charyzma mindcoaching

Czy wiesz, że charyzmy można się nauczyć?

Charyzma (gr. charizma ? dar) ? tajemniczy dar otrzymany z niebios za sprawą niezgłębionych szerzej okoliczności. Utożsamia się ją z wszelkiego rodzaju cechami osoby, które czynią ją wyjątkową na tle innych ludzi. Najczęściej dostrzega się ją w odniesieniu do lidera i cech, w jakie został magicznie wyposażony, bez nawiązywania do celów, do których zmierza lub motywów, którymi się kieruje.

Charyzmę łączymy zwykle z wrodzoną doskonałością. Tymczasem charyzma, to żadna magiczna aura, a umiejętność dobierania odpowiedniej komunikacji do sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Charyzmę można podzielić na konkretne zachowania, których można się nauczyć, ćwiczyć i uczynić je naturalnymi. Jak większość umiejętności, jest to coś, co możesz rozwijać poprzez codzienną praktykę.

Poniżej kilka praktycznych spostrzeżeń, które możesz wykorzystać, aby zacząć rozwijać własną charyzmę.

Charyzma – jak się jej nauczyć?

Postaw na uważność

Charyzma to umiejętność tworzenia znaczących więzi z innymi ludźmi.

Twoja zdolność do bycia osobą charyzmatyczną jest związana z tym, jak ludzie Cię postrzegają, więc uważność jest kluczowym czynnikiem równania. Jeśli chcesz więc przyciągać ludzi charyzmą, musisz najpierw opanować sztukę uważności polegającej na zwracaniu uwagi na innych. Twoja obecność to stan, w którym dokładnie rozumiesz, co się dzieje podczas rozmowy. Będąc stale obecnym podczas kontaktu z innymi, wejdziesz w stan przepływu, sprawiając, że ludzie wokół Ciebie poczują się zrozumiani i wspierani.

Nikt nie jest zainteresowany rozmową z kimś, kto nie jest obecny w trakcie próby nawiązania lub podtrzymania kontaktu. Jeśli jednak spotkasz kogoś, kto jest dla Ciebie całkowicie uważny i aktywnie zaangażowany w rozmowę, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że uznasz go za sympatycznego i interesującego.

Nieustannie wzmacniaj swoją pewność siebie

Pamiętaj, że jednym z podstawowych składników charyzmy jest niezachwiana pewność siebie. Zdolność do pewnego i szybkiego działania, bez martwienia się o to, co pomyślą inni ludzie, sprawia, że nabierasz autentyczności w swoich czynach.

Postępuj racjonalnie i bądź pewna/y siebie we wszystkim, co robisz i mówisz. Starając się być perfekcjonistą, uważaj jednak, by nie zatracić się w wyniosłości. Kiedy nie przejmujesz się tym, co myślą o Tobie inni, pokazujesz opanowanie, szczerość i naturalność. Ludzie będą podziwiać i szanować Twoją wolę i równowagę.

Pracuj stale nad wzmacnianiem zaufania do siebie.

charyzma

Nie zapominaj o szczerości

Choć każdemu z nas zdarza się czasem mijać z prawdą, doskonale wyczuwamy, kiedy ktoś jest wobec nas nieszczery. Nigdy nie wyolbrzymiaj swoich umiejętności i osiągnięć. Nie odgrywaj ról, nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Nie opowiadaj historii, które się wcale nie wydarzyły. Ludzie mogą to od razu wyczuć lub w końcu odkryć za pomocą innych źródeł informacji. Kłamstwa i bycie nieuczciwym, prędzej czy później, prawdopodobnie obrócą się przeciwko Tobie. Niemożliwe jest zdobycie zaufania i nawiązanie lepszych kontaktów, gdy ludzie czują, że nie mówisz prawdy.

Może Cię zainteresuje? Odkryj swoją AUTENTYCZNOŚĆ

Opanuj sztukę perfekcyjnych wypowiedzi

Trening czyni mistrza. Symuluj realne sytuacje- ćwicz swoje przemówienia i prezentacje przed lustrem. Obserwuj swoją mimikę, ton i sposób wypowiedzi. Wyznacz tematy lub obszary, w których czujesz się niepewnie i zacznij je ćwiczyć do momentu osiągnięcia pożądanego rezultatu.

Bądź przygotowana/y, nie dawaj się zaskakiwać.

Skuteczna komunikacja nie kończy się jednak jedynie na oswajaniu ze sztuką wypowiedzi. Musisz również znać swoich odbiorców, jeśli chcesz wywrzeć na nich jakikolwiek wpływ.

Sposobem na to jest dostrojenie się do nich. Kiedy jesteś w 100% obecna/y ze swoimi słuchaczami, jesteś w stanie zrozumieć, skąd pochodzą i jak interpretują Twoje słowa.

Kiedy będziesz mówić umiejętnie, będziesz naprawdę wysłuchana/y.

Pamiętaj również, że charyzmę poznajemy zazwyczaj w działaniu, a nie w momencie jej ekspresji. Wchodź w dyskusje, rzucaj wyzwanie rywalom. Energiczne, celne i podparte solidnymi argumentami rozmowy zazwyczaj ekscytują ludzi. Bądź odważna/y w wyrażaniu swojej opinii. Nie bój się bronić własnego zdania. Nie unikaj konfrontacji. To Cię wyróżni.

jak być bardziej charyzmatycznym?

Ćwicz umiejętność słuchania

Uwielbiamy mówić o sobie. Badania pokazują, że mówienie o sobie wywołuje przyjemne doznania podobne do tych skojarzonych ze zdobywaniem pieniędzy, czy konsumowaniem ulubionych posiłków.

Wykorzystaj ten fakt, ograniczając pragnienie wyrażania swojej opinii w każdym temacie. Zachęcaj ludzi, z którymi rozmawiasz do mówienia o sobie. W ten sposób sprawisz, że Twój rozmówca poczuje się przy Tobie dobrze i automatycznie Cię polubi.

Utrzymuj kontakt wzrokowy

 

Umiejętność spotkania się i utrzymania czyjegoś spojrzenia jest jedną z najpotężniejszych form kontaktu międzyludzkiego. Intuicyjnie czujemy, że kiedy czyjś wzrok odwraca się od nas, to jego uwaga również znika. Ta intuicja jest poparta badaniami neuronaukowymi, które wykazały, że te same obszary mózgu są używane, gdy błądzisz wzrokiem, jak podczas wędrówki umysłu.

Kiedy jesteś obecny i patrzysz komuś w oczy, wpływ tego połączenia może być potężny, bo ludzie wokół Ciebie faktycznie czują się dostrzegani.

Interesuj się otaczającym Cię światem

Ucz się świata, interesuj się tym, co się wokół Ciebie aktualnie dzieje. Dodawaj anegdoty, dowcipy do swoich merytorycznych wypowiedzi ? zyskasz uwagę i silniejsze zainteresowanie słuchacza.

Pozostawiaj w kontakcie z merytoryczną informacją. Charyzma tego wymaga.

Wspieraj słabszych

Charyzmatyczni ludzie poprawiają i wzbogacają życie otaczających ich osób. Kiedy szczerze oferujesz komuś pomoc, w zamian dostaniesz wdzięczność, zaufanie i szacunek.

Reaguj na niesprawiedliwość. Pomagaj słabszym, gdy ktoś jawnie próbuje im zaszkodzić. Upewnij się jednak, że takiego wsparcia od Ciebie oczekują.

W kontrolowany sposób odsłaniaj swoje słabości

Osoba charyzmatyczna potrzebuje zawsze zakorzenienia w grupie, na którą chce mieć wpływ. Jeśli chcesz być lubiana/y i szerzej zauważana/y w towarzystwie spraw, by ludzie, z którymi przebywasz, mieli punkt zaczepienia, w którym mogą się z Tobą utożsamiać na wybranych polach. Ludzie pozytywnie reagują, na tych, z którymi czują więzi. Okazuj im więc szczere zainteresowanie. Skracaj również dystans poprzez kontrolowane odkrywanie własnych słabości.

Zdecyduj, jaki słaby punkt możesz ujawnić. Pamiętaj jednak, by przesadnie nie zatracać się w swoich słabościach. Szczere opisywanie swoich negatywnych mankamentów nie wpływa pozytywnie na obraz Twojej osoby, tworzący się w głowach Twoich rozmówców.

Dbaj o to, jak się prezentujesz

Patrz, jak się prezentują ludzie w Twoim środowisku i celuj poziom wyżej!

Choć często możemy wypierać to stwierdzenie, uważając je za małostkowe, fizyczny powab uważany jest za nieodłączny element charyzmy.

Ubierz się dobrze. To, jak się ubierasz, wpływa nie tylko na to, jak postrzegają Cię inni; zmienia także to, jak się czujesz. Kiedy nosisz coś, o czym wiesz, że dobrze wyglądasz, automatycznie zyskujesz pewność siebie.

Liczne badania naukowe potwierdziły, że to również szata czyni lidera. I choć może nam się to wcale nie podobać, to właśnie imponujące atrybuty wzmacniają zainteresowanie. Jeśli chcemy wywierać na ludziach wrażenie, musimy wyróżniać się nienagannym wyglądem i strojem.

Pielęgnuj swoje pasje

Posiadanie dodatkowych zainteresowań sprawia, że dysponujesz wielką mocą przyciągania do siebie ludzi, stając się w ich oczach znacznie bardziej interesująca/y. Dodatkowo Twoje pasje mogą Ci pomóc w szybszym nawiązywaniu relacji. Zadawane na ich temat pytania, mogą ułatwić znalezienie wspólnych obszarów zainteresowań, co pozwoli Ci poszerzyć tematy rozmowy.

Znajdź coś, co Cię naprawdę interesuje. Czytaj książki, poznaj ludzi, którzy pomogą Ci dowiedzieć się więcej na ten temat, i poświęć swój czas, aby zostać mistrzem w tej umiejętności.

Może Cię zainteresuje? Kreatywność poszukiwana! 8 cech ludzi kreatywnych

Charyzma to pozytywne uczucie, które wywołujesz w innych ludziach-zdolność łączenia się na głębszym poziomie. To komunikowanie się za pomocą słów i języka ciała oraz wyartykułowanie pozytywnego przesłania osobie, z którą przebywasz. Dla niektórych osób jest to naturalny prezent. Dla innych wymaga to nauki i praktyki.

Które z tych wskazówek zaczniesz wdrażać?

Jak podobał Ci się artykuł?