mindcoaching.pl

Ciemna strona kreatywności

Bardziej niż kiedykolwiek nasz świat potrzebuje ludzi inspirujących, napędzanych wewnętrznymi pasjami, mających nowe wizje, nowe pomysły na ich realizację i nową energię. Jednakże kreatywność działa w sposób niezwykle tajemniczy i często paradoksalny.

Ciemna strona kreatywności

Ludzie kreatywni często są źle rozumiani. Ocenia się ich jako niezdyscyplinowanych, naiwnych czasami nawet antyautorytarnych introwertyków.

Dlaczego pojawiają się takie opinie?

Wiele cech, które mogą wskazywać na wysoką kreatywność, może mieć również potencjał, aby stać się negatywnymi cechami osobowości. W takim przypadku osoba wysoce twórcza może być trudna do życia lub pracy z innymi.

Kreatywni ludzie postrzegają świat inaczej niż większość, przez co stają się wyjątkowi. Problemem jest jednak fakt, że ich największy atut- kreatywność- może być także ich największym ciężarem.

Oto 6 najtrudniejszych życiowych sytuacji, z jakimi muszą zmagać się osoby twórcze.

1. Wdrażanie pomysłów

Głowa ludzi kreatywnych jest przepełniona nowymi pomysłami za które chcieliby się zabrać, ale nie mają na to czasu i środków. Próbują gonić, każdą najnowsza koncepcję, pojawiającą się w ich umyśle, przez co często czują się przytłoczeni ich ilością czy brakiem możliwości ich realizacji.

2. Problem z dostosowaniem

Kreatywni ludzie preferują jednorazowe projekty, nie długoterminowe rutyny, przez co miewają często problemy w życiu osobistym, jak i zawodowym. Najczęstszym z nich jest utrzymanie stałej pracy. Przebywanie zbyt długo w tym samym miejscu, z tymi samymi ludźmi, z tym samym zakresem zadań jest dla nich trudne. Często podejmują ryzyko związane z nagłą zmianą zatrudnienia.

Również perspektywa stałych związków, dla niektórych bywa kłopotliwa. W momencie, gdy relacja zakończy etap ekscytacji związanej z wzajemnym poznawaniem, tzw ? motylków w brzuchu?, staje się dla nich zwyczajnie nudna i klaustrofobiczna.

Wysoko twórcze osoby łatwo porzucają codzienne, dobrze im znane sytuacje, na rzecz czegoś nowego i ekscytującego, co obecnie chwyta ich uwagę.

3. Zatracenie

Kiedy na etapie planowania, kreatywni gonią za realizacją swojej wizji, są w stanie się w niej całkowicie zatracić. Pracują długie godziny, z wielką koncentracją w temacie, zapominając jednocześnie o ludziach im bliskich, codziennych obowiązkach, odpowiedniej ilości snu czy choćby właściwym odżywianiu, Wszystko wokół przestaje być mało ważne, dopóki nie zobaczą efektów swojej pracy.

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia. Albert Einstein

4. Posiadanie wielu cech sprzecznych

Kreatywni ludzie mają zdolność do myślenia na dwa, całkowicie sprzeczne ze sobą sposoby. To właśnie dzięki tej rozbieżności mają umiejętność do generowania dużej ilości pomysłów czy łatwość w przechodzeniu z jednej perspektywy na drugą.

Kreatywni ludzie są skromni i dumni. Wykazują cechy wielkiej niepewności i wątpliwości w swoje umiejętności, jak i potrafią być niezwykle pewni siebie. Często czują się wyjątkowi i nie boją się tego okazywać.

Kreatywni ludzie mają tendencję do bycia ekstrawertycznymi i introwertycznymi. Potrzebują wokół siebie ludzi, tak samo bardzo, jak wielu chwil samotności, w której się zatracają.

Kreatywni ludzie są zbuntowani i konserwatywni. Mogą być niezależni, przeciwstawiać się wszystkim schematom z jednej strony, a jednocześnie przykładać dużą uwagę do tradycji i wartości, z drugiej strony.

Kreatywni ludzie mają potrzebę przebywania w inspirującym otoczeniu, akceptując jednocześnie warunki o obniżonym standardzie. Zazwyczaj pięknie i nowatorsko urządzają swoje przestrzeń, jednak nie bardzo przeszkadza im bałagan, który utrzymują podczas pracy twórczej.

Kreatywni ludzie mają niesamowite pokłady energii fizycznej, która często wymienia się z ogromną potrzebą spokoju i odpoczynku.

5. Emocje

Większość twórczych osób cierpi na wahania nastroju, które mogą oscylować pomiędzy ekstremalnym szczęściem a depresją. Naturalna otwartość i wrażliwość, będąca źródłem ich blasku, jest jednocześnie źródłem ich cierpienia.

6. Generowanie problemów

Balansując na granicy swojej strefy komfortu, wpędzają się nieustannie w problemy, mając tendencję do lekceważenia lub ignorowania aspektów życia codziennego, których nie lubią. Nieopłacone rachunki, niewysłane rozliczenia czy choćby przesuszone kwiatki są rutyną, od której uciekają.

 

Kreatywność jest przekazywana przez cały szereg intelektualnych, emocjonalnych, motywacyjnych i moralnych cech. Posiadanie potężnej wyobraźni oraz otwarcie na głębokie, wewnętrzne życie pociąga jednak za sobą kilka niedogodności. Na szczęście, zdecydowanie przeważające, pozytywne cechy kreatywnych, uczą ich zdolności wyodrębniania porządku z chaosu.

Przeczytaj także: Kreatywność poszukiwana! 8 cech ludzi kreatywnych

 

Jak podobał Ci się artykuł?