Inspirujące książki do przeczytania w jeden wieczór

Inspiracja! Jeśli tylko ją masz, wszystko wydaje Ci się realne i umiarkowanie łatwe do osiągnięcia. Kiedy jej brakuje, trudno jest zrobić nawet najprostsze rzeczy. Na szczęście jednym z najłatwiejszych sposobów poszukiwania nowego natchnienia jest sięgnięcie po odpowiednie inspirujące książki.

Inspirujące książki i refleksje, które w sobie zazwyczaj skrywają, mogą zmienić Twoje życie. Staną się zachętą, której być może potrzebujesz, by zmotywować się do działania. Doradzą i wskażą Ci właściwą drogę, na której poradzisz sobie ze wszystkimi trudnościami czy wyzwaniami, jakie spotykają Cię w życiu.

Niezależnie od pory roku świat mieni się wieloma kolorami, gdzie drzewa z soczystej wiosennej zieleni przechodzą w jesienną żółć i czerwień. Nawet zima ma swoje kolory ? pełną gamę bieli i szarości, wśród których pojawia się iskierka, rozświetlająca ten mrok ? to okres Bożego Narodzenia, który jest przełomem w roku. Od niego jest już prościej, bo każdego dnia zaczyna przybywać światła na zewnątrz.

A co, jeśli tego światła miałoby przybyć i wewnątrz Ciebie?

Te inspirujące książki wprowadzą więcej jasności w Twoje życie. Będą też doskonałym prezentem dla Twoich najbliższych, niezależnie od okazji.

Inspirujące książki do przeczytania w jeden wieczór:

MAŁY KSIĄŻĘ ? Antoine de Saint-Exupery

Inspirujące książkiZOBACZ KSIĄŻKĘ – KLIKNIJ TUTAJ

To już klasyk, książka została przetłumaczona na ponad 300 języków i sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy. Szacuje się, że przeczytało ponad 400 milionów czytelników. Mały Książę pozostaje bestsellerem przez ponad 70 lat od swojego debiutu.

  • Co sprawiło, że Mały Książę stał się ikoną?
  • Z jakiego powodu aż tylu czytelników sięga po historię pilota?

Jeśli jeszcze w Twoje ręce nie wpadła ta historia ? czas nadrobić zaległości!

?Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi? ale tylko niewielu z nich o tym pamięta?. Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę

A Ty o tym pamiętasz?

Każdego z nas na różnych etapach życia i w najmniej oczekiwanych momentach dosięga chwila refleksji związana z przemijaniem, czy też oczekiwaniem na nowe. Historia Małego Księcia idealnie wkomponuje się w ten czas, a jednocześnie pomoże odnaleźć Ci to, co najcenniejsze.

Być może odnajdziesz w sobie wewnętrzne dziecko, które głęboko w Tobie drzemie i tylko czeka na wybudzenie z letargu. Punkt widzenia dziecka, a punkt widzenia dorosłego powraca wielokrotnie na kartach książki. Tam, gdzie dorosły widzi kapelusz, dziecko dostrzega słonia, którego połknął wąż boa dusiciel. Sytuacja wydaje się nierealna. Patrząc obiektywnie, nawet największy wąż boa nie jest w stanie poradzić sobie ze słoniem, jednak dziecięca wyobraźnia nie ma granic, które dorośli tak chętnie stawiają.

Mały Książę to opowieść, w której pod pozorną baśnią znajdziesz wiele wartości, które w łatwy sposób możesz przenieść do swojego życia. Oto samotny chłopiec, Książę, przybywa na Ziemię z obcej planety w poszukiwaniu przyjaźni i zrozumienia.

?Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu?, jedno z przesłań autora, fraza, którą sam Saint-Exupery przerabiał aż piętnaście razy (źródło: Książki, które zmieniły świat, wydawnictwo Arkady) w tym przypadku nie zadziała.

Trzeba szeroko otworzyć oczy i zagłębić się w tę pasjonującą historię oraz zastanowić się, kiedy dorośliśmy i przestaliśmy patrzeć na świat oczami dziecka. Warto pomyśleć, co spowodowało, że nasza pogoń za pieniędzmi, karierą, czy oczekiwanym poziomem życia przysłoniła nam beztroską zabawę z latawcem, szukanie wiatru w polu, czy też wielogodzinne leżenie pod gołym niebem i snucie historii wyczytanych z kształtów chmur.

OSKAR I PANI RÓŻA ? Eric Emmanuel Schmitt

Inspirujące książkiZOBACZ KSIĄŻKĘ – KLIKNIJ TUTAJ

Oskar i Pani Róża to idealna opowieść na czas, w którym dopadają nas chwile refleksji i zadumy nad tymi, których już z nami nie ma. Śmierć jest nieuchronną koleją rzeczy, która spotyka każdą żywą istotę, bez względu na wiek, pochodzenie czy też posiadany majątek. Śmierć jest trudnym tematem w większości rodzin.

  • Jak powiedzieć, że niebawem kogoś z nas zabraknie?
  • Jak przetrwać najgorsze?
  • Co, jeśli umiera dziecko?

Oskar i Pani Róża to piękna opowieść o małym chłopcu chorym na białaczkę, któremu pozostało kilkanaście dni życia. Nikt nie wie, jak przekazać mu tę informację, rodzice, lekarze omijają temat. Jedyną osobą, która ma odwagę podjąć retorykę o śmierci z małym chłopcem, jest Róża, wolontariuszka, którą Oskar darzy zaufaniem.

To właśnie Róża radzi małemu Oskarowi, aby każdy dzień, z tych, które mu pozostały potraktował jak dziesięć lat. Jednocześnie zachęca go, do pisania listów do Boga, z którymi to mamy przyjemność zapoznać się na kartach książki. Z każdym kolejnym dniem poznajemy ?starszego? Oskara. Doświadczamy wspólnie z nim emocji wynikających z pierwszego zakochania, miłości oraz późnej starości. W końcu Oskar ?umiera w wieku 110 lat?. Wzruszające listy są ciepłe, proste, napisane dziecięcym językiem, a przez to jeszcze bardziej dosadne dla nas, dorosłych.

XXI wiek, zapracowani dorośli, dzieci, którym rodzice poświęcają coraz mniej czasu i co gorsza, chwilami nie potrafią z nimi rozmawiać ? tak wygląda rzeczywistość, która przebija się z kart książki. Na szczęście są gdzieś obok Róże, które pomagają w trudnych sytuacjach i tacy pisarze jak Eric Emmanuel Schmitt, którzy poruszają tego typu niezwykle trudne tematy.

A co Ty byś zrobił/a, gdyby zostało Ci kilkanaście dni życia?

Nie musisz czekać!

Zacznij działać już dziś i ciesz się życiem, które jest cudem, wybierając szczęście, swoje i ludzi, którymi się otaczasz.

KWIAT OPUNCJI ? Martino Edoardo Felice

Inspirujące książkiZOBACZ KSIĄŻKĘ – KLIKNIJ TUTAJ

Kwiat opuncji ? Martino Edoardo Felice to pięknie napisana i niezwykle czarująca opowieść o nieustannym poszukiwaniu szczęścia i spełnienia. Jej głównym przesłaniem jest to, że narzucone przez nas ograniczenia lub przesadne dążenie do wyidealizowanej perfekcji są jedynie przeszkodą w osiągnięciu tego, czego naprawdę pragniemy. Kwiat opuncji to eleganckie połączenie baśniowej fantazji i Dickensowskiego realizmu. Felice olśniewa zmysły bujną opowieścią. Świetnie łączy ze sobą dwa światy oraz ich przeciwne koncepcje w zaskakujący i mądry sposób.

?Życie jest jak opuncja. Momentami gładkie i proste, wypełnione miąższem, momentami najeżone drobnymi kolcami silnie wbijającymi się w skórę i ciężko usuwalnymi (…) Wszystko zależy od nas samych. Droga, którą podążamy, posiada wiele zakończeń. Nasze jest jeszcze nieznane?. Kwiat Opuncji, Martino Edoardo Felice

Czasem podróż zaczyna się od jednej łzy, to właśnie ona sprawiła, że kwiat opuncji rozkwitł, a wewnątrz niego zbudził się Opi, postać ekscentryczna, czarująca i pełna kaprysów. Opi obrał sobie za cel wybudzenie Mike?a z letargu, w którym ten tkwił od lat.

Tylko, czy schematyczny, uporządkowany, lecz lekko zagubiony w codziennej gonitwie Mike jest na to gotowy? Co Ty byś zrobił/a, gdyby ktoś chciał potrząsnąć Twoim światem i przekonaniami?

W trakcie podróży doświadczamy wraz z Mikiem wielu magicznych chwil. Mamy szansę chwycić w dłonie gwiazdę z nieba, kupioną w Internecie oraz poznać jej historię. Zaglądamy do lokalu o nieszablonowej nazwie Wyczesany Czajniczek i wraz z bawiącymi tam glistami próbujemy hit sezonu, jakim jest drink Wyrąbana Żyrafa. Odwiedzamy irracjonalną Krainę Szczęśliwości Wszelakiej, w której Lucky usiłuje przekonać Mike?a, by tam zamieszkał. Każda z historii przybliża Mike?a do wewnętrznej zmiany.

Jakiego wyboru dokona?

Jakiego wyboru Ty byś dokonał/a?

Jedno jest pewne, w tej inspirującej książce opuncje kryją w sobie wiele tajemnic i jeszcze więcej rozwiązań, a zakończenie historii jest wręcz zaskakujące. Tylko nie zaczynaj od końca, bo zepsujesz sobie zabawę 😉

ALICJA W KRAINIE CZARÓW ? Lewis Carroll

Inspirujące książkiZOBACZ KSIĄŻKĘ – KLIKNIJ TUTAJ

Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla jest jedną z najbardziej lubianych książek dla dzieci, po którą, co ciekawe, bardzo często sięgają dorośli. Warto zanurzyć się w tej literaturze nonsensu, by z całego gąszczu metafor wyłuskać coś, co być może zmieni nasze postrzeganie na otaczającą nas rzeczywistość.

?Podążaj za białym królikiem? to nie tylko cytat ze słynnego filmu Matrix. Geneza tych słów jest na pierwszych kartach książki, w której to tytułowa Alicja, goniąc za królikiem, wpada do jego nory i rozpoczyna swoją podróż pełną absurdów, fantastyki i niesamowitej wręcz mądrości. Co ciekawsze, książkę można czytać wielokrotnie i za każdym razem trafia się na coś nowego, odkrywczego dla nas samych.

Alicja w Krainie Czarów aż kipi od oryginalnych postaci, Królik, Królowa, Kapelusznik, Kot, czy też gąsienica paląca fajkę na kapeluszu grzyba i zadająca wciąż to samo, egzystencjalne pytanie ?Kim jesteś??.

A Ty wiesz, kim jesteś?

Jeśli tak i zadałaś/eś sobie to pytanie wystarczająco wiele razy, zastanów się nad celem swojej podróży. Pomocny w refleksji niech będzie poniższy cytat z książki:

?– Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej.

– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść-odparł Kot-Dziwak.

– Właściwie wszystko mi jedno.

– W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.

– Chciałabym tylko dostać się dokądś-dodała Alicja w formie wyjaśnienia.

– Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo?.

Więcej refleksji i inspiracji znajdziesz na kartach książki.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA – Charles Dickens 

Inspirujące książkiZOBACZ KSIĄŻKĘ – KLIKNIJ TUTAJ

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie warto sięgnąć po Opowieść wigilijną, aby mieć pewność, że w przeddzień Bożego Narodzenia żaden z duchów nas nie odwiedzi... 😉

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość to trzy wymiary, w których każdy z nas się porusza.

Wydarzenia i sytuacje, których doświadczyliśmy w przeszłości, często powodują, że ?tu i teraz? działamy i funkcjonujemy w dany sposób, co prowadzi nas do określonej przyszłości. Nasze życie może być wypełnione większymi lub mniejszymi szczęściami, przyjaciółmi, podróżami, ale też smutkiem, goryczą, żalem i samotnością. Aby żyć w pełni w teraźniejszości i odpowiednio zaplanować przyszłość, musisz wyciągnąć wnioski z przeszłości, a następnie zamknąć wszelkie bolesne wspomnienia w szufladzie niepamięci.

Ebenezer Scrooge, główny bohater książki, to bardzo samotny człowiek, dla którego pieniądze i gromadzenie bogactwa staje się celem nadrzędnym życia. Oszczędza absolutnie na wszystkim, gardzi wszystkim i wszystkimi od przypadkowych ludzi na ulicy, przez pracownika czy najbliższą rodziną, od której się również odwrócił. Za nic ma wartości i potrzeby innych. Jest opryskliwym starcem, którego zapewne nikt z nas nie chciałby spotkać na swojej drodze.

W czasie Świąt Scrooge zostaje nawiedzony przez trzy duchy: Ducha Wigilijnej Przeszłości, Ducha Tegorocznego Bożego Narodzenia oraz Ducha Przyszłych Wigilii. Fantastyczne podróże po trzech wymiarach powodują, że serce Scrooge?a topnieje i w samym środku zimy zaczyna dawać niesamowite ciepło otaczającemu światu.

?A co ja bym zobaczyła / zobaczył, gdybym wejrzała / wejrzał w Przeszłość, Teraźniejszość i Przyszłość??

Ludzie, którzy nas otaczają, są większą wartością niż pieniądze, które gromadzimy na kontach. Ta książka udowadnia, że nigdy nie jest za późno na zmianę. Wystarczy tylko chcieć i mieć odwagę do wykonania pierwszego kroku, w kierunku lepszego życia.

Niech taka Wigilia trwa cały rok!

Może Cię zainteresuje? Zamień inspirację w działanie!

Mówi się, że człowiek uczy się na własnych błędach. Dzięki książkom możemy sięgać do wielu życiowych scenariuszy i wchodząc w rolę bohatera doświadczać, zastanawiać się ?co by było, gdybym to ja tam był/a?? Możemy wreszcie działać w rzeczywistym świecie już jako ?ja? lub Ty. Inspirujące książki potrafią zmienić życie, zmienić nasze nastawienie do niektórych tematów, zachęcić do wykonania pierwszego kroku w kierunku lepszej przyszłości.

Dajcie koniecznie znać, jakie inne inspirujące książki dodalibyście do tej listy?

Autor: Marcin Kwapiszewski

 


Marcin Kwapiszewski

 

Marcin Kwapiszewski

Psycholog, coach, trener, praktyk i pasjonat rozwoju przez duże ?R?. Działa zgodnie z maksymą: ?Wybierz drogę, którą nikt nie podąża i pozostaw tam swój ślad”.

 

 


 

One Reply to “Inspirujące książki do przeczytania w jeden wieczór”

 1. Oczywiście, że wszystkie już zostały przeczytane. Ale i tak muszę przeczytać je jeszcze raz mojemu synowi. Uwielbiam czytać książeczki. Zaczęliśmy od Małego Księcia, to był bardzo trafiony wybór – bo on potrafię sobie wyobrazić Węża BOA – to było fascynujące. Teraz właśnie mam zamiar kupić opowieść wigilijną:)

Jak podobał Ci się artykuł?