Każdego dnia wkładamy niesamowite pokłady energii, by z jak najlepszej strony pokazać się innym. Zakładamy tysiące masek, by ukryć swoją prawdziwą twarz. Nieustannie walczymy, aby być zrozumianym, lubianym i akceptowanym, zatracając tym samym swoją autentyczność.
Na koniec dnia, pojawia się jednak pytanie: czy aby naprawdę warto burzyć swój autentyczny obraz, całą kolekcją obcych nam na co dzień własnych twarzy? Czy warto otaczać się ludźmi, przy których, zakładanie masek jest konieczne? Czy ze wszystkimi naszymi działaniami i przyjętymi rolami w życiu, jesteśmy w pełni zgodni? Co faktycznie ma dla nas znaczenie? Czy to luksusowy dom lub samochód, pieniądze wydawane bez skrępowania na mniejsze i większe przyjemności? A może to relacje i związki, które budujemy? Miłość, którą dzielimy? Emocje, które odczuwamy?
Każdy z nas ma kilka wariantów samego siebie. Inaczej zachowujemy się na imprezie wśród przyjaciół, inaczej na niedzielnym obiedzie z rodziną, a jeszcze inaczej w pracy, rozmawiając z szefem czy przekonując klientów do naszego pomysłu. Te wszystkie role, w które się wcielamy sprawiają, że definiowanie własnej autentycznej tożsamości jest trudne.
Dodatkowo, w dzisiejszych czasach panuje trend na pewien określony gatunek człowieka ? ambitny, zawsze młody i oczywiście żądny sukcesu. Tego typu postawy są obecnie promowane, a wartość człowieka często mierzy się pieniędzmi, jakie zarobił lub majątkiem, jaki zdobył.
Nic bardziej mylnego! W świecie pełnym jednakowych ludzi, nic nie stanowi większej wartości niż autentyczność. I choć czasem bywa ona mylona z samouwielbieniem czy przesadną pewnością siebie, ma ona niezwykłą moc przyciągania. Wyróżnia wśród tłumu, nadając unikalności i wyjątkowości. Prawdziwy, długotrwały i w pełni wartościowy ?sukces?, możesz odnieś dopiero, gdy zobaczysz siebie, takim jakim naprawdę jesteś.
Jak zatem odkryć swoją AUTENTYCZNOŚĆ?
1. Dokonaj autoanalizy
Pozwól sobie na niczym niezakłóconą bliskość samego ze sobą. Przyjrzyj się wszystkim swoim dotychczasowym działaniom, życiowym rolom, w jakich najczęściej występujesz, najważniejszym potrzebom, swoim planom i marzeniom. Stawiaj sobie trudne pytania, starając się maksymalnie rozwinąć własną postać. Pomyśl o swoich mocnych i słabych stronach oraz osobistych celach. Co chcesz osiągnąć? Kim chcesz być? W jaki sposób chcesz żyć?
2. Poproś o opinie najbliższych
Zobacz również siebie oczami najbliższych Ci ludzi. Niech spróbują określić, jakie widzą w Tobie najmocniejsze i najsłabsze strony. Które z nich są najwyraźniejsze? Potraktuj te opinie jako treści pozbawione oceny czy oczekiwań.
3. Przeanalizuj znane Ci wzorce
Zastanów się nad swoimi wzorcami wychowania, wyniesionymi z dzieciństwa. Jakich zasad starasz się przestrzegać, czy są one obyczajowe czy wynikają z Twoich przekonań? Jak Cię traktowano, gdy byłeś dzieckiem? Częściej czułeś się doceniany czy krytykowany? Czy są jakieś emocje, które dotąd tłumiłeś? Twoi rodzice czy też opiekunowie, przekazywali Ci swoje racje i poglądy. Pomyśl, czy się z nimi faktycznie zgadzasz i czy dalej potrzebujesz ich w swoim życiu?
4. Samodzielnie kształtuj swój charakter
Pamiętaj, że Twój charakter wyrażany jest przez Twój stosunek do samego siebie, innych ludzi i otaczającego Cię świata. Nie pozwól by na Twój charakter miały wpływ warunki zewnętrzne lub pojedyncze okoliczności. Oderwij się od nich, pozostając wiernym sobie. Rozwijaj się, szukaj prawdy, szanuj innych, zadbaj również o swoją strefę emocjonalną. Nie staraj się na siłę kopiować innych.
Bycie autentycznym wydaje się niezwykle proste. Zwyczajnie ? robisz i mówisz dokładnie to, co w danej chwili czujesz, bez strachu przed osądem czy krytyką innych. Niestety świat tak nie działa, a my mamy skłonność do wyciszania naszych autentycznych zachowań. Tłumi to naszą kreatywność, pomysłowość i samoświadomość.
Gdy już będziesz potrafił określić swoją własną autentyczność, postępuj zgodnie ze swoimi poglądami i wartościami. Kieruj się prawdą zarówno w swoim życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie udawaj niczego. Zachowuj się, mów i myśl dokładnie tak jak czujesz i myślisz. By uniknąć nieprzyjemnych lub kłopotliwych sytuacji mądrze jednak wybieraj momenty i ludzi, z którymi dzielisz się swoją opinią. W sytuacjach wątpliwych zastanów się zawsze czy Twoje zdanie może komuś w czymś pomóc lub nakierować na właściwe tory, czy jedynie sprawi przykrość. Nigdy nie postępuj jednak wbrew sobie, idąc na kompromisy, które do niczego wartościowego Cię nie prowadzą.
Może Cię zainteresuje? Uwierz w osobę, którą chcesz się stać!