cele wyznaczanie i realizacja

8 typowych błędów, które powodują, że tracisz swoje cele

Tym, co odróżnia osoby osiągające wysokie wyniki od tych, którzy kontynuują codzienną, przytrafiającą się im rutynę, jest skuteczne wyznaczanie celów. I choć poprawnie wyznaczone cele, to jedna z tych oczywistych rzeczy, o których wszyscy wszystko wiemy, większość z nas nie rozumie do końca całego procesu prowadzącego do pozytywnego rezultatu własnych działań.

Po zidentyfikowaniu i ustaleniu celów czujemy już pierwszą wygraną. I to jest, jak najbardziej OK, trzeba tylko uważać, by się w tym złudnym i chwilowym poczuciu spełnienia nie zatracić.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że ustalanie celów jest pierwszym milowym krokiem do lepszego życia ważne, by zdawać sobie sprawę, że po wyznaczeniu celów wyzwanie dopiero się zaczyna. Na początkowych etapach jesteśmy najbardziej podatni na pewne pułapki, które mogą spowodować, że całkowicie tracimy cel.

cele wyznaczanie i realizacja

Oto typowe błędy, których należy unikać, wyznaczając swoje cele:

1. Wyznaczasz cele, ale nie zapisujesz ich

Najczęściej zbaczamy z drogi realizacji naszych postanowień, gdy ich nie zapisujemy. W mnogości większych i mniejszych tematów, które pojawiają się w naszym życiu, niezapisane cele odchodzą w niepamięć. Zamiast skupiać się na konsekwentnym dążeniu do realizacji, przechodzimy do czegoś innego, bardziej aktualnego.

Wskazówka mindcoaching:

Znajdź przyjazny dla Ciebie format notowania swoich zamierzeń. Mogą to być planery, kalendarze, organizery, bullet journal-e, czy aplikacje, których w tej chwili masz multum do wyboru. Spisz swoje cele i upewnij się, że masz je w miejscach, w których będziesz je regularnie widzieć w ciągu każdego dnia. Ten jakże oczywisty sposób pomaga programować Twoją podświadomość na dodawanie do bieżącego planu dnia, zadań, które są ściśle związane z realizacją Twoich celów.

2. Twoje cele są zbyt ambitne lub radykalne

Choć nie warto w żaden sposób ograniczać wielkości swoich marzeń cele, które stawiasz przed sobą, muszą być realne i wykonalne. Powinny zwiększać jakoś Twojego życia lub poziom Twoich umiejętności, ale muszą mieścić się w zakresie Twoich możliwości.

Dodatkowo każdy cel, który stawiasz przed sobą, powinien być dla Ciebie osiągalny w określonej, wybranej perspektywie czasowej.

Jeśli chcesz np. schudnąć, nie zakładaj, że radykalnie z dnia na dzień wyeliminujesz cukier ze swojej diety. Będzie to za duży skok w opozycji do tego, co robisz teraz. Zadaj sobie pytanie, czy rozsądnie jest oczekiwać, że nigdy więcej nie zjesz cukru?

Wskazówka mindcoaching:

Znajdź i zaplanuj szereg aktywności, które pomogą Ci osiągnąć wyznaczony cel w naturalny sposób, kształtując jednocześnie nowe, dobre nawyki. Cel daleki od Twojej obecnej sytuacji, z czasem stanie się dla Ciebie nieosiągalny. Rozważ podjęcie mniejszych działań, krok po kroku, nie wskakując od razu na szczyt własnego Mount Everestu.

3. Ustalasz cele bardzo odległe w czasie

Nie ma oczywiście nic złego w planowaniu długoterminowym oraz ustalaniu ścieżki swojego życia lub kariery, ale kluczem do ustalenia celów dalekiego zasięgu jest włączenie do swojego obecnego życia celów krótkoterminowych.

Wskazówka mindcoaching:

Wyznacz główny cel i kierunek swoich działań związany z kształtowaniem Twojej nieco bardziej odległej przyszłości. Zastanów się, robienie czego obecnie przybliży Cię do realizacji celu w przyszłości. Podziel poszczególne elementy realizacji celu na mierzalne w czasie etapy. Spisz oczywiście wszystko, dodając je do swoich bieżących aktywności.

Jeśli chcesz mieszkać lub pracować za 5 lat we Francji, zacznij codziennie uczyć się francuskiego.

4. Wyznaczasz cele mało konkretne i nieokreślone w czasie

Jeśli nie uczynisz swoich celów mierzalnymi, to skąd będziesz wiedzieć, na jakim etapie ich realizacji jesteś?

Często wyznaczamy sobie niejasne cele, gdy brakuje nam pewności, że jesteśmy w stanie osiągnąć coś konkretnego. Dobre cele zawsze można sprecyzować, ustanawiając wskaźniki wydajności, postępu realizacji i czasu potrzebnego do ich wykonania.

Jeśli nie określisz konkretnego czasu, który chcesz przeznaczyć na realizacje swoich celów, to ich zwyczajnie nie wykonasz. Prawdopodobnie poświęcisz dużo czasu na odwlekanie i robienie wszystkiego innego, co akurat pojawi się w Twoim życiu.

Wskazówka mindcoaching:

Przy ustalaniu terminów warto dać sobie trochę czasu na nieoczekiwane tematy lub wydarzenia. Ustal termin realizacji pojedynczych etapów z niewielkim marginesem. Jeśli coś pójdzie nie tak, co często się dzieje, lub pojawi się coś nieoczekiwanego, nadal będziesz trzymać się planu.

cele wyznaczanie i realizacja

5. Zwlekasz z rozpoczęciem

Jeśli czekasz na właściwy moment, w którym będziesz w pełni gotowy do podjęcia nowych wyzwań, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: TO WŁAŚNIE ON!

Większość ludzi czeka do pierwszego dnia roku, pierwszego dnia miesiąca, początku tygodnia, początku wiosny itp., aby rozpocząć pracę nad swoimi celami. Niestety sezonowa motywacja wyjątkowo szybko ucieka. W momencie, gdy odkrawamy, że cel jest naprawdę trudny do zrealizowania lub, że nowy nawyk nie sprawia, że czujemy się tak, jak to sobie wcześniej wyobrażaliśmy, tracimy energię do stałego procesu ulepszania go. W tego typu kryzysowej chwili automatycznie pojawiają nam się myśli, zacznę od następnego miesiąca?

Wskazówka mindcoaching:

Porzuć wszelkie wymówki pozwalające Ci w łatwy sposób odkładać Twoje zadania w czasie. Zacznij działać już dziś!

Jeśli chcesz np. przeczytać więcej książek w nowym roku, sięgnij po jakąś teraz. Gdy zechcesz wyeliminować produkty zwierzęce z diety, już dziś zacznij zmniejszać spożycie produktów mlecznych i zobacz, jak się z tym czujesz. Jeśli chcesz schudnąć na wiosnę, lato czy Sylwestra, wyjdź dziś pobiegać, poćwicz wieczorem jogę lub wybierz się jeszcze dziś na siłownie.

Może Cię zainteresuje: Jutro – najbardziej zapracowany dzień w roku

6. Zabierasz się za realizację zbyt wielu celów w jednym czasie

Wyznaczanie zbyt wielu możliwych do realizacji celów, zazwyczaj zdarza nam się w przypadku przełomowych dla nas dat, pojawiających się w ciągu roku. Najczęściej jest to nowy rok, urodziny, początek wiosny, koniec lata itp., daty, które zachęcają nas do ponownej oceny naszego życia i jego poprawy. Niestety, jeśli masz oczekiwania co do własnej zmiany, w wielu dziedzinach jednocześnie, musisz nauczyć się ustalać priorytety. Mistrzostwo w każdej dziedzinie, możesz osiągnąć we wszystkim, tylko nie wszystkim jednocześnie. Jeśli przyjmiesz na siebie zbyt wiele zobowiązań w jednym czasie, bardzo prawdopodobne jest, że szybko zwyczajnie będzie brakować Ci sił, samodyscypliny i motywacji.

Wskazówka mindcoaching:

Ustal nie więcej niż trzy cele na raz. Pozwól sobie skupić się na najważniejszych obszarach doskonalenia i daj sobie jasne oczekiwania w zakresie kroków działania i terminów.

7. Nie analizujesz porażek

Niepowodzenia związane z brakiem realizacji Twoich wcześniejszych postanowień, mogą być niezwykle przydatne przy planowaniu nowych kroków realizacji marzeń. Przeglądając swoje poprzednie próby sprostania własnym celom, możesz dowiedzieć się, gdzie leżą Twoje słabości. Gdzie możesz napotkać problemy? Jak najczęściej na nie reagujesz? Co Cię zazwyczaj najbardziej demotywuje?

Wskazówka mindcoaching:

Zidentyfikuj swoje słabe punkty i wszystkie elementy, które przyczyniły się do wcześniejszych niepowodzeń. Skorzystaj z najdokładniejszego sposobu analizy błędów.

Zobacz: Analiza błędu, czyli przewidywanie konsekwencji następnych działań

8. Skupiasz się jedynie na wygranej

Choć wizualizacja efektów końcowych jest bardzo wskazana, jako niezwykle motywująca, musisz potrafić utrzymywać swoją koncentrację we właściwym miejscu.

Czasami lepiej jest skupić się na samym procesie niż na wyniku w postaci odległego, przyszłego celu.

Wskazówka mindcoaching:

Odnajdź przyjemność w całym procesie realizacji celu. Ciesz się z rzeczy, czy zadań, które wykonujesz tu i teraz.

Do dzieła!

Jak podobał Ci się artykuł?