Metoda Pomodoro: organizacja czasu w 25-minutowych blokach

Dla większości z nas nawet tych najbardziej poukładanych i zdyscyplinowanych, zarządzanie własnym czasem staje się coraz większym wyzwaniem. W świecie stale napędzanym technologią, nowymi wymaganiami i coraz to nowszymi celami, jakie sobie sami stawiamy, wciąż jesteśmy bombardowani mnogością zadań do załatwienia ?na już?.

Długie listy zadań, nieustające powiadomienia, ciągle przychodzące e-maile, ciąg zadań roboczych czy osobiste projekty, zarówno te rozwojowe, jak i domowe.

Jak to wszystko pogodzić i zrealizować w najbardziej efektywny sposób?

Jednym z bardziej popularnych i często stosowanych, efektywnych rozwiązań jest zastosowanie popularnego systemu blokowania czasu zwanego Metodą Pomodoro.

Na czym polega Metoda Pomodoro?

Mówiąc najprościej: Metoda Pomodoro, to absolutne skupienie na jednym temacie/zadaniu w blokach 25-minutowych, oddzielonych przerwą.

To proste narzędzie, z którego korzysta obecnie ponad 2 miliony ludzi na całym świecie, pomaga nam odzyskać kontrolę i osiągnąć nasze cele. Przekształca życie zawodowe i domowe, dzieląc dni na 25-minutowe ?pomodoros?, które skupiają nasze umysły i czynią nas znacznie bardziej produktywnymi.

Metodę tę opracował Francesco Cirillo pod koniec lat 80. Nazwę zaczerpnął od licznika czasu do gotowania jajek w kształcie pomidora, z którego korzystał, zarządzając własnym czasem podczas nauki do egzaminów.

Jakie są korzyści wynikające z pracy z metodą Pomodoro?

  • Zaczniesz efektywnie planować.
  • Zwiększysz swoją skuteczność i wydajność w pracy nad każdym rozpoczętym projektem.
  • Osiągniesz płynny napływ i odpływ zadań w swoim dziennym harmonogramie.
  • Nauczysz się realnie oceniać przewidywalną długość czasu, jaką zajmie Ci dane zadanie.

Etapy pracy z metodą Pomodoro:

1. Planowanie i lista zadań

Zamiast losowo pracować nad projektami, stwórz plan dla rzeczy ważnych i pilnych.

Określ swoje zadania na dzisiaj oraz łączny czas pracy nad nimi.

2. Czas

Podziel zaplanowane zadania na 25-minutowe bloki. Ustaw swój zegar, minutnik lub aplikację.

3. Pracuj nad zadaniem

Nie rozpraszaj się niczym innym. Unikaj wielozadaniowości.

Teoretycznie strategia ta działa, ponieważ całkowicie skupiasz się na jednym zadaniu (np. pisaniu) bez zmiany ostrości na otaczające Cię inne tematy. Kiedy zegar tyka w trakcie zaplanowanego bloku, zignoruj chęć sprawdzania wiadomości e-mail czy tablicy wydarzeń na Facebooku, odpowiadania na wiadomości tekstowe lub wykonywania jakiejkolwiek innej czynności rozpraszającej.

Czytaj dalej o micie wielozadaniowości: Wielozadaniowość, czyli strata czasu, więcej stresu i błędów

4. Przerwy

Po każdym zakończonym 25-minutowym bloku obowiązkowo zrób sobie krótką przerwę (5 minut).

Po 4 zakończonych blokach z rzędu przerwa powinna być znacznie dłuższa (15-30 minut).

Zalety metody Pomodoro wynikają z częstych przerw, które pomagają umysłowi zachować świeżość. Odejdź od zadania, odpocznij, rusz się od komputera lub pozwól sobie na chwilę przyjemności.

Narzędzia do pracy z metodą Pomodoro

Z oficjalnej strony autora techniki możecie pobrać bezpłatne arkusze do pracy z metodą Pomodoro, wraz z opisem ich zastosowania.

Metoda Pomodoro

I chociaż podobnie jak autor techniki, możesz użyć minutnika do jaj lub zegara w telefonie, aby zaplanować przerwy, aplikacje lub strony online z plannerem czasu Pomodoro mogą być znacznie lepszym rozwiązaniem. Aplikacje Pomodoro są zegarami zaprojektowanymi specjalnie dla metody Pomodoro, dzięki czemu łatwo można podzielić dzień na sesje fokusowe i przerwy.

TomatoTimer (Web)

Tomato Timers (Web)

Pomodoro Timers (Web)

Pomodoro (Web)

Engross (Android) 

Tomato (Web)

Kanbanflow (Web)

Pomo to do (Web, Windows, MacOS, Chrome, iOS, Android)

Timerdoro (Web) 

Aplikacji do pracy z metodą Pomodoro w Internecie jest niezliczona ilość. Przetestuj kilka i wybierz najwygodniejszą dla siebie.

Chcesz zobaczyć inne aplikacje ułatwiające pracę? Przeczytaj także:Pracujesz? Pozbądź się rozpraszaczy! 15 darmowych aplikacji, które ułatwią Ci koncentrację

Kiedy zegar tyka, ciężko pracujesz, a kiedy się zatrzymuje, możesz odpocząć i cieszyć się życiem.

Jak podobał Ci się artykuł?