Jak pokonać strach?

Jak pokonać strach i poprawić jakość swojego życia?

Strach jest częścią życia każdego z nas. Może być ciężki, przesadnie przekonujący i wciągający. Dokuczliwy i nieustępliwy, jak cień, przed którym nie można uciec.

Strach to złodziej. Kradnie Twój czas, energię i marzenia. Sprawia, że wypełnia Cię niepokój w ciągu dnia i nie pozwala Ci zasnąć przez całą noc. Jeśli na to pozwolisz, sprawnie zamknie Cię w psychicznym więzieniu, stopniowo pozbawiając Cię radości z życia.

Nie musi tak jednak być. W tym przypadku masz swobodę wyboru. Podejmij decyzję już dziś; zdecyduj się, by świadomie przeciwstawiać się strachowi i odzyskać moc sprawczą.

Celebrujesz swój strach – sprawdź, co Cię omija?

Nie pozwól, aby strach powstrzymywał Cię od podróżowania do nowych miejsc lub poznawania nowych ludzi. Nie bój się podjąć pierwszych kroków w swoich nowych projektach i zadaniach, które być może na obecną chwilę wydają Ci się trudne. Jeśli nie będziesz podejmować działania wszelkie okazje, które być może będziesz mieć do wykorzystania, przejdą Ci koło nosa.

Nie obawiaj się wykorzystywać nadarzających się potencjalnych połączeń okazji i szczęścia. Pamiętaj, że to nikt inny, a właśnie Ty, karmisz swój strach własną energią życiową. Do Ciebie zawsze należy decyzja, jak wielki będzie Twój strach.

Jak pokonać strach?

Jak pokonać strach? Co robić, gdy znów Twoje myśli opanuje strach?

Działaj

Działaj pomimo ogarniającego Cię uczucia niepokoju. Pomimo strachu, rób odważnie pierwszy krok. Pomijając towarzyszący Ci strach, stwórz plan działania, wyznacz cele realizacji. Jeśli to możliwe znajdź właściwe osoby i poproś je o wsparcie. Najważniejsze jest, by nie zatrzymywać swoich działań, będąc pod wpływem strachu.

Inwestuj w siebie

Inwestowanie w siebie to niekoniecznie zakup nowych świetnych ciuchów czy najnowszej serii paletek do makijażu. Postaw na swój rozwój osobisty lub na zdobywanie/szlifowanie umiejętności. Zapisz się na interesujące Cię kursy, przeczytaj książki z wiedzą w wybranym przez Ciebie temacie. Naucz się nowego języka. Pamiętaj, że inwestycja w siebie nie zawsze musi oznaczać wielkich nakładów finansowych. Inwestycja w siebie to również poświecenie najważniejszego zasobu, jaki masz – Twojego czasu – na działanie w danym kierunku.

Im więcej będziesz umieć/wiedzieć, tym częściej w Twoim życiu będzie pojawiała się uzasadniona odwaga i niezachwiana pewność siebie.

Postaw na swój sukces

Pamiętaj, że możesz planować i przygotowywać się tylko przez ograniczony czas. Gdy już jesteś na  określonym wcześniej poziomie przygotowań, wróć do punktu 1 i zacznij działać.

Nie pozwól, by Twoje zabezpieczanie się, napędzane strachem ciągnęło się w nieskończoność. Nie wmawiaj sobie, że zawiedziesz, zanim jeszcze zaczniesz. Postaw na siebie. Uwierz w swój talent i siłę. Poszukaj odwagi i zacznij. Dzisiaj!

Doceniaj swoje wysiłki

Jeśli strach przed opinią innych blokuje Cię przed pozytywną oceną własnych działań, naucz się chwalić za własne osiągnięcia, sukcesy i wysiłki. Nigdy nie umniejszaj swojej pracy i starań. Tego typu zachowanie może Cię demobilizować. Chwal swoje wysiłki. Zachęcaj się do dalszego działania. Twórz pozytywne rozmowy o swoich projektach czy zachowaniach we własnej głowie.

Jak pokonać strach?

Bądź tu i teraz

Nie pozwól, by myśli o przeszłości wpływały na Twoją teraźniejszość. Trzymaj się z dala od wywołanego strachem bólu przeszłości i niepewności co do przyszłości. Usiądź w cichym miejscu i oddychaj przez swój strach. Pozwól sobie na odwagę, ryzyko i bezwstydną porażkę. Żyj chwilą obecną.

Może Cię zainteresuje? Szczęście to… być tu i teraz!

W jakiej sytuacji najczęściej dopada Was strach? Jak sobie z nim radzicie? Czy poczucie strachu odebrało Wam jakąś szansę? Dajcie znać w komentarzach!

Jak podobał Ci się artykuł?