Szczęście to… zmiana!

Mówi się, że jedyne, co pewne w życiu to śmierć, podatki i zmiana. I o tej ostatniej tym razem. Bo zmiany towarzyszą nam na każdym kroku i doświadczamy ich każdego dnia.

Pamiętam, jak w dzieciństwie w pokoju rodziców stał telefon na kabel, słuchawka połączona z aparatem telefonicznym otwierała możliwość porozmawiania z kimś odległym nawet o setki kilometrów. Ktoś wpadł na pomysł, aby uwolnić słuchawkę od kabla, tym samym można było chodzić ze słuchawką po całym mieszkaniu i rozmawiać z rodziną, czy też znajomymi. Ktoś inny stwierdził „Po co nam aparat w mieszkaniu, skoro świetnie byłoby rozmawiać z każdego miejsca?” i tak zrodziły się telefony komórkowe, które w początkowej fazie miały dużo przycisków, które to zniknęły wraz z myślą „Po co one?”. Tak dotarliśmy do smartfona, którego większość z nas ma właśnie w dłoni wertując Internet, korzystając z dziesiątków aplikacji i wykorzystując telefon, do tego, do czego kiedyś potrzebny był komputer.

Gdyby ludzkość nie podążała za zmianą, to pewnie do dziś siedzielibyśmy w epoce kamienia łupanego, lub nawet wcześniej, a wszystko, co nas otacza, pewnie nie byłoby nawet w sferze marzeń. A tak, pojawia się pomysł, idea i impuls, który powoduje, że idea zaczyna się urzeczywistniać i zmiana staje się realna, wychodząc ze strefy rozważań.

Zmiana, choć często budzi lęk i niepewność, jest nieodłączną częścią życia, a umiejętność radzenia sobie z nią i korzystania z jej dobrodziejstw może prowadzić do prawdziwego szczęścia, i nie dotyczy tylko technologii, ale głównie nas samych!

Max De Pree, były prezes renomowanej amerykańskiej firmy meblarskiej Hermann Miller powiedział kiedyś „Nie możemy stać się tym, kim chcemy być, pozostając tym, kim jesteśmy”, a jak już wiemy, kim chcemy być i gdzie chcemy być za pięć lub dziesięć lat, to bez zmiany ani rusz!

zmiana

Zmiana jest motorem napędowym rozwoju osobistego. Od momentu narodzin, przez dzieciństwo, młodość aż po dorosłość, nasze życie to nieustanna seria zmian. Uczymy się chodzić, mówić, zdobywamy wiedzę, rozwijamy umiejętności i kształtujemy naszą osobowość. Budujemy jedną strefę komfortu, by po chwili ją zburzyć i zmienić lub też powiększyć, a każdą kolejną poszerzamy. Każda zmiana, nawet ta najdrobniejsza, przyczynia się do naszego rozwoju. Bez zmian stalibyśmy w miejscu, a nasze życie stałoby się monotonne i pozbawione sensu.

Jak zatem szukać pozytywnej zmiany?

    1. Dokonaj refleksji nad własnym życiem. Warto zastanowić się, co w naszym życiu działa dobrze, a co mogłoby wymagać poprawy. Czasem jesteśmy tak pochłonięci codziennymi obowiązkami, że nie dostrzegamy możliwości zmian, które mogłyby poprawić jakość naszego życia, wpadamy w rutynę i tak biegniemy przez życie, aż do jego kresu. A może warto byłoby przystanąć na chwilę i odpowiedzieć sobie między innymi na pytania: Gdzie jestem? Dokąd idę? Po co? Co mi to da? Czego chcę od życia?
    2. Wyznaczaj cele. Wyznaczanie celów, pozwala nam skoncentrować się na tym, co naprawdę chcemy osiągnąć i daje nam motywację do działania. Ważne jest, aby cele były realistyczne i mierzalne. Dzięki temu będziemy mogli śledzić nasze postępy i dostosowywać nasze działania w miarę potrzeb.
    3. Szukaj inspiracji. Pozytywne zmiany często zaczynają się od inspiracji. Możemy czerpać ją z różnych źródeł: książek, filmów, rozmów z ludźmi, a nawet z własnych doświadczeń. Czasem jedno zdanie usłyszane od kogoś może zmienić nasze spojrzenie na świat i zainspirować nas do podjęcia działań.
    4. Stosuj technikę małych kroków. Zmiany nie muszą być od razu wielkie i radykalne, w końcu, nie od razu Kraków zbudowano. Podejmowanie małych kroków pozwala nam na stopniową adaptację do nowej sytuacji i zmniejsza ryzyko zniechęcenia.
    5. Działaj elastycznie i nieustannie się ucz. Nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem, a zmiany mogą przynieść nieoczekiwane wyzwania. Ważne jest, aby być elastycznym i otwartym na naukę z własnych błędów. Każda porażka to świetna okazja, by nauczyć się czegoś nowego!

zmiana

Jakich zmian możemy doświadczyć i przetestować na sobie? 

    • Styl życia. Zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, dbanie o zdrowie psychiczne; wszystko to może znacząco poprawić jakość naszego życia. Na przykład, regularne ćwiczenia fizyczne mogą nie tylko poprawić naszą kondycję fizyczną, ale także pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój i poziom energii, a co za tym idzie – na nasze szczęście!
    • Rozwój osobisty. Możesz w każdej chwili sięgnąć po nowe umiejętności, zdobywanie wiedzy, rozwijanie pasji i zainteresowań. Inwestowanie w siebie i swój rozwój może przynieść wiele korzyści, zarówno zawodowych, jak i osobistych, w postaci choćby satysfakcji.
    • Zmiana kariery to często trudna, ale niezwykle satysfakcjonująca zmiana. Wiele osób obawia się zmiany pracy lub zawodu, ale czasem jest to niezbędne, aby poczuć się spełnionym i szczęśliwym. Zmiana kariery może przynieść nowe wyzwania, ale także nowe możliwości rozwoju i satysfakcji zawodowej. Ważne jest, aby mieć odwagę podążać za swoimi marzeniami i pasjami, nawet jeśli oznacza to wyjście ze strefy komfortu.
    • Poprawa jakości naszych relacji z innymi może znacząco wpłynąć na nasze szczęście i poczucie spełnienia. Może to obejmować lepszą komunikację, większą empatię, spędzanie więcej czasu z bliskimi, a także prace nad sobą, aby być lepszym partnerem, przyjacielem, członkiem zespołu czy rodziny.

To która z tych zmian najbardziej wybrzmiała w Twojej głowie?

Usłysz ją i wykonaj pierwszy krok. Powodzenia!

Autor: Marcin Kwapiszewski


Marcin Kwapiszewski

Marcin Kwapiszewski

Psycholog, coach, trener, praktyk i pasjonat rozwoju przez duże „R”. Działa zgodnie z maksymą: ” Wybierz drogę, którą nikt nie podąża i pozostaw tam swój ślad”.

 

Jak podobał Ci się artykuł?