Rozwój zawodowy to pojęcie zawsze bardzo subiektywne. Każdy z nas inaczej definiuje sukces i własne ścieżki kariery. Każdy z nas ma różne cele. Każdy może również odnieść sukces, jeśli właściwie przygotuje się do następnego poziomu w swojej karierze.
W codziennej rutynie dnia, działania związane z rozwojem zawodowym mogą nie wydawać się priorytetem. Patrząc jednak długoterminowo, zarządzanie własną karierą jest niezbędne, jeśli oczekujemy, że osiągniemy maksymalny sukces zawodowy i osobiste szczęście, które za nim idzie.
Co daje rozwój zawodowy?
Skuteczne zarządzanie własnym rozwojem zawodowym pozwoli Ci:
? Być kreatorem własnego losu, świadomie wybierać własną drogę.
? Pracować z pasją ? być zadowolonym z tego, co robisz.
? Umiejętni e określać swoje mocne strony i analizować własne możliwości.
? Mieć realny wpływ na rzeczywistość, która Cię otacza.
Jak dbać o swój rozwój zawodowy:
1. Oceń swoją bieżącą sytuację
Oceń swoją obecną sytuację i zdefiniuj miejsce, w którym się aktualnie znajdujesz.
- Jakie umiejętności i kompetencje posiadasz?
- Czy Twoja obecna praca i kierunek, który Ci ona narzuca, w pełni Cię satysfakcjonuje?
- Czy w swojej obecnej sytuacji, dostrzegasz ścieżkę prowadzącą Cię do wzrostu swojej pozycji lub kompetencji ?
- Które z Twoich umiejętności zbliżają Cię do awansu?
- Jakie posiadasz nawyki, które należy wyeliminować?
- Co Cię motywuje i demotywuje?
Samokrytycznie oceń swoje mocne i słabe strony. Wyciągnij wnioski ze swoich porażek, ucząc się na błędach. Ciesz się osiągnięciami, analizując jaka droga Cię do nich doprowadziła.
Przeczytaj również:Nauka na błędach; 5 sposobów by wyciągnąć z nich właściwe wnioski
2. Zweryfikuj lub na nowo określ swoje zawodowe cele i priorytety
By prawidłowo określić swoją ścieżkę rozwoju zawodowego, należy wpierw zastanowić się, do czego dążymy. Jedynie konkretyzacja i uściślenie własnych celów sprawi, że będą one bardziej dostępne.
Ustalenie własnego planu z wyraźnie zarysowanymi celami zawodowymi zapewni Ci również strukturę działania i ścieżkę ukierunkowującą naukę i przyszłe działania, w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystywać synergie między Twoją edukacją a karierą zawodową.
Stwórz swój profesjonalny plan rozwoju. Skorzystaj z poniższych pytań, aby określić swoje cele zawodowe.
- Określ osoby, które będą Ci przydatne do rozwoju praktyki (szef, przyjaciel, mentor, coach).
- Zdefiniuj obszary rozwoju i połącz je z aspektem zawodowym.
- Zostaw miejsce na refleksję jako część uczenia się i rozwoju jednostki.
3. Wykorzystuj swój potencjał w pracy
Jeśli już poznasz swoje mocne strony, wykorzystuj je! Wybierz zadania, w których możesz być najlepszy i przyłącz się aktywnie do ich realizacji. Jeśli wykazujesz się cechami np. świetnego organizatora, pokaż to, angażując się w różnorodne projekty firmowe takie jak: wspólny wolontariat, zbieranie funduszy czy zarządzanie wydarzeniami integracyjnymi. Jeśli w którejś z dziedzin jesteś nieocenionym wzorcem, zorganizuj szkolenie lub krótkie warsztaty czy prezentacje, wprowadzające innych w temat.
4. Daj się dostrzec
Bądź aktywny w autopromocji. Regularnie aktualizowana lista Twoich sukcesów, tych dużych, jak i małych, jest cenna zarówno do mierzenia Twoich celów, jak i do pozyskania szerszego uznania w Twoim otoczeniu zawodowym. Odpowiednio prowadzone media społecznościowe są idealnym kanałem do publikacji krótkich informacji odnośnie Twoich osiągnięć.
Warto również gromadzić wszelkie referencje wystawione przez poprzednich pracodawców, czy też współpracowników. Jest to najlepsze potwierdzenie Twoich kompetencji.
5. Bądź proaktywny, działaj!
Pamiętaj, że nic ciekawego i istotnego nie zdarzy się bez Twojego udziału i aktywności. Nie czekaj, aż Twoja sytuacja sama się zmieni, wychodź naprzeciw nowym sytuacjom i zadaniom.
Bycie proaktywnym oznacza przejęcie inicjatywy i sprawowanie kontroli nad własnymi myślami, emocjami i działaniami. To świadomość, że posiadamy zdolność do kontrolowania naszego środowiska, zamiast poddawania się, by ono kontrolowało nas. To również świadome zrezygnowanie z ustawiania się w pozycji ?ofiary?, która skrzywdzona trudem życia, używa wymówek w postaci ciężkiego dzieciństwa, braku możliwości czy niskich perspektyw. Ludzie proaktywni, zamiast pozwalać, aby obecne warunki i okoliczności były motorem ich decyzji, świadomie wybierają, w jaki sposób reagują na pojawiające się bodźce, warunki i okoliczności.
Jak być bardziej proaktywnym? Przeczytaj 7 nawyków skutecznego działania
6. Nie bój się zmian, wychodź ze swojej strefy komfortu
Wszyscy osiągamy ten punkt w naszej karierze, w której chcemy utrzymać bezpieczną strefę; ważne jest, aby wiedzieć, kiedy się zatrzymać i zacząć podejmować ryzyko. Realizując zadania, które lekko wyprowadzają Cię poza strefę Twojego komfortu, korzystasz, zbierając nowe doświadczenia i umiejętności.
Jak wychodzić poza własne strefy komfortu? Przeczytaj: Bądź odpowiedzialny!
7. Szukaj dobrych porad i mentorów, proś o informację zwrotną
Poszukaj porady od tych, których umiejętności lub karierę chcesz naśladować. Nie bój się prosić o ocenę swojej pracy czy też opinie dotyczącą podejmowanych przez Ciebie działań. Aktywnie zabiegaj o opinie swoich współpracowników, szefa, zarządu lub innych osób. Dadzą Ci one szersze spojrzenie oraz mogą wnieść cenny wkład.
8. Pracuj zespołowo
Nic tak nie zwiększa rezultatów, jak udana i dobrze zarządzana praca zespołowa. Współpraca ma kluczowe znaczenie i może przynieść bardziej opłacalny efekt niż niezależna samodzielna praca. Kiedy pracujemy wspólnie, łącząc siły, doświadczenie i moce przerobowe innych, nasze wyniki są znacznie większe niż suma ich części.
Szukaj również okazji do bliższego poznania swojego szefa i współpracowników. To z nimi będziesz w pracy spędzać najwięcej czasu, dlatego warto dowiedzieć się, jakimi są osobami. Pozwoli to zmniejszyć Twój stres i bardziej zakorzenić się w firmie. Dzięki temu łatwiej i efektywniej będzie Ci się pracować w zespole. Nie unikaj więc okazji do rozmów czy spotkań z Twoim szefem i kolegami z działu.
9. Stale się rozwijaj i aktualizuj wiedzę
Bez względu na to, w jakim jesteś wieku, gdzie mieszkasz czy pracujesz, możesz zdobyć setki nowych umiejętności, które przyniosą korzyści Twojej karierze. W dzisiejszych czasach dostęp do tzw. platform learningowych, bezpłatnych kursów on-linowych czy inspirujących e-booków lub portali, jest niezwykle prosty. Często, nawet nie wychodząc z domu, możesz podnieść swoje umiejętności w naprawdę różnorodnym zakresie tematów, od projektowania stron internetowych po marketing, zarządzanie zmianami i wiele innych.
10. Rozwiń umiejętności miękkie
Każda większa w życiu rola wymaga również konkretnego wykorzystania własnych umiejętności miękkich, niezależnie od tego, czy chodzi o umiejętności komunikacyjne, czy o radzenie sobie z emocjami i konfliktami w miejscu pracy. Jeśli chcesz wspiąć się po szczeblach kariery, pamiętaj, że prócz praktycznej wiedzy takie zagadnienia, jak: samoświadomość, samoregulacja, motywacja, empatia i umiejętności społeczne, odgrywają istotną rolę w skutecznym kierowaniu i egzekwowaniu na wszystkich poziomach organizacji.
11. Szukaj nowych perspektyw
Kiedy jesteś mocno skoncentrowany tylko na swojej firmie, możesz łatwo stracić z oczu zmieniające się potrzeby rynku pracy. Okresowo aktualizuj i wysyłaj swoje CV na stanowiska podobne do Twoich. Sprawdzaj, czy masz wszystkie umiejętności, których obecnie poszukują pracodawcy.
Nie pozwól też, by jedna firma wciągnęła Cię na 20 najbliższych lat bez możliwości większego awansu. Benchmarking na rynku pracy da Ci dodatkowo podgląd, jakie stawki obowiązują obecnie na rynku.
Przeczytaj także: Szukać, nie szukając. Jak znaleźć wymarzoną pracę bez większego wysiłku?
12. Porzuć perfekcjonizm
Porzuć nadmierne dążenie do doskonałości. Może Ci ono przynieść więcej szkody niż pożytku.
Przywiązując nadmierną uwagę do rzeczy błahych, nie dość, że stopujesz własny projekt, tracisz również ogrom satysfakcji z wykonywanej przez Ciebie pracy. Pamiętaj, że zrobione jest lepsze od doskonałego, nigdy nieskończonego.
13. Stwórz osobisty system wsparcia
Pamiętaj, że oprócz satysfakcji z życia zawodowego musisz mieć odskocznie niezwiązaną z pracą wypełniająca Twoje podstawowe ludzkie potrzeby zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne i intelektualne. Poukładane emocje, zdrowe relacje z innymi, dobre zdrowie, odpowiednia dieta i rutynowe ćwiczenia są niezbędne, aby być skutecznym i efektywnym w pracy.
14. Bądź cierpliwy
Realizacja i spełnienie w zakresie własnego rozwoju zawodowego wymaga od Ciebie nieustającej aktywności, regularności i przede wszystkim cierpliwości. Często potrzeba jest wiele czasu na rozwój talentów i umiejętności. Zazwyczaj też, efekty Twoich działań nie są widoczne od razu. Cierpliwość i konsekwencja działań są jednymi z najważniejszych czynników pozwalających Ci zaprojektować swoją karierę, w sposób jaki o niej marzysz.
Wszystkie rady zawarte w tym artykule są niezwykle przydatne, ale wedlug mnie kluczowe znaczenie ma punkt pierwszy, czyli ocenienie bieżącej sytuacji i zastanowienie się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, nad tym czy praca daje mi satysfakcję itd. Uważam, że bardzo przydatne w odpowiedzi na te pytania może być lepsze poznanie siebie, swojej osbowości i związanych z nią preferencji dotyczących podejmowanych w pracy zadań, ponieważ przyczyniają się one do wyboru odpowiedniej dla nas ścieżki kariery, a przy tym jej rozwoju.