Szczęście to… pewność siebie!

Ile razy zabrakło Ci odwagi do tego, by w trakcie jakiegoś spotkania on-line, czy też off-line zabrać głoś w sprawie, w której Twoje zdanie mogłoby mieć znaczenie?

Jak często chowasz swoje pomysły lub pytania „do szuflady”, bo nie masz odwagi z nimi wystartować?

Ile razy dajesz innym przestrzeń, która z całą pewnością mogłaby należeć do Ciebie?

Całkiem niedawno miałem szkolenie, na którym cała grupa szkoleniowa walczyła z nieśmiałością. Zajęcia zorganizowane w formie on-line nie pomagały w jej zmniejszeniu i były momenty, w których pierwszego dnia szkolenia uczestnicy włączali kamery i nie odzywali się. Zabawa w „Króla ciszy”, bywa dobra z nadpobudliwymi osobami, a tu cisza aż dudniła. Patrzyli w kamery i nic. Można początkowo pomyśleć „Ok, są nastawieni na odbiór, w końcu to on-line”, niemniej mi zależało na tym, by mieć pewność, że materiał, który omawiam, jest zrozumiały dla każdego dokładnie tak samo. Po drugiej przerwie w szkoleniu nie wytrzymałem ciszy i zapytałem, co mogę zrobić, aby ich rozruszać, na co pojawiła się odpowiedź: „Marcin, bo my to takie nieśmiałki jesteśmy”, nie poprzestałem i dopytałem, co mogę zrobić, aby oni poczuli się komfortowo w wypowiadaniu się na forum, a ja dzięki temu zyskam pewność, że idziemy we właściwym kierunku. I tu pomogło lekkie „poluzowanie szelek”, poświęciliśmy chwilę czasu na rozmowę o hobby, studiach, egzaminach, czasie wolnym, urlopach, zwierzętach itp. i nie powiem, to było bardzo potrzebne 20 minut, bo chwila ta sprawiła, że „Król ciszy” nie wrócił do nas do końca szkolenia.

Niby dobrze, tylko uświadomiłem sobie, że nie zawsze znajdą w życiu takiego Marcina, który pomoże im z nieśmiałością.

I tu z pomocą przychodzi budowanie pewności siebie w indywidualnych komfortowych warunkach i we własnym tempie, o co możemy zadbać sami dla siebie.

Jak sprawić, by z „nieśmiałków” przejść na drugą stronę mocy i wyrobić w sobie poczucie pewności siebie?

  • Rozwijaj swoje talenty! Zacznij od określenia, w jakich dziedzinach chcesz się rozwijać. Może to być nauka języków obcych, rozwijanie umiejętności zawodowych, czy pasje takie jak gotowanie, fotografia lub sport. Systematyczne doskonalenie się w wybranych dziedzinach nie tylko wzbogaci Twoje życie, ale także zbuduje twoją pewność siebie. Warto również zainwestować w kursy i szkolenia, które pomogą Ci zdobyć nowe umiejętności potrzebne na Twoim stanowisku w pracy i poszerzyć wiedzę.
  • Zadbaj o to, by Twoje cele były realne! Kluczem do budowania pewności siebie, jest ustalanie celów, które są realistyczne i osiągalne. Zbyt ambitne cele mogą prowadzić do frustracji i zniechęcenia. To trochę jak z odchudzaniem do „Projektu plaża”. Nie zrzucimy 10 kg w tydzień, ale planując to na pół roku, cel zaczyna być realny. Zacznij od małych kroków i stopniowo zwiększaj swoje cele. Każdy mały sukces zbliża Cię do większego celu i wzmacnia Twoją pewność siebie.
  • Myśl pozytywnie! Zgodnie z radą Stanisława Lema „Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.” A mówi się, że pozytywne myślenie przyciąga pozytywne zdarzenia, a te z kolei sprawiają, że wszystko dokoła staje się dokładnie takie, jakie chcieliśmy, aby było.
  • Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne! Wystarczy nawet spacer, jednak potwierdza się, że „W zdrowym ciele zdrowy duch” i tego żadne z nas nie może odpuścić!
  • Zadbaj o odpowiednie przygotowanie! Często na szkoleniach podaję zasadę 5xP, która oznacza: Pominięcie przygotowania przesądza przyszłą porażkę. Dobrze przygotowany człowiek, to pewny siebie człowiek. Niezależnie od tego, czy jest to przygotowanie do egzaminu, ważnej prezentacji czy rozmowy kwalifikacyjnej. Im lepiej się przygotujesz, tym mniej będziesz się obawiać, a zyskasz dodatkowo poczucie kontroli.
  • Ucz się na błędach! Podobno nie myli się tylko ten, kto nic nie robi, Analizowanie błędów i wyciąganie wniosków pomaga uniknąć ich w przyszłości i wzmacnia pewność siebie. Każda pokonana trudność doda Ci siły i nauczy, jak poradzić sobie z kolejnymi wyzwaniami.
  • Zadbaj o pozytywne otoczenie! Bez grupy wsparcia ani rusz! Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają i motywują. Negatywne relacje mogą znacząco wpłynąć na Twoje poczucie własnej wartości. Wsparcie bliskich osób jest niezwykle ważne w budowaniu pewności siebie, a na to, kto jest Twoją bliską osobą, masz stuprocentowy wpływ!
  • Porównuj się tylko ze sobą! Porównywanie się do innych często prowadzi do zaniżania własnej wartości, a co za tym idzie, nasza pewność siebie spada. Każdy ma swoją unikalną drogę i tempo rozwoju. Skup się na swoich postępach i sukcesach, zamiast porównywać się do innych. Pamiętaj, że to, co widzisz u innych, to często tylko część ich historii.
  • Spraw, by osoba w lustrze była tą, na którą lubisz patrzeć! Poczucie, że dobrze wyglądamy, może znacząco wpłynąć na naszą pewność siebie. Inwestuj w swój wygląd zewnętrzny – dbaj o higienę, ubieraj się w ubrania, które lubisz i w których czujesz się komfortowo. Dbanie o wygląd to nie tylko kwestia estetyki, ale także wyrażenie szacunku do siebie.

To tylko kilka pomysłów na to, jak sprawić, by z kota zamienić się w tygrysa lub nawet lwa. Pewność siebie to kluczowy element szczęścia. To dzięki niej podejmujemy wyzwania, realizujemy marzenia i cieszymy się życiem w pełni. Budowanie pewności siebie wymaga czasu, wysiłku i systematyczności, ale jest to inwestycja, która przynosi ogromne korzyści.

To od czego zaczniesz, by rozpocząć budowanie pewności siebie?

 

Autor: Marcin Kwapiszewski


Marcin Kwapiszewski

Marcin Kwapiszewski

Psycholog, coach, trener, praktyk i pasjonat rozwoju przez duże „R”. Działa zgodnie z maksymą: ” Wybierz drogę, którą nikt nie podąża i pozostaw tam swój ślad”.

 

Jak podobał Ci się artykuł?