siła psychiczna

Odporność i siła psychiczna – 10 wskazówek, jak ją wzmocnić

Czy wiesz, że Twój umysł zawsze jest o krok przed Twoim ciałem? Budowanie siły fizycznej jest stosunkowo łatwe. Możesz trenować z ukierunkowaniem na wyznaczone cele sportowe, dodając ewentualnie więcej czasu i wysiłków do swoich ćwiczeń. Tymczasem to siła psychiczna jest głównym wyznacznikiem Twoich osiągnięć i sukcesów. To zdolność do bycia w pełni świadomym swoich emocji oraz myśli i wykorzystywania ich do konstruktywnych działań w swoim życiu. Siła psychiczna to też zdolność do dobrego funkcjonowania w obliczu wątpliwości, niepokoju i nieoczekiwanych zwrotów akcji, które są poza Twoją kontrolą.

Budowanie zdrowia psychicznego jest więc dla Ciebie równie ważne, jak budowanie szybkości, siły i wytrzymałości fizycznej!

Siła psychiczna podstawowym składnikiem szczęścia

Co w życiu jest ważniejsze niż inteligencja, talent, czy charyzma? Wytrzymałość i siła psychiczna.

Szczęście i budujący je sukces to coś więcej niż naturalne talenty, z którymi się urodziliśmy. W rzeczywistości badania pokazują, że inteligencja i talent odgrywają jedynie niewielką rolę w przewidywaniu sukcesu i osiągnięć zawodowych. Wytrzymałość i siła psychiczna, czyli to, co niektórzy nazywają „twardością”, oznacza zdolność do skupienia się i ciągłego napierania na osiąganie celów długoterminowych, nawet w przypadku chwilowych niepowodzeń.

Utrzymywanie siły psychicznej można opisać jako życie w stanie uważności i zaangażowania w swoje cele i ambicje. Kontrola nad zwątpieniem w siebie, motywowanie się i samodzielne myślenie są jej głównymi cechami.

siła psychiczna

Siła psychiczna ? 10 wskazówek, jak ją wzmocnić

Siła psychiczna to umiejętność, której możesz się nauczyć, rozwijać i doskonalić z biegiem czasu. Podpowiadamy 10 codziennych kroków, które zbliżą Cię do jej wzmocnienia.

1. Myśl nieszablonowo

Silni psychicznie ludzie wykuwają własne ścieżki. Czasami musisz być kreatywna/y i myśleć nieszablonowo, aby osiągnąć swoje cele. Wyjść ze swojej strefy komfortu lub wybrać nieznaną drogę. Najważniejsze jest to, że jesteś zorientowana/y na rozwiązanie, a ewentualne problemy postrzegasz jako możliwości.

2. Zrównoważ swoje emocje logiką

Najlepsze decyzje podejmujesz, gdy Twoje emocje i logika są w pełni zsynchronizowane. Zawsze rozważaj równowagę między emocjami a logiką. Jeśli w procesie decyzyjnym czujesz nadmierne podekscytowanie lub dręczy Cię zaniepokojenie tematem, zapisz listę zalet i wad podjęcia decyzji. Przejrzenie tej listy wzmocni logiczną część mózgu i pomoże Ci zrównoważyć emocje.

Może Cię zainteresuje? Jak Twój umysł Cię oszukuje, czyli najpopularniejsze zniekształcenia poznawcze

3. Buduj niezachwianą pewność siebie

Jednym z podstawowych fundamentów siły psychicznej jest pewność siebie. Zdolność do pewnego i szybkiego działania, bez większego martwienia się o to, co pomyślą inni ludzie. Postępuj racjonalnie i bądź pewna/y siebie we wszystkim, co robisz i mówisz. Starając się być perfekcjonistą, uważaj jednak, by nie zatracić się w wyniosłości.

Jeśli natomiast nie do końca czujesz się komfortowo w swojej skórze, pracuj stale nad wzmacnianiem zaufania do siebie. Przeanalizuj swoją obecną sytuację. Zacznij stawiać przed sobą trudne pytania i udzielać na nie szczerych odpowiedzi. Zastanów się, co Cię ogranicza? Dlaczego nie czujesz spełnienia? Jakie masz wady i czy jesteś w stanie nad nimi popracować? Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować. Jeśli na Twoim koncie są jakieś błędy, zastanów się, czy nie nadrobiłaś/eś ich już swoimi sukcesami? Pamiętaj, że to, co masz do powiedzenia, to co myślisz i odczuwasz w każdej sytuacji, jest niezwykle ważne.

Przeczytaj także: Odkryj swoją AUTENTYCZNOŚĆ

4. Skoncentruj się na sobie i swoich celach

Mózg człowieka jest naturalnie predysponowany do osiągania sukcesów i realizowania celów, zarówno krótkoterminowych, jak i tych długoterminowych. Z każdym osiągniętym celem zyskujesz większą wiarę w swoją zdolność do odniesienia sukcesu. Uczysz się także rozpoznawać, kiedy Twoje cele są nierealistycznie ambitne, a kiedy nie stanowią one wystarczającego wyzwania.

Nie zwracaj uwagi na tych, którzy wątpią w Twoją wizję i nie pozwalaj, aby ich negatywność wpłynęła na Ciebie. To Twoje marzenie, Twój cel i Twój plan. Słuchanie pesymistów zabierze ci spokój psychiczny. W kwestii wyznaczania sobie osobistych celów to Twoje myśli są jedynymi, które się liczą.

Skoncentruj się i skup tylko na tym, co możesz kontrolować. Koncentrowanie się na zachowaniach innych to strata czasu. W ten sposób odciągasz uwagę od własnego planu działania. Martw się tylko o to, czego potrzebujesz, aby robić postępy.

Zobacz także: Zamień inspirację w działanie!

5. Oswajaj poczucie dyskomfortu

Dyskomfort pojawiający się co jakiś czas w naszym życiu, często prowadzi do szukania niezdrowych, ale rekompensujących dróg na skróty. Zamiast zajmować się pojawiającym problemem, sięgamy po coś, co zapewnia nam natychmiastową ulgę emocjonalną ? na przykład kieliszek wina, zamiast wieczornego biegu lub nowy sezon ulubionego serialu, zamiast zaplanowanych zadań. Te krótkoterminowe, chwilowo poprawiające nam nastrój rozwiązania, mogą często powodować większe, długoterminowe i nawarstwiające się problemy.

Ćwicz tolerowanie dyskomfortu, przypominając sobie szerszy obraz. Kontynuuj zaplanowaną wcześniej pracę, nawet jeśli masz ochotę wyjść na imprezę. Zmuszaj się do rozpoczęcia codziennych ćwiczeń, nawet jeśli po pracy odczuwasz zmęczenie . Im bardziej jesteś w stanie zaakceptować dyskomfort, tym większą pewność siebie będziesz mieć w swojej zdolności do robienia trudnych rzeczy i przetrwania trudnych czasów.

6. Śmiało przekraczaj granice

Życie daje nam niesamowite możliwości jednak aby z nich skorzystać, musimy podejmować działania i mieć odwagę, by przekraczać swoje granice. Tylko odrywając się od codziennych schematów, mamy szansę przeżyć niesamowite chwile, robiąc wspaniałe rzeczy! Jest jednak coś, co ogranicza naszą otwartość, stając się jednocześnie naszą słabością. Strefa komfortu. Unikalna dla każdego przestrzeń, czasem sposób na życie, w którym eliminujemy zwiększone ryzyko oraz ograniczamy poziom stresu, niewygody i niepokoju. W zestawieniu z naszymi planami i pragnieniami strefa komfortu jest ich naturalnym blokerem.

Nie bój się podejmować działania, nawet jeśli wymaga ono od Ciebie dużo więcej wkładu, niż te realizowane do tej pory. Idąc do przodu, szukaj zmian, nawet tych niewygodnych. Przechodź do następnych poziomów swojego życia, podejmuj kontrolowane ryzyko.

Więcej o przekraczaniu stref własnego komfortu przeczytasz tu: Niemożliwe jest tylko to, czego nie spróbujesz zrealizować!

Może Cię zainteresuje? Niemożliwe jest tylko to, czego nie spróbujesz zrealizować!

7. Konsekwentnie rozwijaj pozytywne nawyki

Jednym ze sposobów rozwijania swojej siły psychicznej jest stworzenie serii pozytywnych nawyków. Stwórz swój wzór działań, który zmusi Cię do regularnego dążenia do swoich celów, bez względu na wymówki, jakie zapewne zaczną pojawiać się w Twojej głowie w chwili zwątpienia.

Pamiętaj, że jedną z cech ludzi silnych psychicznie jest konsekwencja. Będąc konsekwentnym, w pełni rozumiesz, że motywacja jest zazwyczaj sezonowa. Nie pomijasz żadnej aktywności, która przybliża Cię do celu. Konsekwentnie skupiasz uwagę na rzeczach, które uważasz za ważne i dobre dla Ciebie.

słabość

8. Postaw na uważność względem swoich emocji

Siła psychiczna to sposób, w jaki myślisz, czujesz i zachowujesz się w określonych sytuacjach.

Potrzeba niesamowicie wiele uwagi poświęconej samemu sobie, aby zrozumieć swoje emocje, mocne i słabe strony. Pamiętaj jednak, że właściwe pytania oferują właściwe odpowiedzi.

Nawet gdy masz ciężki dzień, targają Tobą negatywne emocje, musisz wiedzieć, co masz zrobić, aby znaleźć spokój. Ocena swoich myśli i emocji oraz poznanie siebie może pomóc Ci zachować spokojne nastawienie i logiczne myślenie nawet w czasach najgłębszego kryzysu.

siła psychiczna

9. Zastąp negatywne myśli, myślami produktywnymi

Nie pozwól by ciemne strony życia, przytłoczyły Cię i stały się Twoją codziennością. Negatywne myślenie, narzekanie, nastrój beznadziejności czy nadmierne zamartwianie się, blokują Ci ścieżkę wzrostu. To naturalne, że od czasu do czasu wszyscy mamy negatywne myśli. Kluczem jest tutaj rozpoznanie, co je wyzwala. Kiedy już wyizolujesz wyzwalacze, możesz zacząć usuwać je ze swojego życia. Następnie musisz zastąpić swoje negatywne emocje i myśli, myślami produktywnymi.

Spraw, by Twoja negatywna, może nieco zbyt przyziemna postawa, zmieniła się w tą pozytywną z lekką nutką oderwania od rzeczywistości. Oczywiście ciągłe pozytywne myślenie nie sprawi, że będziesz czuć wzmocnienie psychicznie. Nauczy Cię jednak racjonalnego i realistycznego myślenia, co robi różnicę w ogólnym postrzeganiu świata. Możesz nie być odpowiedzialna/y za sytuację, ale z pewnością możesz dyktować własną postawę, reakcję i plan działania.

Zobacz: Oszukujesz się pozytywnym myśleniem?

10. Każdego dnia zrób dla siebie coś miłego

Goniąc w pospiechu za swoimi ideałami, ambicjami czy planami nigdy nie zapominaj o rozpieszczaniu siebie drobnymi, lecz codziennymi przyjemnościami. Sprawiaj sobie niespodzianki, wynagradzaj się za zrealizowane cele. Postaw na tzw. self care (samoopieka). Poświęć co najmniej godzinę na zanurzenie się we własnym świecie całkowitego relaksu. Podaruj sobie trochę czasu. Pomyśl o tym, jak o swoim paliwie, które da Ci siły do dalszego działania. Spotkaj się z przyjaciółmi lub zacznij się rozpieszczać w domowym zaciszu. Ugotuj sobie coś pysznego, weź długą relaksującą kąpiel, obejrzyj ulubiony serialu bez żadnych wyrzutów sumienia. Poczujesz się dobrze ze sobą.

Przeczytaj także: Nigdy więcej, tego nie rób! 10 zachowań, które ograniczają Twoje szczęście

Umysł jest najpotężniejszą bronią, jaką można mieć. Tylko od Ciebie zależy, jak z niego korzystasz. Twoja siła psychiczna określa Twój potencjał. Ćwicz i przestrzegaj tych zmieniających życie wskazówek na drodze do swojej niezłomnej psychicznej wytrzymałości.

Wytrwałości!

Jak podobał Ci się artykuł?