MOTYWACJA - jak ją zwiększyć

Motywacja, czyli jak sprawić, by nam się chciało chcieć

Gdyby Hamlet miał wypowiedzieć się na temat motywacji, prawdopodobnym pytaniem, postawionym przez niego, byłoby ?Robić, czy nie robić. Oto jest pytanie.? Każde z nas doświadcza zwiększonej motywacji przy realizacji niektórych zadań oraz spadku motywacji przy innych. Motywacja,  co zrobić, aby ją zwiększyć i efektywniej realizować postawione sobie cele? Jak wpłynąć na swoją motywację, by nie zmuszać się do działania?

Zacznijmy od początku, czyli od pewnego zimowego poranka.

Zima, za oknem sypie śnieg, a poranek leniwie budzi wszystko wokół. Budzik ustawiony na 8:00 wyrywa Cię ze snu. Otwierasz oczy i nie masz ochoty opuścić ciepłego i bezpiecznego miejsca, walczysz ze sobą o każde dodatkowe 60 sekund. Z ledwością wyrabiasz się do pracy. Patrzysz na listę zadań i dopada Cię niemoc: są nudne, nie masz ochoty ich realizować, a niektóre są trudne.

Co powoduje, że taki poranek dotyka ponad 40% osób?

Jak sprawić, by nam się chciało chcieć?

motywacja zewnętrzna motywacja wewnętrzna

Przyjrzyjmy się temu dokładniej i przeanalizujmy, która motywacja Tobą kieruje.

Amotywacja ? zmora, która wcześniej, czy później dopada każdego

Z góry zakładasz, że cel przed Tobą postawiony jest nierealny i na pewno nie dasz rady go zrealizować. Z takim podejściem efekt jest z góry znany ? pomimo Twoich starań kończysz dokładnie tak, jak sobie zaplanowałaś / zaplanowałeś. Właściwie, po co to robić, skoro można spokojnie posiedzieć na kanapie pod kocem, z ciepłą herbatą i obejrzeć kolejny sezon serialu, z wielu dostępnych, które masz na swojej liście.

Zastanów się, przy których zadaniach uruchamia się w Tobie Amotywacja?

Co możesz z tym zrobić?

Przede wszystkim przeanalizuj cel, który jest postawiony i znajdź w nim coś, co pchnie Cię do działania. W każdym celu kryje się coś pasjonującego, wystarczy tylko chcieć dokonać refleksji i poszukać tego, co spowoduje, że wykonasz pierwszy mały krok. Potem już będzie łatwiej.

Motywacja zewnętrzna ? czyli ?cukierek albo psikus?

Motywacja zewnętrzna to powszechnie znany system nagród i kar, który funkcjonuje nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, ale też w życiu prywatnym. Masz świadomość, że jeśli wykonasz zadanie dobrze, otrzymasz nagrodę:

    • za przekroczenie narzuconego targetu sprzedaży otrzymasz premię,
    • za dobre wyniki w szkole lub na studiach rodzice wręczą Ci upragniony sprzęt lub zafundują wymarzoną wycieczkę,
    • za umycie okien lub wyniesienie śmieci, partner / partnerka przygotuje romantyczną kolację lub zabierze Cię do teatru, czy też kina.

Masz też świadomość, że za niewykonanie zadania czeka Cię kara:

    • za niedowiezienie wyniku sprzedażowego możesz pożegnać się z premią,
    • za słabe wyniki w szkole lub na studiach możesz zostać w klasie na kolejny rok, lub być usuniętym z listy studentów,
    • za omijanie worka ze śmieciami przez tydzień w nadziei, że sam wyjdzie lub odkładanie sprzątania na kolejne tygodnie partner lub partnerka wprowadzi zasadę ?ciche dni?.

Ciągły wyścig w kierunku nagród z unikaniem kar może doprowadzić do wypalenia i zmęczenia materiału. Niby skuteczne, tylko jak długo damy radę funkcjonować w takim środowisku?

Zobacz także: Dlaczego wypełniasz swój czas rzeczami, które nie mają znaczenia?

motywacja

Motywacja wewnętrzna ? ?światłość, która jest w Tobie?

Nareszcie coś, co powoduje, że masz moc, do przenoszenia gór. Impuls płynie z wewnątrz, a Ty działasz i z tego działania czerpiesz określone korzyści. Czujesz, że to, co robisz ma sens i co najważniejsze, to, co robisz ?Cię kręci?.

Michael Jordan, słynny koszykarz, powiedział kiedyś:

?Spudłowałem ponad 9000 rzutów w swojej karierze. Przegrałem prawie 300 meczy. 26 razy miałem okazję, by zmienić losy meczu w ostatniej chwili, jednak chybiłem. Doznawałem w życiu porażki za porażką. I dlatego odniosłem sukces!?

Motywacja wewnętrzna to podejmowanie prób, pomimo wielu porażek, bo głęboko wierzymy, że osiągniemy sukces w danej dziedzinie.

Zatem jak ją znaleźć?

Carol Dweck w swojej książce ?Nowa psychologia sukcesu? porusza temat naszego nastawienia, które ma znaczący wpływ na to, w jaki sposób podejdziemy do konkretnego zadania. Ponad 40% społeczeństwa jest nastawiona NA STAŁOŚĆ.

Sprawdź, czy dotyczy to też i Ciebie?

Jeżeli zgadzasz się z poniższymi stwierdzeniami, najprawdopodobniej masz przygotowanych dużo ?dobrych? wymówek, które pozwalają Ci tkwić w tym miejscu, w którym właśnie jesteś.

    • W mojej rodzinie nikt nie miał matematycznych zdolności.
    • Nie mam koordynacji, by dobrze pływać kraulem.
    • Wszyscy są lepsi w excell ode mnie, ten program mnie przerasta.
    • W mojej rodzinie inteligencję otrzymała kuzynka, ja dostałem resztę.
    • Często zaczynam różne rzeczy, ale nigdy ich nie kończę.
    • Nie mam talentu do rysowania.
    • Mam beznadziejną pamięć, nie umiem się nauczyć nowych słówek z angielskiego lub włoskiego.
    • Innym wszystko przychodzi to łatwiej.
    • Nie mam talentu do pisania, z polskiego zawsze byłem słaba / słaby.

Nastawienie NA ROZWÓJ można wyrobić, wystarczy zmienić nasze przekonania. Przyjrzyj się poniższemu zestawieniu:

Nastawienie NA STAŁOŚĆ

Nastawienie NA ROZWÓJ

UMIEJĘTNOŚCI Urodziłam / Urodziłem się z ustalonym z góry poziomem umiejętności. Moje dary, talenty są wrodzone. Jeżeli będę ciężko pracować to mogę podnieść swój poziom umiejętności w danej dziedzinie. Moje dary i talenty mogę rozwijać.
WYSIŁEK Wysiłek nie ma sensu.

Urodziłam / Urodziłem się z określonym poziomem umiejętności i nie jestem w stanie tego zmienić.

Warto podejmować próby i angażować się, by rozwijać swoje umiejętności.

Tylko wysiłek pomoże mi nabrać w czymś wprawy.

BŁĘDY Nie przyznaję się do błędów, nawet jak je popełniam, to zachowuję się, jakby nic się nie stało. Wybitnie utalentowani ludzie nie potrzebują pomocy. Błędy są naturalną koleją rzeczy, kiedy próbuje się czegoś nowego. Pokazują mi, czego nie umiem. Dzięki nim wiem, nad czym mogę pracować.
KRYTYKA Nie jest mi do niczego potrzebna. Budzi we mnie spięcie i zakłopotanie. Nie przyjmuję krytyki ? to ktoś ma problem nie ja. Zwykle ignoruję oceny innych. Jestem za nią wdzięczna / wdzięczny. Często proszę o feedback. Dopóki nie wiem, co robię błędnie, nie mogę się poprawić a tym samym rozwinąć.
WYZWANIA Nie przepadam za wyzwaniami i staram się ich unikać. Nie chcę się ośmieszyć. Co, jeśli spróbuję i mi nie wyjdzie? Lepiej nawet nie próbować. Jest dobrze, tak jak jest obecnie. Lubię wyzwania i jestem na nie gotowa / gotowy. Warto próbować nowych rzeczy, bo dzięki temu można się czegoś nauczyć. Nic nie szkodzi, jeśli nie wyjdzie mi za pierwszym razem ? mogę zrobić drugie, trzecie, kolejne podejście i w końcu osiągnę cel.
SUKCESY Czuję zazdrość, patrząc na sukcesy innych ludzi. Czuję się niepewnie, kiedy wiem, że jestem od nich gorszy. Kiedy ktoś w moim otoczeniu osiąga sukces, chcę się dowiedzieć, jak to zrobił i jak do niego dążył. Analizuję, czy mogę wykorzystać jej / jego metody po to, aby samemu osiągnąć sukces.

Co stoi na przeszkodzie, aby wyrobić w sobie nastawienie NA ROZWÓJ?

Prawdopodobnie tylko Ty sama lub Ty sam. Warto w takiej chwili iść do lustra i ponegocjować ?z szefem?, że chciałabyś / chciałbyś wyrobić w sobie nastawienie NA ROZWÓJ. Jeżeli użyjesz odpowiednich argumentów, dasz radę i przystąpisz do pracy nad sobą.

Zamiast myśleć ?Nie wychodzi mi to? powiedz ?Na razie mi to nie wychodzi. Nabiorę w tym wprawy?.

Zamiast ?Jestem głupia / głupi? użyj ?Za mało ćwiczyłam / ćwiczyłem?.

?Ona / on jest genialna / genialny? wymień na ?Ciekawe jak ona / on to robi? Co z jej / jego zachowań mogę naśladować, by też być tak dobrym?

Zamiast ?Źle zrobiłam / zrobiłem? pomyśl ?To nieważne, że popełniłam / popełniłem błąd. Czego mogę się z niego nauczyć??

Obierając kierunek NA ROZWÓJ, możesz ciągle się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, a motywacja wewnętrzna będzie pchać Cię do przodu.

Salvador Dali, wybitny malarz, powiedział kiedyś ?Nie obawiaj się perfekcji ? nigdy jej nie osiągniesz.?. Takie podejście daje Ci możliwość do ciągłego doskonalenia siebie oraz wyrabiania coraz to nowych nawyków.

Może Cię zainteresuje: Jak Twój umysł Cię oszukuje

Wróćmy do naszego zimowego poranka

Zima, za oknami sypie śnieg, a poranek leniwie budzi wszystko wokół. Otwierasz oczy …

Jak teraz będzie wyglądać Twój dzień?

Pamiętaj ? to zależy od Ciebie i Twojego nastawienia.

Powodzenia!

 


Marcin Kwapiszewski

 

Marcin Kwapiszewski

Psycholog, coach, trener, praktyk i pasjonat rozwoju przez duże ?R?. Działa zgodnie z maksymą: ?Wybierz drogę, którą nikt nie podąża i pozostaw tam swój ślad”.

 

Jak podobał Ci się artykuł?