Spójrz im w oczy! Jak nawiązać kontakt wzrokowy?

Jak często zdarza Ci się rozmawiać z osobą, która nie patrzy Ci w oczy przez cały czas trwania rozmowy? Albo po dwóch, trzech przelotnych spojrzeniach jej wzrok zwraca się ku widokom zza okna lub innym punktom osadzonym w bliżej nieokreślonych odległościach? Kontakt wzrokowy nie przychodzi nam naturalnie, a umiejętność nawiązania dobrego kontaktu wzrokowego jest jedną z najmniej docenianych umiejętności społecznych.

Dlaczego kontakt wzrokowy jest tak istotny w relacjach z innymi ludźmi?

Tymczasem właściwy kontakt wzrokowy z innymi może podnieść jakość większości interakcji w każdej dziedzinie życia. Umiejętność patrzenia ludziom w oczy i utrzymywania ich wzroku ułatwia: nawiązywanie nowych kontaktów, autoprezentację np. na rozmowie rekrutacyjnej, castingu lub obiedzie u rodziców nowego partnera, prowadzenie prezentacji czy wygłaszanie przemówień. Oczy i wykorzystanie ich jako formy przekazu są też jednym z silniejszych atrybutów wzmacniających przekaz w rozmowach związanych z uczuciami i emocjami.

Kontakt wzrokowy tworzy bowiem momenty, w których można poczuć to, co czuje ktoś inny. Łączy stany emocjonalne, nadając intymności poczuciu wymiany. Sprawia, że wykazujemy większy poziom zaangażowania w rozmowę lub sytuację.

?Oczy są oknem duszy?, choć niedosłownie stwierdzenie ma to w sobie trochę prawdy. Nasze oczy czasem w bardzo przejrzysty sposób ujawniają także nasze myśli i uczucia.

Liczne badania wykazały również, że osoby, które nawiązują częsty kontakt wzrokowy z innymi osobami, są postrzegane jako:

      • pewne siebie i w pełni stabilne emocjonalnie
      • bardziej wykwalifikowane i kompetentne
      • godne zaufania, uczciwe i szczere
      • atrakcyjniejsze

Dlaczego tak trudno nawiązać kontakt wzrokowy?

Unikamy kontaktu wzrokowego, gdy nie chcemy, aby ludzie przyjrzeli się nam bliżej i zobaczyli, kim jesteśmy i jakie myśli faktycznie chodzą nam po głowie.

Również nasze kompleksy sprawiają, że trudniej jest nam śmiało patrzeć w oczy innym ludziom. Ten brak pewności siebie może wynikać z niepewności co do wyglądu fizycznego, wykształcenia, ogólnego samopoczucia i obecnego stanu umysłu.

Wspólnym mianownikiem we wszystkich powyższych przyczynach unikania kontaktu wzrokowego jest strach przed odrzuceniem. Jeśli oczy są portalem do naszych uczuć i myśli, kontakt wzrokowy działa jak regulator intymności.

Im większa pewność siebie w tym, co znajdą ludzie, gdy spojrzą na Ciebie bliżej, tym wygodniej będzie Ci patrzeć im w oczy. I odwrotnie, im bardziej odczuwasz wstyd z powodu tego, co odkryją inni, gdy się na nich otworzysz, tym bardziej prawdopodobne jest, że odwrócisz wzrok.

Zobacz także: Odkryj swoją AUTENTYCZNOŚĆ

Kiedy świadomie nie nawiązujemy kontaktu wzrokowego?

Najczęściej wahamy się patrząc w oczy osobie, którą celowo okłamujemy. Mówi się, że ?oczy nie kłamią? i jest to prawda, bo nawet gdy ukrywamy to, co naprawdę myślimy i czujemy w mowie ciała i mimice, często jest to wciąż widoczne w nasze oczy.

Nie patrzymy w stronę rozmówcy, gdy chcemy ukryć swoje prawdziwe uczucia najczęściej z obawy przed negatywnym odbiorem naszej prawdziwej reakcji. Często czując się wewnętrznie zawstydzonym, zasłaniamy swoje niedopowiedziane emocje. Ukrywamy również w ten sposób własne rozczarowanie lub gniew.

Ludzie unikają także kontaktu wzrokowego, gdy mówią sarkastycznie, ponieważ sarkazm jest często używany przez tych, którzy są zbyt niepewni, aby okazać agresję lub bezpośrednio wyrazić swoją opinię.

kontakt wzrokowy

Jak nawiązać kontakt wzrokowy we właściwy sposób?

Aby kontakt wzrokowy był skuteczny, musi być mile widziany i odpowiednio dostosowany do sytuacji. Jedna osoba nie może narzucać drugiej swojej woli za pomocą natarczywego wpatrywania. Właściwy kontakt wzrokowy jest to wspólne doświadczenie.

Zaczynając grę, oczy powinny spotkać się tylko na sekundę. Jeśli po dwóch, trzech próbach nawiązania kontaktu wzrokowego osoba, w której kierunku się wpatrujesz, nie odwzajemni Twojego spojrzenia, zrezygnuj.

Kiedy jesteś z kimś, kogo nie znasz, utrzymuj odpowiedni dystans, nawiązując kontakt wzrokowy. Odrobina dodatkowej przestrzeni między Wami równoważy większy kontakt wzrokowy, pozwalając odbiorcy Twojego spojrzenia czuć się bardziej komfortowo.

Gdy już wychwycisz odpowiedź swojego rozmówcy, na swoje próby nawiązania kontaktu -nie przesadzaj. Średnio co 5 sekund lub mniej więcej tyle, ile potrzeba, aby wypowiedzieć jedno zdanie, oderwij wzrok od oczu drugiej osoby. Kiedy odrywasz wzrok, patrz w bok, a nie w dół. Patrzenie w dół, gdy łamiesz czyjeś spojrzenie, oznacza niższy status, wstyd i / lub poddanie się. Nie jest to rodzaj wiadomości, którą chcesz przekazać. Zamiast tego oderwij wzrok od siebie w poziomie.

Może Cię zainteresuje? Uwierz w osobę, którą chcesz się stać!

Jaki jest najlepszy sposób na poprawę jakości kontaktu wzrokowego?

Możesz zmusić się do nawiązania kontaktu wzrokowego z ludźmi, nawet jeśli nie masz na to ochoty, ale dobry kontakt wzrokowy to nie tylko ilość, ale także jakość.

Podstawa dobrego kontaktu wzrokowego naprawdę pochodzi od wewnątrz. Jeśli żyjesz zgodnie z własnymi oczekiwaniami, łatwiej będzie Ci spojrzeć wszystkim w oczy i zrobić to z pewnością siebie i prawdziwym uśmiechem.

 

Jak podobał Ci się artykuł?