7 nawyków

7 nawyków skutecznego działania

W swojej bestsellerowej książce 7 nawyków skutecznego działania, Stephen R. Covey wyjaśnia proste, ale wymagające zmiany zachowania i sposobu myślenia, zasady efektywności działania ludzi osiągających sukces.

7 nawyków skutecznego działania jest jedną z tych książek przedstawianych jako ?must-read? w dziedzinie rozwoju osobistego i zawodowego. Nie znajdziesz w niej frazesów typu ?myśl pozytywnie, wszystko się ułoży?. Covey uczy między innymi samodyscypliny, organizacji czasu i ustalenia priorytetów. Podkreśla, jak wiele zależy od nas i naszego sposobu patrzenia na świat. Akcentuje zjawiska, które konsekwentnie powtarzane pomagają zbudować szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Książka sprzedała się w ponad 25 milionach egzemplarzy w 40 językach na całym świecie. Jest określana mianem ?biblii współczesnego człowieka?. W sierpniu 2011 Time ? najpopularniejszy na świecie, amerykański tygodnik społeczno-polityczny, umieścił 7 nawyków Coveya jako jedną z 25 najbardziej wpływowych książek w tematyce zarządzania biznesem.

Jakie cechy wyróżniają wysoce efektywnych ludzi?

Pierwsze trzy nawyki dotyczą przejścia od zależności do niezależności, czyli rozwoju osobistego. Kolejne trzy nawyki podkreślają rolę współzależności, czyli skutecznej współpracy z innymi ludźmi. Ostatnim nawykiem jest ciągłe doskonalenie zarówno osobistych, jak i międzyludzkich stref wpływów w czterech wymiarach: fizycznym, umysłowym, społecznym i duchowym.

7 nawyków skutecznego działania według Stephena Covey-a

7 nawyków mindcoaching

Pobierz wersję do druku – kliknij tutaj

7 nawyków – NIEZALEŻNOŚĆ ? przejście od zależności do niezależności

1. Bądź proaktywny!

Pierwszy nawyk, w który Covey zagłębia się w książce ? bądź proaktywny, stanowi podstawę dla wszystkich pozostałych.

Bycie proaktywnym oznacza przejęcie inicjatywy i sprawowanie kontroli nad własnymi myślami, emocjami i działaniami. To świadomość, że posiadamy zdolność do kontrolowania naszego środowiska, zamiast poddawania się by ono kontrolowało nas. To również świadome zrezygnowanie z ustawiania się w pozycji ?ofiary?, która skrzywdzona trudem życia, używa wymówek w postaci ciężkiego dzieciństwa, braku możliwości czy niskich perspektyw. Ludzie proaktywni, zamiast pozwalać, aby obecne warunki i okoliczności były motorem ich decyzji, świadomie wybierają, w jaki sposób reagują na pojawiające się bodźce, warunki i okoliczności.

Jak być bardziej proaktywnym?

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby przyjąć bardziej proaktywną postawę, jest po prostu podjęcie działania. Na początku nie muszą to być duże tematy, ważne byś nauczył się reagować aktywnie na pojawiające się sytuacje. Naucz się również radzić sobie z pojawiającymi problemami-ilekroć je napotykasz, podziel je na najmniejsze możliwe części i za każdym razem zajmuj się każdą z nich.

Zastanów się nad wszystkimi niepokojącymi Cię rzeczami, w kręgu Twojego zainteresowania, nad którymi masz kontrolę.

Zadaj sobie pytania: Jak duży masz wpływ na te rzeczy/sytuacje? Co możesz zrobić, by polepszyć daną sytuację? Jakie dodatkowe działania powinieneś podjąć?

Przyjrzyj się dostępnym alternatywom. Spróbuj dostrzec pojawiającą się lukę między pierwszym bodźcem a reakcją. Dlaczego jej nie wykorzystujesz? Co Cię przed tym hamuje i nie pozwala ruszyć do przodu z działaniami? Zastanów się, czy możesz coś zmienić i wybrać inne podejście do tematu. Spróbuj zmienić swój sposób postrzegania sytuacji.

2. Zaczynaj z wizją końca

W drugim nawyku Covey zachęca do myślenia o końcowym wyniku i wielkich celach, które staramy się osiągnąć, koncentrując się na odpowiednich, codziennych działaniach. Według Covey’a, zanim będziesz mógł żyć życiem, jakiego pragniesz, musisz dokładnie wiedzieć, jak ono wygląda. Tylko precyzyjna wizja ostatecznego efektu, wskaże Ci, jakie kroki powinieneś podejmować, by zaplanowany wcześniej scenariusz stał się rzeczywistością. Powinniśmy wyobrażać sobie siebie nieco idealistycznie, jako najbardziej spełnionych i szczęśliwych. Taki sposób wizualizacji efektów pozwoli dostosować tę wizję do tego, co robimy codziennie.

Jak zaczynać z wizją końca?

  • Jeśli przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej, jakie wrażenie chciałbyś wywrzeć na rekruterze?

  • Gdy zaczynasz dietę, jaką chciałbyś mieć sylwetkę, na jej finiszu?

  • Kiedy wchodzisz w nowy związek, jakie masz oczekiwania względem niego?

  • Jeśli budujesz własną firmę, w jakim miejscu chciałbyś ją widzieć za kilka lat?

Zastanów się, co tak naprawdę chcesz osiągnąć. Ważne byś patrzył na swoje plany jedynie ze swojej perspektywy. Bądź szczery wobec siebie i swoich pragnień. Pomiń oczekiwania co do Twojej osoby, przypisywane Ci przez innych. Jeśli Twoi rodzice marzą, byś został np. prawnikiem, zastanów się, czy aby na pewno jest to również Twoje marzenie. Jeśli partner/partnerka oczekuje od Ciebie, że będziesz od rana do nocy pracował w korporacji w zamian za duże pieniądze, przemyśl czy aby na pewno to jest ścieżka, którą chcesz prowadzić swoje życie.

Podążając drogą zaadaptowaną bezmyślnie od innych, Twoje sukcesy nie będą dla Ciebie satysfakcjonujące.

Covey radzi by spisać swoją prywatną konstytucję ? wzór zachowań, jakimi się posługujesz w życiu. Stworzenie tego typu dokumentu będącego deklaracją własnej misji życiowej zmusi Cię do starannego przemyślenia swoich priorytetów i dostosowania swojego zachowania do swoich pragnień i wewnętrznych przekonań. Dodatkowo koncentracja na życiowych zasadach zapewni Ci w życiu stabilność. Jeśli są one silnie związane z Twoim sposobem myślenia i priorytetami ? w sytuacjach wymagających szybkich decyzji będziesz mógł je podjąć w sposób racjonalny, nieuderzający w całą Twoją misję.

Tworząc własną ?konstytucję?, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Krok 1Ustal priorytety swoich ról w życiu

Kim chcesz być dla najbliższych Ci osób?

Jak chcesz być postrzegany przez swoich partnerów biznesowych, współpracowników czy klientów?

Zastanów się, gdzie jesteś? Co robisz? Jak się czujesz w tej przestrzeni? Zidentyfikuj to, czego chcesz i co Ci w Twoim obecnym życiu przeszkadza. Jakie role przyjmujesz w swoim życiu – partner/partnerka, rodzic, dziecko, przyjaciel, manager, pracownik, uczeń, nauczyciel itp.

Nadaj priorytety tym rolą. Pomyśl, czy czasem którejś z nich nie wyeliminować, bo być może nie zapewnia Ci żadnego spełnienia i zabiera czas z innych ról, które naprawdę są dla Ciebie ważne.

Krok 2 ? Określ cel każdej roli

Jaki powinien być lub jest, Twój wkład własny w każdej z tych ról?

Jakich efektów spodziewasz się względem swoich ról?

Jakie osiągnięcia zapewnią Ci dane role?

Krok 3 – Wartości

Zastanów się jakie wartości chcesz realizować, za pośrednictwem ról, w które się wcielasz.

Jakie wartości preferujesz? Czy Twój obecny styl zachowania jest powiązany z Twoimi wartościami i przekonaniami?

Analizując te 3 kroki, pamiętaj, że proces, który prowadzi Cię do celu, jest równie ważny jak produkt końcowy. Formułując swoją osobistą czy też firmową ?konstytucję?, określ stały schemat swoich zachowań, zgodny z przyjmowanymi w życiu rolami i wartościami z nimi związanymi.

Dąż do tego, by zawsze jakaś część Twoich dziennych planów, realizowała Twoje cele oraz założenia stworzonej przez Ciebie konstytucji.

3. Rób najpierw to, co najważniejsze

Trzeci nawyk Covey-a formułuje zasady i ułatwia realizację działań zgodnych z określonymi wcześniej celami. To, że znamy i dokładnie określamy wizję końca, nie wystarczy, by osiągnąć sukces. Nawyk ten Covey nazywa ?nawykiem osobistego zarządzania?, prowadząc nas w stronę skupienia się na priorytetyzacji zadań i efektywnym zarządzaniu własnym czasem.

Ustalanie priorytetów to oddzielanie rzeczy ważnych od nieważnych, pilnych od niepilnych. To również zdolność do podejmowania i utrzymywania zobowiązań wobec siebie samych.

7 nawyków mindcoaching

 

Priorytet zadaniom należy nadać w następującej kolejności:

1) Ważne i Pilne

2) Ważne i nie pilne

3) Nie ważne i pilne

4) Nie ważne i nie Pilne

Wyznaczaj priorytety! Nie zaczynaj od rzeczy małych i nieistotnych, idąc po linii najmniejszego oporu. Ustal to, co faktycznie jest dla Ciebie ważne, a nie tylko sprawia takie wrażenie. Nie marnuj swojego czasu i energii na rzeczy mało istotne. Deleguj zadania, które nie wymagają Twojej specjalistycznej opinii.

7 nawyków – WSPÓŁZALEŻNOŚĆ

4. Myśl w kategoriach wygrana – wygrana

Czwarty nawyk nazywany przez Covey-a ?przywództwem interpersonalnym? opiera się na założeniu obopólnie korzystnych rozwiązań. Wiele naszych osiągnięć zależy od wspólnych wysiłków i zaangażowania innych. Działając wspólnie, jesteśmy również w stanie, osiągnąć o wiele więcej, niż wykonując wszystkie zadania sami. Covey podkreśla rolę strategii, w której odnosimy sukces, bez kosztów straty czy wykluczenia innych.

Dzięki rozwiązaniu ?wygrana ? wygrana? sprawiedliwie i właściwe traktujemy naszych bliskich, klientów czy partnerów biznesowych. Ten styl działania prowadzi do satysfakcji obu stron, a co za tym idzie, budowania zaufania i pogłębiania wzajemnych relacji.

5. Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany

Piąty nawyk zdefiniowany przez Covey-a może poprawić jakość wszystkich relacji w Twoim życiu. Opiera się on na kształtowaniu zasad komunikacji międzyludzkiej. To próba rozumienia i słuchania ludzi z unikaniem własnych zniekształceń poznawczych.

Zanim zaczniesz filtrować to, co mówią inni przez pryzmat własnych przekonań lub doświadczeń, postaraj się najpierw zrozumieć temat, uważnie słuchając i zadając otwarte pytania. Umiejętność słuchania ludzi otwiera ich na Ciebie, pozwalając tym samym, stworzyć Ci z nimi bliższą relację lub sprawnie na nich wpływać. Jeśli chcesz skutecznie komunikować się z ludźmi, wpływać na ich zachowanie ? najpierw musisz ich zrozumieć.

Dodatkowo tego typu zachowanie powstrzyma Cię, od zakładania co ludzie próbują powiedzieć, zanim faktycznie to powiedzą.

6. Synergia

Synergia w definicji Covey-a, czyli połączenie siły i umiejętności wielu ludzi w jedną całość, tak aby osiągnąć cele, których nikt nie był w stanie dostarczyć sam.

Kiedy pracujemy wspólnie, nasze wyniki są znacznie większe niż suma części. Covey nazywa to nawykiem ?twórczej współpracy”. Współpraca ma kluczowe znaczenie i może przynieść bardziej opłacalny efekt niż niezależna samodzielna praca.

7 nawyków

 

7 nawyków  – CIĄGŁE DOSKONALENIE

7.Ostrzenie piły

„Daj mi sześć godzin na ścięcie drzewa, a ja spędzę pierwsze cztery na ostrzenie siekiery” – Abraham Lincoln

Ostrzenie piły jest siódmym i ostatnim nawykiem, o którym pisze Covey, wyjaśniając, że najlepszym co możemy dla siebie zrobić, to zainwestować w siebie. Jest to nawyk samoodnawiania się, który Covey dzieli na cztery części – duchową, mentalną, fizyczną i społeczną / emocjonalną. Otacza on wszystkie inne nawyki, zachęca i pozwala im się rozwijać.

Jeśli chcesz osiągnąć pełny sukces, musisz wpierw zadbać o siebie i zbudować solidne podstawy. W obliczu wciąż rosnących wymagań, przed którymi stajemy każdego dnia, tylko poprzez ciągle samodoskonalenie, dbanie o swój stan fizyczny i emocjonalny możemy stać się najbardziej produktywnymi i efektywnymi.

7 nawyków jest prostym, czasem nawet oczywistym zbiorem reguł, które wprowadzone w życie mogą zapewnić Ci sukces i wiążące się z nim szczęście.

Podejmij działanie. Krok po kroku!

Opracowano na podstawie: 7 nawyków skutecznego działania, Stephen R. Covey, Dom wydawniczy Rebis

 

Jak podobał Ci się artykuł?