sukces daleki

13 powodów, przez które nie odniesiesz sukcesu!

 

Sukces jest pojęciem definiowanym przez każdego z nas w różny sposób. Określa on nasze indywidualne aspiracje i osiągnięcia. Precyzuje własne, różnorodne cele i pozwala myśleć o nich w szerszej perspektywie. Niestety nie ma żadnego złotego patentu na odniesienie sukcesu.

Istnieje jednak część cech wspólnych, charakteryzujących ludzi sukcesu. Czytając ostatnio tak popularne, biografie najnowszych innowacyjnych przedsiębiorców takich jak Elon Musk, Steve Jobs czy Mark Zuckerberg, łatwo można zauważyć, że sukces kształtuje wzorce i zwykle podąża za zestawem określonych zachowań.

Jakie są natomiast przeszkody?

Poniżej prezentujemy 13 najpopularniejszych zachowań, które zablokują Ci drogę do osiągnięcia upragnionego sukcesu.

1. Masz niejasne cele

Nie masz wyraźnego celu. Brakuje Ci przejrzystości co do tego, w jakim kierunku zmierzasz. Twoją głowę zaprzątają nie do końca sprecyzowane wizje, których śladami podążasz. Są one świetnym punktem wyjścia, nie przynoszą jednak większych rezultatów. Brakuje Ci jasno określonego planu, w którym dokładnie wyznaczasz w jaki sposób, jakimi metodami i w jakim czasie dotrzesz z punktu A do punktu B.

Naucz się wyznaczać sobie realne cele i dokładnie opisywać proces ich realizacji. Opanuj metodę małych kroków. Podziel zadanie na kawałki i realizuj je z dnia na dzień, z tygodnia po tygodniu, z miesiąca na miesiąc.

2. Stosujesz wymówki

Twój brak podjętych działań lub dotychczasowe niepowodzenia tłumaczysz tzw. zrządzeniem losu. To właśnie ono jest odpowiedzialne za wszystkie Twoje problemy. ?Gdyby nie szef? Gdyby było więcej czasu… Gdybym mieszkał gdzie indziej? Gdybym nie musiał pracować? Gdybym czuł się lepiej? Gdybym nie…?
Masz pełną listę usprawiedliwień, gdy opowiadasz o rzeczach, których nie dokonałeś. Niestety tego typu postawa przejmuje nad Tobą również władzę, a towarzyszący jej brak kontroli nie pozwala Ci ruszyć do przodu z żadnym większym tematem.

Zacznij być odpowiedzialny za swoje działania!

Zobacz także: Bądź odpowiedzialny – prosta metoda na sukces!

3. Brakuje Ci wiary

Jeśli nie uwierzysz, że możesz coś zrobić, to zapewne tego nie zrobisz, bo podświadomie będziesz sabotował swój własny projekt. Brak wiary we własny pomysł uniemożliwi Ci również podejmowanie jakiegokolwiek, nawet kontrolowanego ryzyka z nim związanego.

W 1927 roku Walt Disney usłyszał od jednej z wytwórni filmowych – Metro-Goldwyn-Mayer, że pomysł Myszki Miki jest nietrafiony. Według MGM gigantyczna mysz przestraszyłaby kobiety. Odrzucony przez wytwórnie, nie porzucił wiary w sukces Miki. 5 lat później, za stworzenie Myszki Miki, Disney otrzymał Oscara.

Buduj zaufanie do samego siebie!

4. Marnujesz czas

Wstajesz w poniedziałek rano, idziesz do pracy, wracasz do domu, jesz, śpisz. Odsapniesz chwilę, sprawdzając co nowego na Netflixie, przejrzysz Facebooka, ogarniesz mieszkanie, ledwie porozmawiasz z rodziną i ? i zastaje Cię piątek.

Jeśli już udało Ci się dokładnie sprecyzować swoje cele, niemożliwym wydaje Ci się podjęcie pracy niezbędnej do ich osiągnięcia. Po drodze pojawiają się Twoje codzienne zobowiązania, rachunki do opłacenia i inne obowiązki, na które musisz zwrócić uwagę. Nie pokrywają się one z realizacją zaplanowanych przez Ciebie dodatkowych zadań.

Naucz się jak precyzyjnie zarządzać własnym czasem i eliminować rozproszenie. Dokładna analiza Twoich obecnych zachowań ujawni przed Tobą kieszenie czasu, których istnienia nie podejrzewałeś.

5. Szybko rezygnujesz

Każdy większy krok, prócz pomysłu i sporych nakładów pracy wymaga również czasu i cierpliwości. Jeśli po napotkaniu pierwszych trudności, szybko się zniechęcasz, oddalasz od siebie wszystkie postawione wcześniej cele.

Mało które działanie odnosi sukces od razu. Prawie żadna firma nie odnosi sukcesu po pierwszym roku. Dla przykładu Coca-Cola w pierwszym roku swojej działalności sprzedała jedynie 25 butelek swojego napoju. Właściciele jednak zdecydowali się kontynuować swą działalność i dziś Coca Cola, według ?Forbesa?, znajduje się na 5 miejscu w rankingu najbardziej wartościowych marek 2017 roku. Wyżej od niej są tylko giganci branży nowych technologii: Google, Microsoft i Apple, Facebook.

Pamiętaj, że sukces bardzo rzadko kiedy, przychodzi od razu. To cierpliwość i wytrzymalość w swoich działaniach, są głownymi jego przyczynami.

6. Przejmujesz się opiniami innych

Najpierw pytają po co to robisz, potem pytają jak to robisz.

Gdy Twoje nowe pomysły lub sposób ich realizowania nie zyskują pochlebnej opinii wśród otaczających Cię osób, zaczynasz patrzeć na nie, ich oczami. Dostosowujesz się, żeby zostać zaakceptowanym. Nie chcesz dalej narażać się na śmieszność czy też bycie głównym tematem plotek. Boisz się dezaprobaty i osądów, a Twój wzrastający poziom samokrytyki sabotuje dalsze działania.

JK Rowling jest doskonałym przykładem, że nie zawsze warto kierować się opiniami innych. Autorka bestsellerowej serii książek, podczas swojego przemówienia na Harvardzie wyznała: ?? przestałam udawać, że jestem kimś innym, niż byłam i zaczęłam całą swoją energię kierować do ukończenia jedynej pracy, która była dla mnie ważna?.
Tak powstał Harry Potter.

Nie bój się wyróżniać z tłumu! Nie jesteś w stanie zadowolić wszystkich w tym samym czasie. Podjęcie próby zrobienia tego jest zwyczajną stratą Twojego czasu i energii.

7. Obawiasz się popełniania błędów

Będąc sparaliżowany strachem, przed popełnieniem błędu, nie potrafisz podjąć właściwych działań przyczyniających się do Twojego wzrostu. Nie dając sobie świadomego przyzwolenia na popełnianie błędów, nie możesz spodziewać się wielu nowych rzeczy w swoim życiu.

Pamiętaj, że choć pomyłki bywają i bolesne i rozczarowujące, nauka na błędach i właściwe wyciąganie z nich wniosków, jest elementem Twojego rozwoju.

Zobacz także: Nauka na błędach – 5 sposobów by wyciągnąć z nich właściwe wnioski

8. Porównujesz się do innych

Czasem gdy patrząc na innych, widzisz jak osiągają swoje cele dużo szybszą i w Twojej opinii łatwiejszą drogą, czujesz się niezadowolony z własnych postępów.
W ten sposób rozbudzasz w sobie poczucie niepewności, które blokuje Cię z dalszą realizacją Twoich planów. Porównywanie do innych może wywoływać w Tobie również dyskomfort przy kontaktach towarzyskich, gdy boisz się, że np. powiesz coś niewłaściwego.

Nigdy naprawdę nie wiesz, jak długą drogę przeszedł ktoś, kto jest już w miejscu w którym Ty chciałbyś być. Nie wiesz ile włożył w to potu, ile odniósł wzlotów i upadków. Zazwyczaj widzisz tylko efekt końcowy. Zamiast porównywać się do innych zacznij, porównywać się do samego siebie.

Zamiast pytania: Czy jestem mądrzejszy, odważniejszy i silniejszy od np. kolegi z pracy? ;

Zadawaj pytanie: Czy jestem mądrzejszy, odważniejszy i silniejszy niż byłem rok temu?

9. Jesteś mało produktywny

Brak Ci priorytetów ? robisz wszystko, ale tak naprawdę nie robisz nic. Dużo rzeczy zaczynasz, ale mało rzeczy kończysz. Brakuje Ci dyscypliny. Planujesz zrobić kilka rzeczy, ale Twój brak skupienia stanowczo Ci utrudnia ich wykonanie.

Skup się na pracy poprzez stworzenie sobie odpowiedniej do niej przestrzeni i wyeliminowanie rozpraszaczy.

10. Bujasz w obłokach

?Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób? Napoleon Hill

Tworzysz ogólne koncepcje, snujesz plany, budujesz wspaniałe wizje swojej przyszłości. Jesteś kreatywny, masz super pomysły, ale ?
Nigdy ich nie realizujesz. Żyjesz tak, jakbyś miał dodatkowe życie w zanadrzu, wszystko odkładając na ?kiedyś?.

Sukces odniesiesz tylko w momencie, w którym będziesz podejmował działania.

11. Zazdrościsz

Czy zdarza Ci się, nawet mimowolnie być nietolerancyjnym wobec sukcesów czy osiągnięć innych? Czy szczęście innych może wywołać w Tobie uczucia zazdrości, niepewności i niższości ? szczególnie gdy ktoś osiąga lub doświadcza czegoś, na czym Tobie też zależy?
Zazdrość jest uczuciem wyjątkowo nieproduktywnym. Blokuje możliwość skupienia się na własnych sprawach. Często będąc zapatrzonym na innych, zaczynasz ich bezmyślnie naśladować , zamiast wypracować własny system.

Zastanów się, czy lubisz spędzać czas z osobami, których oślepia zazdrość ? Z takimi, którzy nieustannie czują się źle sami ze sobą? A co jeśli ta osoba jest Tobą?

12. Nie delegujesz

Masz swoją wizję projektu i dokładnie się jej trzymasz? Obawiasz się, że nikt nie jest w stanie wykonać zadania tak dobrze, jak Ty? Boisz się zainwestować w pracę innych, nie znając do końca jej wyniku?
Stajesz się mało wydajny, jeśli jesteś przytłoczony pracą, którą bez większych trudności mógłby wykonać ktoś inny.

Otwórz się na współprace z innymi. Weryfikuj swoje listy rzeczy do zrobienia i dziel się obowiązkami, które nie wymagają Twojej fachowej opinii.

13. Brakuje Ci pokory

Skończyłeś prestiżowe studia? Masz rewelacyjne portfolio? Kupiłeś najnowszego Mercedesa, którym wozisz swoją rewelacyjną rodzinę?

Bardzo dobrze ? chwal się sukcesami! Duże ego jest Twoim atutem, gdyż pomaga zachęcić ludzi do mówienia o Tobie, pomagając jednocześnie w zwiększeniu widoczności Twoich działań.  Gorzej, jednak jeśli nieustannie opowiadasz o swoich sukcesach, wszędzie i wszystkim. Jeśli Twoje opowieści często zyskują lekko przekoloryzowaną czy heroiczną formę. Jeśli po czasie sam zaczynasz się w nich zatracać, tracąc jednocześnie umiejętność identyfikacji swoich słabych stron.

Pokora to umiejętność wskazania swoich słabości. Wraz z nią pojawia się wiedza, w którym kierunku powinieneś się rozwijać lub co jeszcze musisz udoskonalić.

Który ze schematów opisanych wyżej, wydaje się najlepiej pasować do Twojego zachowania? Daj znać w komentarzu, pomyślimy wspólnie jak go zniwelować!

6 Replies to “13 powodów, przez które nie odniesiesz sukcesu!”

  1. Oj tak, święta prawda. Mnie zrażają bardzo drobne potknięcia, ale staram się nie zrażać i przeć do przodu. Warto, opłaca się!

  2. Niestety aby osiągnąć sukces spotykamy na swojej drodze ogrom różnych spraw które nam w tym przeszkadzają, świetny post 😉

  3. Brakuje punktu 14 – inni podstawiają Ci nogi / jesteś otoczony ludzką niekompetencją 😀

    1. Z niekompetencją innych też trzeba umieć sobie sprawnie radzić i pilnować by nie wpływała ona przesadnie na nasze działaia tak jak jest to wspomniane w pkt 2 🙂

Jak podobał Ci się artykuł?