Większość z nas żyje na autopilocie. Praca lub nauka, obowiązki czy życie rodzinne. Czasem pogrążeni w rutynie codzienności gubimy najważniejszą istotę wszystkich naszych działań.
Zatracamy się też w marzeniach, wciąż odkładając wszelkie działania do nich prowadzące na bliżej nieokreślone później. Niestety rzeczywistość w tym kontekście jest dość brutalna i dopóki nie zaczniesz działać, Twoje marzenia pozostaną dalej tylko marzeniami. Zmiana zazwyczaj nie przychodzi sama. Wymaga Twojej proaktywnej postawy i świadomego działania.
By wprowadzić trochę więcej życia i przełamać schemat codziennej monotonii ewidentnie potrzebujesz zmiany. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu rzucać wszystko, co robisz obecnie, nawet jeśli Cię to, specjalnie nie satysfakcjonuje. Rewolucja W Twoim życiu powinna zacząć się od nabycia umiejętności, wykorzystywania tego, co już masz.
Jak przełamać rutynę codzienności? Podpowiadamy!
Nie przestawaj się uczyć nowych rzeczy
Nie porzucaj nauki zaraz po skończonych studiach. Rozwijaj swoje kompetencje, doskonal umiejętności, wzbogacaj wiedzę. Nauka stymuluje umysł i zachęca do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.
Bez względu na to, w jakim jesteś wieku, gdzie mieszkasz czy pracujesz, możesz zdobyć setki nowych umiejętności, które przyniosą Ci korzyści. W dzisiejszych czasach dostęp do platform learningowych, bezpłatnych kursów on-linowych czy inspirujących e-booków lub portali, jest niezwykle prosty. Często, nawet nie wychodząc z domu, możesz podnieść swoje umiejętności w naprawdę różnorodnym zakresie tematów, od projektowania stron internetowych po gotowanie, szydełkowanie, pisanie scenariuszy, zarządzanie zmianami i wiele wiele innych.
Może Cię zainteresuje? Najlepsze techniki zdobywania wiedzy
Przełamanie rutyny codzienności – otwórz się na nieznane!
Staraj się, by w Twoim życiu zawsze towarzyszyła Ci nieustająca ciekawość świata. Stale poszukuj nowych rzeczy, które mogą sprawiać Ci przyjemność. Nie zamykaj się w utartych i bezpiecznych schematach. Podróżuj – odkrywając nowe lądy, poznając nowych ludzi i nieznane Ci dotąd zwyczaje. Odważnie próbuj nowych rzeczy, może któraś z nich zafascynuje Cię na tyle, by się w nią mocniej zaangażować. Pamiętaj, że odkrywanie nieznanych dotąd umiejętności lub doświadczeń może nieoczekiwanie zmienić Twoje życie.
Otaczaj się właściwymi ludźmi
To, z jakimi ludźmi spędzasz większość czasu, w dużej mierze przekłada się na sposób Twojego myślenia, zachowania oraz odbierania otaczającej Cię rzeczywistości. Jeśli Twoi najbliżsi znajomi, nieustannie zatracają się w coraz to nowych dramatach, widzą świat jedynie przez pryzmat mogących wydarzyć się nieszczęść, Ty również stajesz się wyczulony na pojawiające się wokół Ciebie negatywne emocje. Jeśli chcesz być nieco szczęśliwszą i pozytywną osobą, poszukaj wokół siebie pozytywnych i otwartych ludzi, którzy wierzą w siebie oraz uwierzą w Ciebie. Tego typu znajomości poszerzą Twoje horyzonty, dodadzą Ci śmiałości i odwagi do podejmowania kolejnych decyzji.
Buduj niezachwianą pewność siebie
Jeśli nie czujesz się komfortowo w swojej skórze, ciężko Ci również wyobrażać sobie samego siebie w samych superlatywach. Przeanalizuj swoją obecną sytuację. Zacznij stawiać przed sobą trudne pytania i udzielać na nie szczerych odpowiedzi. Zastanów się, co Cię ogranicza? Dlaczego nie czujesz spełnienia? Jakie masz wady i czy jesteś w stanie nad nimi popracować? Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować. Jeśli popełniasz jakieś błędy, zastanów się, czy czasem nie nadrabiasz ich swoimi sukcesami? Pamiętaj, że to, co masz do powiedzenia, to co myślisz i odczuwasz w każdej sytuacji, jest niezwykle ważne.
Postaw sobie cele
Zadbaj o to, by były one jak najbardziej ambitne ale realne jednocześnie. Każdy Twój cel powinien być możliwie najdokładniej opisany. Nie wystarczy że chcesz np. schudnąć, ważny jest sposób, w jaki to zrobisz. Zadaj sobie pytania pomocnicze! Ile konkretnie kilogramów planujesz schudnąć? Czy utrata zamierzonej wagi będzie dla Ciebie bezpieczna? Jaką dietę zastosujesz? Jakie aktywności fizyczne wybierzesz? Ile czasu zajmie Ci dojście do wymarzonej wagi? Pamiętaj, że każde wielkie zadanie, składa się z małych elementów. Tylko jasno sprecyzowany plan sprawi, że będziesz miał pewność, co konkretnie powinieneś zrobić by swój cel osiągnąć.
Jak wyznaczać cele na przyszłość i stale budować w sobie motywację do realizacji zamierzeń?
Zwizualizuj efekty
Prawo przyciągania naprawdę istnieje. Tylko w momencie gdy dokładnie zobaczysz, o co walczysz będziesz w stanie realizować swoje cele.
Nie sugeruj się przesadnie opiniami innych
Ile ludzi, tyle opinii, punktów widzenia i poglądów na różne sprawy. Wyciągaj dla siebie tylko to, co z nich najlepsze. Zaufaj sobie i kieruj się własną intuicją. To, że komuś może się nie podobać Twój pomysł, nie oznacza, że jest on dla Ciebie zły i faktycznie niewart realizacji.
W pogoni za akceptacją i pochlebną opinią innych, wiele osób jest gotowych zapomnieć o własnych zainteresowaniach i pragnieniach. Priorytetem staje się wtedy słuchanie i spełnianie potrzeb i oczekiwań innych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyzwolenie się od opinii otoczenia i skupienie na realizacji swoich planów i spełnianiu własnych marzeń. To nie tylko najlepsza droga do samoakceptacji i satysfakcji z osiągania wyznaczonych sobie celów. To także skuteczny sposób na zdobycie uznania w oczach innych ludzi.
Naucz się właściwie reagować na krytykę
Wszyscy lubimy słuchać miłych słów na swój temat, ale właściwie przyjąć i odebrać krytykę potrafią tylko nieliczni. Od czasu do czasu każdy z nas musi zmierzyć się z krytyką, tą konstruktywną i tą niepodpartą żadną wiedzą merytoryczną. Zazwyczaj słysząc niepochlebne słowa, oburzamy się lub zamykamy w sobie. Biorąc do siebie krytyczne opinie innych, automatycznie wywołujemy w sobie reakcję obronną. Tymczasem często krytyka innych ma więcej wspólnego z krytykiem niż z osobą, która jest krytykowana. Pamiętaj, że nie jesteś zupą pomidorową, nie wszyscy muszą Cię lubić.
Przestań sabotować swoje działania
Gdy pragniesz, by Twoje życie było dalekie od schematu, w którym wokół Ciebie dzieje się ciągle to samo, musisz odpuścić własny, zazwyczaj mniej lub bardziej świadomy sabotaż.
Zrezygnuj z ograniczających Cię przekonań o tym, co możesz lub czego nie możesz zrobić, o tym, co jest możliwe lub niemożliwe. Testuj siebie, podejmując coraz to nowe próby. Jeśli Ci nie wyjdzie, no cóż, liczy się podjęcie samej próby i doświadczenie z niej wynikające. Jeśli Ci wyjdzie – SUPER – na Twoim koncie jeden sukces i doświadczenie więcej.
Pamiętaj również, że choć pomyłki bywają i bolesne i rozczarowujące, nauka na błędach i właściwe wyciąganie z nich wniosków, jest elementem Twojego rozwoju. Jeśli ogarnia Cię strach przed popełnieniem błędu, nie potrafisz podjąć właściwych działań przyczyniających się do Twojego wzrostu. Nie dając sobie świadomego przyzwolenia na popełnianie błędów, nie możesz spodziewać się wielu nowych rzeczy w swoim życiu.