykuł, obejrzeć motywujący film lub inny materiał, który naprowadził Cię na jakiś super pomysł? Ile razy pojawiła się w Tobie nieokiełznana potrzeba zmiany lub chęć spektakularnego działania? Ile razy Twoje fantastyczne pomysły i wszelkie działania związane z nowymi motywacjami, kończyły się równie spektakularnym, choć bardzo zwykłym ?niczym??

Niewdrażanie własnych pomysłów i planów, jest jedną z największych frustracji osób pragnących uporządkować lub uatrakcyjnić swoje życie. Jednak, gdy w naszych głowach, dotychczasowe marzenia, przeobrażają się w całkiem realne do osiągnięcia cele, obwiniamy się za niepodejmowanie żadnych działań prowadzących do ich urzeczywistnienia.

Chcemy biegać w maratonach, uczyć się nowych języków, podróżować, zrobić doktorat i pisać książki. Wciąż planujemy schudnąć i zdrowo się odżywiać, wstawać wcześniej, zmienić pracę, zacząć oszczędzać lub nauczyć się grać na instrumentach. Pragniemy uporządkować lub uprościć swoje życie.

Jednak tak naprawdę nic w tym kierunku nie robimy. Jesteśmy zajęci. Bywamy zmęczeni.  Stajemy się przytłoczeni codziennymi obowiązkami. Mamy inne rzeczy do zrobienia.

Mamy swoje unikalne, bardzo ważne i oczywiście uzasadnione? wymówki!

Sprawdź, co zrobić, by je pokonać. Jak utrzymać swoją chwilową motywację? Jak wdrożyć skuteczny plan działania i zrealizować, choć część z własnych pomysłów?

Zacznij od? końca

Najpierw stwórz wizję tego, co chcesz osiągnąć lub tego, jak będzie wyglądał efekt Twoich działań. Jak to wpłynie na Twoje życie? Jakie będą wtedy towarzyszyły Ci odczucia i emocje? Komu pochwalisz się swoim sukcesem? Jak będziesz mówić o tym, czego udało Ci się dokonać?

Prawo przyciągania naprawdę istnieje, a tego typu wizualizacja sukcesu, pozwoli Ci wyraźnie dostrzec plusy podejmowanego wysiłku. Dokładne określenie, dlaczego chce się podjąć dane działania, pozwoli na dłużej utrzymać Cię zmotywowanym.

Zadeklaruj się do działania

O wiele łatwiej jest wszystko odkładać i ze wszystkim zwlekać, gdy nie musisz się nikomu tłumaczyć z niepodjętych działań. Tymczasem, nic nie jest bardziej motywujące niż publicznie przyznanie się do swoich zamiarów. Opowiadaj ludziom, znajdującym się w Twoim bliskim otoczeniu, co zamierzasz zrobić. Możesz również zapisać się na wydarzenie, które będzie od Ciebie wymagało przygotowań.

Chcesz się nauczyć nowego języka? Zaplanuj w przeciągu pół roku, spotkanie z obcokrajowcem, które poprowadzisz. Chcesz zacząć regularnie biegać? Zapisz się do udziału w maratonie.

Szeroka deklaracja w większym stopniu zobowiąże Cię do aktywnego działania.

Zamień inspirację w działanie! mindcoaching.pl

Znajdź i zablokuj swój czas

Nie musisz od razu planować 5 godzin dziennie, które poświęcisz na realizację swojego celu. Może wystarczy tylko godzina lub nawet 15 minut dziennie? Ważne, by znaleźć i zablokować czas na dane działanie w regularnych odstępach czasu.

Kiedy stworzysz uporządkowany i podzielony na etapy plan pracy nad zadaniem, bardziej prawdopodobne jest, że rzeczywiście go zrealizujesz. Przyjrzyj się temu, jak wygląda Twój codzienny harmonogram zajęć. Spróbuj wygospodarować czas, który możesz poświęcić na nowe działania. Jeśli Twój umysł będzie świadomy nadchodzącego zadania, przy odpowiedniej samodyscyplinie bez wahania przejdziesz do jego realizacji.

Jeśli wciąż zmagasz się z prawidłową organizacją czasu lub chcesz poeksperymentować z nowymi metodami przeczytaj także:

Blokowanie czasu: wyższy poziom planowania

Metoda Pomodoro: organizacja czasu w 25-minutowych blokach

Co się stało z Twoim czasem?

Zacznij działać!

Cokolwiek, by się nie działo po okresie, w którym jesteś zainspirowana/y planowaniem, zacznij działać! Nie wyczekuj idealnego momentu, w którym możesz podjąć swoje nowe zobowiązania. Nie czekaj z ruszeniem z miejsca na nowy tydzień, kolejną porę roku, czy kolejne urodziny.

Jeśli będziesz wstrzymywać się z działaniami do momentu, gdy znajdziesz się w idealnym miejscu, czy czasie, może się okazać, że nigdy nie zrobisz ani jednego kroku w kierunku swoich celów i marzeń.

Zaangażuj się w działanie

Twoje zaangażowanie w temat pobudza Twoją motywację i chęć do działania.

Czasem, nawet gdy doskonale zdajemy sobie sprawę, co i po co, jest nam potrzebne dla dalszego wzrostu, nie jesteśmy w stanie wyrwać się z codziennej rutyny i wziąć do realnego działania. Choć mamy silne powody i poczucie konieczności zainwestowania swojej energii w coś nowego, codzienność i brak właściwego zaangażowania rujnuje nasze doskonałe plany.

Często kupujemy karnety na siłownie czy interesujące nas kursy on-line i zapominamy o nich? Porzucamy jakiekolwiek działanie w temacie, po krótkiej chwili zwątpienia. Brak nam zaangażowania strategicznego i emocjonalnego.

Ustaw przypomnienia

Jeśli coś jest nawet lekko niewygodne, łatwo o tym zapomnieć. Zbuduj solidny system przypominaczy, który będzie automatycznie naprowadzał Cię do podjęcia czynności, którą masz w planie. Jeśli np. chcesz codziennie rano wyjść pobiegać, potrzebujesz czegoś, co sprawi, że Twój poranek będzie ukierunkowany na obrany cel. Połóż buty do biegania w widocznym miejscu lub przygotuj sobie wieczorem strój, który ujrzysz zaraz po przebudzeniu. Użyj karteczek samoprzylepnych i przyklej je na lustrze w łazience ? myjąc zęby, na pewno zwrócisz na nie uwagę. Ustaw alarm lub przypomnienia w telefonie, na konkretną godzinę przewidzianą na wybraną aktywność.

działanie

Nie odpuszczaj

Każdy większy krok, prócz pomysłu i sporych nakładów pracy wymaga również czasu i cierpliwości. Jeśli po napotkaniu pierwszych trudności, szybko się zniechęcasz, oddalasz od siebie wszystkie postawione wcześniej cele.

Mało które działanie odnosi sukces od razu. Idealnym przykładem mogą być giganci biznesu. Coca-Cola w pierwszym roku swojej działalności sprzedała jedynie 25 butelek swojego napoju. Właściciele jednak zdecydowali się kontynuować swą działalność i dziś Coca Cola, według ?Forbesa?, znajduje się na 5 miejscu w rankingu najbardziej wartościowych marek.

Steve Jobs został zmuszony do odejścia z Apple Computers firmy, której był współzałożycielem. Po kilku latach powrócił do Apple na stanowisku prezesa i osiągnął spektakularny sukces.

Henry Ford, zanim zrewolucjonizował amerykański rynek samochodów, doprowadził do bankructwa kilka swoich poprzednich firm.

JK Rowling nim opublikowała serię powieści o Harrym Potterze, utrzymywała się z zasiłku, była samotną matką tuż po rozwodzie, zmagała się z depresją.

Walt Disney został zwolniony przez redaktora gazety, w której pracował, ponieważ ?brakowało mu wyobraźni i dobrych pomysłów?.

Takich historii jest wiele. Pamiętaj, że sukces bardzo rzadko kiedy, przychodzi od razu. To cierpliwość i wytrzymałość w swoich działaniach, są głównymi jego przyczynami.

Ciesz się każdym krokiem

Zazwyczaj nie same efekty są miarą sukcesu, a droga, jaką do nich dążymy. Jeśli masz ambitne plany dotyczące swojej przyszłości, nie ma możliwości, by dążyć do nich na satysfakcjonującym poziomie, jeśli sam proces ich realizacji będzie dla Ciebie istną katorgą. Jeśli poszczególne elementy Twojego planu, wydają Ci się nużące, znajdź swój własny sposób, by je nieco uatrakcyjnić. Rób standardowe rzeczy w niestandardowy sposób. Traktuj kolejne etapy nauki jak grę. Nagradzaj się za każde większe osiągnięcie. Postrzegaj każdy krok jako niesamowity moment, który sprawi przyjemność, a nie poświęcenie dla przyszłych korzyści.

Ciesz się samym procesem! Nieważne co robisz, nieważne, po co to robisz, jeśli nie będzie sprawiało Ci to przyjemności.

Jak podobał Ci się artykuł?