jutro

Jutro – najbardziej zapracowany dzień w roku

Od jutra odmienienie swoje życie! Zacznę biegać, przejdę na dietę, będę się uczyć codziennie angielskiego. Ba! Nauczę się hiszpańskiego! Rzucę palenie, odnajdę czas dla przyjaciół, nadgonię zaległości w pracy albo w ogóle ją zmienię i zacznę realizować swoje marzenia. Od jutra moje życie stanie się perfekcyjne i idealne, od jutra?

Jutro bywa zawsze najbardziej zapracowanym dniem w naszym kalendarzu.

Potrzebując przemiany często wmawiamy sobie, że od jutra nam się uda wprowadzić wszystkie zaplanowane zmiany. Jutro zazwyczaj jednak okazuje się delikatnym rozczarowaniem. W rutynie dnia codziennego nie odnajdujemy czasu oraz odpowiednio silnej motywacji do zrealizowania nawet starannie przygotowanego planu.

„Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów.”  Lucy Maud Montgomery

Nowy start jest zazwyczaj potrzebą ludzi nie do końca zadowolonych z siebie lub z sytuacji, w jakiej się obecnie znajdują. Zaczynanie od nowa bywa niewygodne. Napięty plan dnia, nauka nowych rytuałów, początkowy efekt zmęczenia aktywnością większą niż do tej pory, czy choćby zmierzenie się z samym podsumowaniem podjętych, zaplanowanych działań może sprawiać nam początkowo dyskomfort. Często nasza potrzeba zmiany budzi również skrajne emocje w naszym otoczeniu. Jedni się jej bacznie przyglądają trzymając mocno kciuki za jej powodzenie, inni oceniają, krytykują, komentując „po co Ci to wszystko?”

Najważniejsze, by się temu nie poddać. Chcąc dokonać zmian musisz rozbudzić w sobie motywację, która rozwieje wszystkie wątpliwości. Nie zastanawiaj się nad tym, co może nie wyjść. Skoncentruj się na drobnych działaniach, które będą prowadziły Cię do przodu.

Jak zatem ruszyć z miejsca?

Nie ma nic prostszego – zacząć od początku, ale małymi krokami. Nagła radykalna zmiana Twoich wszystkich zachowań i napięta lista własnych transformacji sprawi, że presja uniesienia ich ciężaru będzie niezwykle trudna.

„Możesz nie wierzyć w jutro, lecz ono i tak nadejdzie.” Graham Masterton

Co zrobić by skutecznie wprowadzić zmiany w swoim życiu?

Spróbuj wyobrazić sobie samego siebie za 5 lat

W jakim będziesz miejscu, jak nie podejmiesz żadnego z zaplanowanych wysiłków? W tym samym co jesteś teraz, wciąż poszukując motywacji do stawienia pierwszego kroku, odkładając plany na jutro, starszy o kolejne 5 lat?

Zrób mały rachunek sumienia

Jakie elementy Twojego życia wymagają ulepszenia/poprawy? Co lub kogo do tej pory zaniedbywałeś najbardziej? W jakiej dziedzinie powinieneś nadrobić zaległości? Zastanów się z ilu fantastycznych pomysłów zrezygnowałeś bo brakowało Ci motywacji do ich realizacji?

Postaw sobie cele

Zadbaj o to, by były one jak najbardziej ambitne ale realne jednocześnie. Każdy Twój cel powinien być możliwie najdokładniej opisany. Nie wystarczy że chcesz schudnąć, ważny jest sposób, w jaki to zrobisz. Zadaj sobie pytania pomocnicze! Ile konkretnie kilogramów planujesz schudnąć? Czy utrata zamierzonej wagi będzie dla Ciebie bezpieczna? Jaką dietę zastosujesz? Jakie aktywności fizyczne wybierzesz? Ile czasu zajmie Ci dojście do wymarzonej wagi? Pamiętaj, że każde wielkie zadanie, składa się z małych elementów. Tylko jasno sprecyzowany plan sprawi, że będziesz miał pewność, co konkretnie powinieneś zrobić by swój cel osiągnąć.

Zwizualizuj efekty

Prawo przyciągania naprawdę istnieje. Tylko w momencie gdy dokładnie zobaczysz, o co walczysz będziesz miał prawdziwą motywację do podjęcia rękawic.

Określ trudności jakie mogą napotkać Cię na drodze

Bądź na nie przygotowany i nie pozwól, by Cię zaskoczyły. Opracuj wcześniej strategię reagowania na nie. Po każdym niepowodzeniu postaw kropkę, zmień stronę i idź dalej.

 

Jeśli udało Ci się wykonać wszystkie opisane wyżej kroki, gratulację! Właśnie się na chwilę zatrzymałeś, by przeanalizować swoje zachowania, dążenia i cele! Masz już gotowy plan na siebie- od jutra czas na jego realizacje!

Jeśli jednak tym razem nie uda Ci się wiele zmienić, ważne jest to by uświadomić sobie samą potrzebę zmiany, rozważyć powody swojego niepowodzenia i nieustannie próbować. Są ludzie, którzy zaczynają od nowa regularnie od kilku lat, cytując Scarlett Ohara ” Bądź co bądź, jutro też wzejdzie słońce”.

 

Jak podobał Ci się artykuł?