Jak nadrobić utracony czas?

Jak nadrobić utracony czas?

Nasze relacje bez różnicy na stopień zażyłości przyjmują różne formy intensywności. Najwspanialsze to takie, o które na bieżąco dbamy i je ciągle pielęgnujemy. Zazwyczaj dotyczą one najbliższych nam osób: przyjaciół, rodziny. Są też takie, które odświeżane raz na jakiś czas zapewniają nam satysfakcjonujący poziom równowagi w podtrzymywaniu znajomości.

W naszym życiu pojawiają się również relacje, które z dnia na dzień ucinamy, targani wzburzonymi emocjami. Są też takie, które gasną bez większego powodu, przyduszone brakiem kontaktu z którejkolwiek strony.

Co w momencie, gdy zechcemy je zreanimować i przywrócić utracony kontakt z dawno niewidzianymi nam osobami? Jak próbować wrócić do miejsca, w którym oboje skończyliśmy?

Największym problemem związanym z próbą naprawienia „opuszczonych” relacji jest zazwyczaj nadrobienie straconego czasu.

Utracone relacje – właściwa ocena sytuacji

Niektóre relacje są tak zniszczone, że nie możesz ich ponownie odbudować. Jeśli minęło zbyt wiele czasu, który znacznie oddalił Was od siebie, jeśli wydarzenia z przeszłości nie pozwalają Wam uwolnić się od negatywnych myśli odczuwanych względem którejkolwiek ze stron, dzieli Was zbyt dużo, nie próbuj ponownych połączeń na siłę. Czasami rzeczy dzieją się z jakiegoś powodu i po prostu musimy pozwolić im być, zamiast próbować z nimi walczyć.

utracone relacje

Poczucie winy 

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, próbując naprawić dawne relacje, jest udręczanie się poczuciem winy z powodu minionego czasu. Poczucie winy nie tylko sprawi, że poczujesz się gorzej, ale także powstrzyma Cię przed próbą nawiązania zdrowej, satysfakcjonującej relacji na nowo. Myślenie i rozmawianie o wszystkim, co mogliście zrobić inaczej, może sprawić, że przegapicie najważniejsze momenty obecnej relacji.

Zobacz także:To wszystko moja wina.. Poczucie winy, jak się od niego uwolnić?

Zrób krótkie podsumowanie

Wprowadzając na nowo ludzi do swojego życia, warto poświęcić czas na krótki update swojego życiorysu. Poinformuj drugą stronę o najważniejszych wydarzeniach z Twojego życia, a następnie poproś, aby podzieliła się swoimi. Kiedy zostaniecie na nowo wdrożone/ni we własne życia, poczujecie się znacznie bardziej ze sobą połączone/ni.

utracone relacje

Działaj z wyczuciem

Wejście na nowo w utraconą relację bez poczucia winy lub odpowiedzialności za separację może być trudne. Nie próbuj z nadmierną rekompensatą robić wszystkiego, co uważasz, że powinno być już zrobione w czasie, który przegapiłaś/eś. Chociaż należy się spodziewać tego rodzaju myślenia, w rzeczywistości może on wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jeśli naciskasz zbyt mocno lub próbujesz nadrobić zaległości, czy zrekompensować braki prezentami lub nadmierną uwagą, możesz tak naprawdę zrujnować swoją odświeżona relację. Pamiętaj, że druga strona na nowo musi znaleźć dla Ciebie miejsce w swoim życiu.

A czy w Twoim życiu jest jakaś relacja, do której chcesz wrócić?  A może już udało Ci się odzyskać kontakt z dawno niewidzianymi osobami? Daj znać w komentarzach pod spodem.

Jak podobał Ci się artykuł?