Samotne podróżowanie

Samotne podróżowanie, czyli jak nie tracić szansy na odkrywanie świata?

Mówi się, że podróże kształcą. To prawda. Podróżowanie niezwykle korzystnie wpływa na samopoczucie człowieka i poszerza jego horyzonty. To poznawanie obcych kultur, sztuki, kuchni czy nieznanych dotychczas miejsc. To obcowanie z rzeczywistością inną niż ta, którą znamy zza własnego okna. Podróżowanie rozwija w nas szacunek do różnorodności oraz respekt wobec dokonań ludzkości. Podróżować to znaczy, nie tylko poruszać się z miejsca na miejsce, ale również poznawać, każdym zmysłem. Wzrokiem i słuchem – kulturę, zapachem i smakiem – kuchnię, która przynosi sporo informacji o tradycjach danej grupy ludzi, zaś umysł pomaga nam dostrzec w obcych kulturach coś ciekawego i pięknego.

Czasami jednak sytuacja życiowa stawia nas w miejscu, w którym zwyczajnie brakuje nam towarzysza podróży. Marzy nam się podróż pełna przygód, jednak nikt ze znajomych, rodziny lub przyjaciół, nie zdecydował się nam towarzyszyć. Sam pomysł podróżowania w pojedynkę napawa niepokojem.

Samotne podróżowanie, czyli jak nie tracić szansy na odkrywanie świata biorąc pod uwagę samotność?

Zanim przez brak towarzysza, pomyślisz o anulowaniu swoich planów i marzeń związanych z odkrywaniem świata, zaczekaj … Przyjrzyj się zaletom samodzielnego podróżowania. Nigdy nie wiadomo, samotna podróż może się okazać najlepszą przygodą w Twoim życiu!

NAUKA SAMODZIELNOŚCI

Samodzielność w podróżach w pojedynkę przybiera niezwykle intensywne barwy. W każdej z napotkanych sytuacji musimy bowiem poradzić sobie sami bez możliwości wykorzystania koła ratunkowego w postaci działania lub wiedzy towarzysza podróży.

Sam jesteś sobie sterem i żeglarzem. Sam planujesz swoją podróż, sam wybierasz atrakcje, miejsca, które chcesz odwiedzić. Samodzielnie podejmujesz wszelkie decyzje, podejmujesz również ryzyko.

Samotne podróżowanie

SATYSFAKCJA I PEWNOŚĆ SIEBIE

Podróżując samotnie, sprawdzasz swoje granice i zdajesz sobie sprawę, że jesteś o wiele silniejszy, mądrzejszy, pewniejszy siebie, interesujący itd., niż kiedykolwiek myślałeś, że jesteś.

Podróżując w pojedynkę, możesz napotkać różne problemy. Może to być zwyczajne spóźnienie się na pociąg/samolot, zgubienie drogi, uszkodzony rower czy samochód. Równie dobrze ktoś może Cię wprowadzić w błąd, okraść lub zagrozić Twojemu bezpieczeństwu.

Stajesz twarzą w twarz z sytuacją, w której musisz nieustannie podejmować właściwe decyzję, bez konsultacji czy wsparcia ze strony drugiej osoby.

Samotność na drodze to wielkie wyzwanie, ale, wyzwania sprawiają, że stajemy się silniejsi i mądrzejsi nie tylko jako podróżnicy, ale także jako ludzie.

POZNAWANIE KULTUR I NOWYCH, WARTOŚCIOWYCH LUDZI

?Podróże kształcą”. Wszystkie. Natomiast samotne wypady to większa szansa na poznanie czegoś innego, nieznanego.

Podróże budzą w ludziach głód nauki i ciekawość. Świat posiada tak wiele sekretów, tyle bezcennej wiedzy, która może ukształtować sposób, w jaki go postrzegasz. Nowe pasje i hobby wkroczą w Twoje codzienne życie, a umiejętności, które udoskonaliłeś, lub język, który praktykowałeś, pokaże w przyszłości, jak daleko zaszedłeś.

Co więcej, będąc na wyjeździe ze znajomymi czy rodziną jest naprawdę duża szansa, że cały wyjazd spędzicie tylko we własnym gronie. Bycie samotnie podróżującym da Ci więcej możliwości zaprzyjaźnienia się z nieznajomymi w podróży, bo jesteś o wiele bardziej dostępny niż w przypadku tworzenia pary lub grupy.

W rzeczywistości, podróżując samotnie, przy pełnej otwartości na ludzi, możesz nigdy nie poczuć się samotnym. Po dotarciu do dowolnego hostelu lub hotelu zobaczysz mnóstwo podróżujących samotnie, którzy są w podobnej do Ciebie sytuacji. Wszyscy podróżują z tych samych lub podobnych powodów, wszyscy w pewnym momencie tęsknią za domem i wszyscy chcą doświadczyć nowych rzeczy. Dostrzeżesz, jak wiele masz wspólnego z ludźmi, których wcześniej nie spotkałeś, poznając ich.

Samotne podróżowanie

POZNANIE SIEBIE

Gdy wyruszysz w samodzielną podróż do nieznanego miejsca, zaczniesz lepiej poznawać siebie. Poprzez przekraczanie swojej strefy komfortu dowiesz się o sobie więcej, niż myślałeś, że jest to możliwe. Zaczniesz odkrywać siebie na nowo, poprzez rzeczy, do których jesteś zdolny, rzeczy, których się boisz lub nie boisz. Staniesz twarzą w twarz ze swoimi lękami, a sytuacja zmusi Cię, by je pokonać. Rozwiniesz również poziom empatii względem osób wokół Ciebie, nabędziesz nowe umiejętności, wiedzę i nawyki.

 

Jeśli wahasz się, czy wyruszyć w podróż, pomimo braku towarzysza, zacznij podchodzić do tematu, małymi kroczkami. Zaplanuj samodzielne wakacje na kilka dni i zobacz, czy tego typu przygoda jest dla Ciebie.

Uświadomisz sobie, że kiedy pokonasz początkowe lęki, nie będzie to tak przerażające, jak mogłoby się wydawać. Właściwie jest duża szansa, że tego typu turystyka Ci się spodoba.

Jak podobał Ci się artykuł?