Reguły Lombardiego, 26 sprawdzonych lekcji przywództwa

 

Reguły Lombardiego zostały opracowane przez Vince Lombardiego, który był odnoszącym niesamowite sukcesy, legendarnym trenerem Narodowej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Ze słabej i niezdyscyplinowanej drużyny, którą prowadził – Green Bay Packers, uczynił mistrzów i dwukrotnych zdobywców Super Bowl.

Sukces w amerykańskim futbolu Lombardi osiągnął, będąc nie tylko fantastycznym trenerem, ale przede wszystkim doskonałym przywódcom i liderem. To jego umiejętności: motywowania, inspirowania, kierowania, walki z psychicznymi i fizycznymi ograniczeniami, rozwijania pozytywnych cech oraz wola wygranej doprowadzały jego drużynę do zwycięstw.

Sukcesy trenerskie Lombardiego bez trudu można przenieść do biznesu czy sztuki osiągania wyznaczanych celów. Są to ciągle aktualne wartości dotyczące zarządzania sobą i ludźmi wokół. Filozofię Lombardiego w 26 lekcjach, opracował jego syn Vince Lombardi Junior.

Reguły Lombardiego ? 26 sprawdzonych lekcji przywództwa

Reguły Lombardiego mindcoaching

Pobierz Reguły Lombardiego. Plik do samodzielnego wydruku kliknij TUTAJ

1. Stawiaj sobie trudne pytania

Według Lombardiego sztuka osiągania sukcesów opiera się głównie na samopoznaniu. Niemożliwe jest doskonalenie czegoś, czego się dostatecznie nie zna. Również innym ludziom można skutecznie przewodzić, tylko wtedy gdy w pełni zrozumie się siebie. Stawiaj sobie trudne pytania, starając się maksymalnie rozwinąć własną postać. Pomyśl o swoich mocnych i słabych stronach oraz osobistych celach. Co chcesz osiągnąć? Kim chcesz być? W jaki sposób chcesz żyć?

2. Przestrzegaj własnego systemu wartości

Postępuj zawsze zgodnie ze swoimi poglądami i wartościami. Kieruj się prawdą zarówno w swoim życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie udawaj niczego. Pamiętaj, że jesteś obserwowany przez innych nieustannie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli chcesz osiągnąć sukces bądź szczery wobec siebie i innych.

3. Odkrywaj swoje mocne strony

Walcz ze swoimi słabościami, maksymalnie wykorzystując swoje silne strony. Stale weryfikuj wiedzę na swój temat. Nie skupiaj się przesadnie na swoich słabych stronach, stracisz wiele czasu i energii na ich wyrównanie. Zamiast tego, polegaj głównie na swoich silnych stronach. Eksponuj je, nieustannie rozwijaj i spraw, by wyróżniały Cię wśród innych ludzi.

4. Uświadom sobie, że sam kształtujesz własny charakter

Twój charakter wyrażany jest przez Twój stosunek do samego siebie, innych ludzi i otaczającego Cię świata. Nie pozwól by na Twój charakter miały wpływ warunki zewnętrzne lub pojedyncze okoliczności. Ogranicz jego negatywne cechy do minimum. Rozwijaj się, szukaj prawdy, szanuj innych, zadbaj również o swoją strefę emocjonalną. Nie staraj się na siłę kopiować innych.

5. Koncentruj się na całości

Zamiast myśleć i dokładnie analizować każdy szczegół, skoncentruj się na wyniku i celach, które chcesz osiągnąć. Połącz mniejsze cele z wizją końca. Nie wycofuj się przez małe porażki czy drobne komplikacje. Przeszkodę można ominąć, nie zmieniając wyznaczonego kierunku.

6. Angażuj się

Jedynie pełne zaangażowanie doprowadzi Cię do momentu, w którym wszystkie zrealizowane drobne cele, pomogą Ci osiągnąć sukces. Twoje zaangażowanie w temat pobudza Twoją motywację i chęć do działania. Dodatkowo wykonując z pasją swoje zadania, znacznie łagodzisz swoje złe samopoczucie i stres. Twoje zaangażowanie może być również wzorem dla innych, nakręcając tym samym spiralę pozytywnego podejścia do tematu.

7. Daj z siebie wszystko

Nie wierz, że sukces można osiągnąć ot, tak, bo sprzyja Ci np. szczęście. Choć oczywiście zdarzają się takie przypadki są one niezwykle sporadyczne. Sukces zazwyczaj przyniesie Ci ciężka praca i uparte, konsekwentne dążenie do celu. Narzuć sobie dyscyplinę, wprowadź dobre nawyki koncentrujące się na wyniku.

Reguły Lombardiego

8. Bądź gotowy na poświęcenia

Sukces wymaga poświęceń ? czasu, wysiłku i Twoich zasobów. Wielkie osiągnięcia wymagają odwagi, determinacji i zapału. Bez zgiełku, zamieszania, niepokoju, stresu czy napięcia nie ma realnego wzrostu i zmian. Musisz zaakceptować fakt, że wszystko, co jest warte zachodu, wymaga poświęceń. Czasem jest to kwestia naszego komfortu i wyjścia poza jego granice, często osłabienie relacji z rodziną. Musisz potrafić priorytetyzować, co jest w danej chwili dla Ciebie najważniejsze.

9.Bądź odporny psychicznie

Nie unikaj trudnych sytuacji. Bądź gotowy trzymać się swoich celów w obliczu presji i stresu. Odporność psychiczna to konsekwentne dążenie do celu, bez względu na to, jakie przeszkody staną Ci na drodze.

mindcoaching Reguły Lombardiego

10. Równoważ dumę, pokorą

Wiara we własne możliwości oraz zaufanie do własnych działań i przekonań są niezbędnymi czynnikami doprowadzającymi do sukcesu. Niezwykle istotnym jest jednak, by nie przekraczać cienkiej linii pomiędzy własną wysoką oceną a arogancją. Trzymaj swoje ego na wodzy. Szanuj poglądy innych, nie jesteś nieomylny. Nie przypisuj sobie zwycięstw innych, ciesz się ich sukcesami.

11. Kieruj się zasadami, które głosisz

Spraw, by ludzie, którym przewodzisz w danym temacie, podzielali Twoje zaangażowanie i zapał. Bądź autentyczny. Postępuj zgodnie z głoszonymi przez siebie zasadami. Nie uchylaj się od odpowiedzialności za błędy, które popełniasz na podstawie niewłaściwej oceny sytuacji.

12. Doceń rolę pracy zespołowej

Ludzie pracujący razem, generują zapał i energię skupioną wokół tematu. Dopełniające się umiejętności tworzą całość. Koncentruj się na sukcesie zespołu, nie na osobistej chwale.

13. Wyjaśniaj każde zdanie

Zamiast wydawania suchych poleceń, wyjaśniaj dokładnie, o co Ci chodzi. Ludzie, którzy zrozumieją po co pracują, będą mieli silniejszą motywacje do wykonania pracy, a ich działanie będzie bardziej skuteczne.

14. Zachowaj dystans

Pamiętaj, że są relację międzyludzkie, w których musisz zachować dystans. Np. gdy zmieniania się Twoje stanowisko, ulegają zmianie dotychczasowe relacje z otoczeniem. Jest to całkowicie naturalne, gdyż nadmierna poufałość może rodzić również lekceważenie.

15. Pomóż innym uwierzyć w samych siebie

Niezależnie czy chodzi o Twoich pracowników, koleżankę czy partnera, rozwijaj pewność siebie ludzi przebywających w Twoim otoczeniu. Umiejętność zaszczepienia w ludziach wiary we własne umiejętności buduje Twoją pozycję lidera poprzez zaufanie, możliwość polegania i poczucie bezpieczeństwa, jakie odczuwają w Twoim towarzystwie.

16. Przekaż ludziom entuzjazm dla własnych działań

To, co w życiu robisz, po co to robisz oraz to kim jesteś to robiąc, jest niezwykle istotne dla Twojego otoczenia. Chcąc wykorzystać synergię działań, stwórz wizję, która stanie się dla wszystkich wspólna, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce biorąc jednocześnie odpowiedzialność za swoją część.

Reguły Lombardiego

17. Bądź kompetentny

Kompetencja to połączenie trzech atrybutów: wiedzy, umiejętności i postawy. Stale ucz się i rozwijaj, aby sprostać tematom, których się podejmujesz w sposób kompetentny. Działając w ten sposób, zyskasz szacunek i zaufanie innych.

18. Oczekuj samodzielności

Zamiast dzielić się odpowiedzialnością, oczekuj od otaczających Cię ludzi ? samodzielności. Zależność rodzi bezradność, a dążenie do samodzielności jest jedną z kluczowych potrzeb rozwoju człowieka. Pozwól się rozwijać ludziom wokół Ciebie, kontroluj tylko to, co faktycznie wymaga Twojej kontroli.

19. Okazuj szacunek autorytetom

Jeśli chcesz być szanowany pokaż, że sam jesteś w stanie uszanować innych.

20. Nie reaguj automatycznie

Zamiast trzymania się sprawdzonych metod, ucz się na błędach, wyciągaj z nich wnioski. Nie reaguj nawykowo. Pamiętaj, że nic nie jest gorsze niż rutyna. Postępuj adekwatnie do okoliczności.

21. Wprowadzaj zmiany upraszczające

Zmiany i innowacje są konieczne, wprowadzaj zmiany, ale nie komplikuj bieżących procesów. Zmiany wprowadzaj krok po kroku, mając na względzie łatwość przystosowania się do nich oraz ludzi, których będą one dotyczyć.

22. Sięgaj wciąż wyżej

Mierz siły na zamiary ? Nie! Sięgaj do gwiazd, mierząc wysoko. Nie bój się przekraczania granic. Lider odnoszący sukcesy, nie daje się zwieść pozornym ograniczeniom. Im bliżej będziesz celu, tym bardziej skup się na doskonałości.

23. Różnicuj sposoby motywowania

Opanuj podstawy sztuki motywowania indywidualności, polegającej na utrzymaniu stałego zaangażowania innych. Bądź nieprzewidywalny, porzuć działania schematyczne – nieoczekiwany bodziec motywujący przynosi najlepsze rezultaty.

24. Motywuj stopniowo

Pamiętaj, że motywacja nie jest aktem jednorazowym. Zacznij od wynagradzania małych sukcesów i wysiłków. Utrzymuj stałe zainteresowanie wzrostem. Wielkie zwycięstwa buduje się na tych mniejszych.

25. Zapewnij solidne podstawy

Zawsze rozwijaj umiejętności swoje i zachęcaj do tego ludzi wokół siebie. Nie stawiaj wielkich wymagań, zanim nie poznasz umiejętności innych i nie zapewnisz im podstaw niezbędnych do wykonania, określonych przez Ciebie zadań.

26. Stawiaj na zwycięstwo

Styl jest ważny, ale w rezultacie i tak liczy się zwycięstwo. Jeżeli nigdy nie popełniasz błędów, unikasz ryzyka, a unikając ryzyka, wiele nie zdziałasz. Pamiętaj zawsze , że Lider jest oceniany za wyniki, nie za nieomylność.

Lombardi wierzył w siebie i swoje metody, a liczne sukcesy jakie odnosił, uważał za ich potwierdzenie.

Tekst opracowany na podstawie książki: Reguły Lombardiego. 26 Lekcji Wybitnego Coacha, autor Vince Lombardi, Wydawnictwo Studio EMKA

Jak podobał Ci się artykuł?