Ciągle to samo. Budzisz się, zwlekasz z łóżka, idziesz do pracy. Wracasz z pracy, ogarnia Cię zmęczenie. Pogapisz się w tv, coś zjesz i o ile nie zaśniesz przed telewizorem, pójdziesz normalnie spać. Następnego dnia, budzisz się, zwlekasz z łóżka, idziesz do pracy, wracasz z pracy?
I tak w kółko.
I tak ciągle. Ciągle to samo.
Gdy przypadkowo spotykasz dawnego znajomego na mieście, masz problem z odpowiedzią na najprostsze pytanie: Co u Ciebie?
U Ciebie przecież, ciągle to samo?
Z lekką nutką zazdrości podglądasz znajomych, chwalących się nowymi zdjęciami z podróży, realizujących swoje pasje i hobby, spełniających się zawodowo, prowadzących aktywne, pełne inspirujących wydarzeń życie.
Jak oni znajdują na to czas? Skąd biorą na to wszystko środki? Pytasz siebie.
Ty przecież musisz pracować. Wielki dzban z Twoimi zobowiązaniami i kredytami, nie wypełni się sam? A po ciężkiej pracy, naturalne jest, że odczuwasz zmęczenie ? I tak ciągle to samo?
Pomimo że, jak chomik w kołowrotku, odgrywasz przypisaną sobie rolę, zdarza Ci się jednak czasem marzyć, a nawet planować swoją inną, niby lepszą przyszłość.
Niestety rzeczywistość w tym kontekście jest dość brutalna i dopóki nie zaczniesz działać, Twoje marzenia pozostaną dalej tylko marzeniami. Zmiana zazwyczaj nie przychodzi sama. Wymaga Twojej proaktywnej postawy i świadomego działania.
Ciągle to samo? Jak wyrwać się z codziennego marazmu i zacząć sięgać po więcej?
NAUCZ SIĘ WŁAŚCIWIE ZARZĄDZAĆ SOBĄ W CZASIE
By wprowadzić zmiany w swoim życiu, nie musisz od razu rzucać wszystkiego, co robisz obecnie, nawet jeśli Cię to, specjalnie nie satysfakcjonuje. Rewolucja W Twoim życiu powinna zacząć się od nabycia umiejętności, wykorzystywania tego, co już masz.
Niezaprzeczalnie masz 24 godziny na dobę.
Gdy odejmiesz od tej liczby 8 godzin przewidzianych na zdrowy sen i średnio 10 godzin poświęconych na Twoją pracę, dojazdy do niej i realizację codziennych obowiązków, dalej pozostaje Ci do dyspozycji 6 godzin w trakcie dnia roboczego.
Przyjmując, że średnio w ciągu roku mamy 250 dni roboczych, masz w tym czasie 1 500 niezagospodarowanych godzin!
To ogromny potencjał, jeśli tylko zdasz sobie sprawę z jego istnienia!
Przez 1 500 godzin w roku, możesz:
- nauczyć się nowego języka na poziomie zaawansowanym,
- nabyć nową umiejętność i zaczynać zdobywać w niej doświadczenie,
- zmienić swoje dotychczasowe lub wypracować nowe nawyki,
- odnaleźć to, czego potrzebujesz, jeśli tylko przeznaczysz ten czas na właściwe poszukiwania.
Do tego pozostają Ci weekendy, gdzie po naprawdę intensywnym tygodniu możesz bez wyrzutów odpoczywać do woli?
Warto zatem uświadomić sobie, jaka ilość czasu, często gubi się w naszej codziennej rutynie. Naucz się zarządzać własnym czasem i spędzaj go w sposób bardziej produktywny niż tylko ?poszerzanie horyzontów? na Netflixie?
WPROWADŹ SAMODYSCYPLINĘ
Kiedy już odnajdziesz zagubione wcześniej, kieszenie własnego czasu, ustal swoje cele i przyjrzyj się dokładnie sobie, swoim odczuciom, emocjom i umiejętności wytrwania w postanowieniach.
Pamiętaj, że sukces we wszystkich podjętych przez Ciebie działaniach, bardzo rzadko kiedy, przychodzi sam. To Twoja cierpliwość, konsekwencja i przede wszystkim narzucona samodyscyplina, są głównymi jego przyczynami.
Dodatkowo mało które działanie odnosi sukces od razu. Każdy większy krok, prócz pomysłu i sporych nakładów pracy wymaga od Ciebie wytrwałości. Jeśli po napotkaniu pierwszych trudności, szybko się zniechęcisz, oddalisz od siebie wszystkie postawione wcześniej cele.
Z dyscypliną często, związany jest ból i zmęczenie tematem.
Przykładowo, jeśli chcemy zrzucić skutecznie kilka kilo, musimy narzucić na siebie dyscyplinę. Jemy świadomie, więcej się ruszamy. Po ćwiczeniach zazwyczaj odczuwamy zmęczenie i ból, ale potem jesteśmy silniejsi, zdrowsi i coraz bliżsi celu?
PRZESTAŃ SABOTOWAĆ SIEBIE
Jeśli czytając powyższe, głos w Twojej głowie szepcze Ci: Jasne, gdyby to tylko było takie proste lub To niemożliwe, życie składa się jeszcze z wielu innych elementów?, lub Nie dam rady, to dla mnie zbyt obciążające… oznacza to, że uruchamia się w Tobie proces wewnętrznego sabotażysty.
Gdy pragniesz, by Twoje życie było dalekie od schematu, w którym wokół Ciebie dzieje się ciągle to samo, musisz odpuścić własny, zazwyczaj mniej lub bardziej świadomy sabotaż.
Zrezygnuj z ograniczających Cię przekonań o tym, co możesz lub czego nie możesz zrobić, o tym, co jest możliwe lub niemożliwe. Testuj siebie, podejmując coraz to nowe próby. Jeśli Ci nie wyjdzie, no cóż, spróbowałaś i doświadczyłaś. Jeśli Ci wyjdzie ? będziesz bogatsza o jeden sukces i doświadczenie więcej.
Przeczytaj także: Jak Twój umysł Cię oszukuje, czyli najpopularniejsze zniekształcenia poznawcze.
Pamiętaj również, że choć pomyłki bywają i bolesne i rozczarowujące, nauka na błędach i właściwe wyciąganie z nich wniosków, jest elementem Twojego rozwoju. Jeśli ogarnia Cię strach przed popełnieniem błędu, nie potrafisz podjąć właściwych działań przyczyniających się do Twojego wzrostu. Nie dając sobie świadomego przyzwolenia na popełnianie błędów, nie możesz spodziewać się wielu nowych rzeczy w swoim życiu.
Przeczytaj także: Nauka na błędach ? 5 sposobów, by wyciągnąć z nich właściwe wnioski
Trzymając się swojej stabilności, unikasz również ryzyka związanego z wychodzeniem poza swoje bezpieczne strefy komfortu.
Przeczytaj także: Bądź odpowiedzialny!
NIE SUGERUJ SIĘ PRZESADNIE OPINIAMI INNYCH
Ile ludzi, tyle opinii, punktów widzenia i poglądów na różne sprawy.
Wyciągaj dla siebie tylko to, co z nich najlepsze. Zaufaj sobie i kieruj się własną intuicją. To, że komuś może się nie podobać Twój pomysł, nie oznacza, że jest on dla Ciebie zły i faktycznie niewart realizacji.
W pogoni za akceptacją i pochlebną opinią innych, wiele osób jest gotowych zapomnieć o własnych zainteresowaniach i pragnieniach. Priorytetem staje się wtedy słuchanie i spełnianie potrzeb i oczekiwań innych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyzwolenie się od opinii otoczenia i skupienie na realizacji swoich planów i spełnianiu własnych marzeń. To nie tylko najlepsza droga do samoakceptacji i satysfakcji z osiągania wyznaczonych sobie celów. To także skuteczny sposób na zdobycie uznania w oczach innych ludzi.
Przeczytaj także: Poszukiwanie akceptacji, objawy obsesyjnej potrzeby bycia lubianym.
PRACUJ MĄDRZE
Jeśli odnajdziesz już czas na dodatkowe zajęcia, poszerzysz zakres swoich umiejętności i doświadczeń, zaufasz sobie i przestaniesz ciągle zastanawiać się w kategoriach ?Co powiedzą inni?, czas by na nowo zweryfikować swoje zawodowe cele i priorytety.
Zastanów się, do czego tak naprawdę zawodowo dążysz? Czy Twoja dotychczasowa praca pozwala Ci wzmacniać i szlifować Twoje mocne strony? Przynosi Ci satysfakcję, inną niż materialną? Czy widzisz w niej jasną ścieżkę awansu i rozwoju?
A może poniedziałek zaczynasz od myśli o tym, by tylko przetrwać do weekendu? Twoje zadania są schematyczne i rutynowe? Czujesz przemęczenie, obciążenie i brak większego zainteresowania, dziedziną, którą się zajmujesz?
W pracy spędzasz średnio 1/3 swojego dorosłego życia, dlatego niezwykle istotne jest, by zapewnić sobie w niej, możliwie komfortowe warunki.
Dla każdego może mieć to inne znaczenie. Może to być zmiana pracy lub stanowiska, uzyskanie większej odpowiedzialności, zdobycie lepszej pozycji w branży czy też założenie własnej firmy. Cokolwiek to jest, zacznij działać w tym kierunku. Zastanów się, jaka jest Twoja wymarzona ścieżka kariery ? Jakie kwalifikacje i umiejętności są Ci potrzebne, aby podążać jej drogą? Jakie osiągnięcia zawodowe sprawią, że będziesz odpowiednim kandydatem na stanowisko, na którym chciałbyś być? Dostosuj swoje osobiste cele do pracy w sposób, który pozwoli Ci zrealizować Twoje plany.
Przeczytaj także: Chcesz osiągnąć sukces zawodowy? 8 skutecznych kroków!
Spróbuj przeanalizować powyższe punkty i znaleźć elementy pasujące do Twoich codziennych zachowań i reakcji na pojawiające się sytuacje i wydarzenia.
Zamień ciągle to samo na ciągle coś nowego!
Za jakiś czas, gdy przypadkowo spotykasz dawnego znajomego na mieście, Twoja odpowiedź na pytanie, Co słychać?, będzie w pełni naturalna, prosta i najważniejsze ? Ciebie satysfakcjonująca.