zazdrość w związku

Zazdrość w związku – jak ją kontrolować?

Zazdrość wywiera negatywny wpływ na relacje w związku, może nawet zadecydować o jego zakończeniu. Nikt nie lubi być pod stałym nadzorem, a ciągle utrzymująca się zazdrość związana jest z nieustającą kontrolą, wyrzutami czy kłótniami. Każdy ceni sobie wolność osobistą i nawet w związku nie powinno się naruszać pewnych granic, tym bardziej, że ważne jest zaufanie.

Powstaje więc pytanie, jak kontrolować zazdrość w związku?

Zaufanie to podstawa.

Bez zaufania nie da się zbudować żadnej prawdziwej relacji i o tym należy pamiętać w pierwszej kolejności. Ciągłe telefony, wypytywanie o szczegóły spotkań czy wpadanie z niezapowiedzianą wizytą w celu sprawdzenia, co rzeczywiście partner robi w danym czasie, są właśnie oznakami braku zaufania. Warto pamiętać, że taka kontrola wcale nie pozwoli realnie kogoś przy sobie zatrzymać, a jeśli partner będzie chciał odejść i tak to zrobi.

„Złotą klatkę sprawię Ci
będę karmić owocami
a do nogi przymocuję
złotą kulę z diamentami.”

Kasia Nosowska, Zazdrość z albumu Fire

Poczucie pozostawania pod stałym nadzorem i ciągłe dostrzeganie oznak braku zaufania może zadecydować o rozpadzie związku. W chwilach, w których pojawia się chęć ciągłej kontroli, warto pamiętać o jednym ? to, że jest się z daną osobą, oznacza, że w jej oczach jest się najlepszym możliwym partnerem. Nie ma więc powodu czuć się zagrożonym przez inne kobiety czy mężczyzn.

Brak pewności siebie.

Pewność siebie również związana jest z zaufaniem. Bardziej skłonna do podejrzeń i ciągłej kontroli jest osoba, która w związku czuje się niepewnie. Poczucie, że nie jest się dla kogoś dostatecznie dobrym i że wszystkie kobiety czy mężczyźni, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zbudowanej relacji, powoduje osłabienia więzi. Należy zaakceptować fakt, że zawsze znajdzie się ktoś lepszy w danej dziedzinie czy bardziej atrakcyjny, co jednak nie ma wpływu na związek, bo nie sposób być przecież najlepszym we wszystkim.

„Gdybym mogła schowałabym
Twoje oczy w mojej kieszeni
żebyś nie mógł oglądać tych
które są dla nas zagrożeniem.”

Kasia Nosowska, Zazdrość z albumu Fire

Kompleksy i ciągłe pokazywanie swojej niepewności na pewno nie pomogą zyskać w oczach drugiej połówki, a wręcz mogą sprawić, że partner zacznie zauważać wady, które wcześniej mu nie przeszkadzały.

Życie własnym życiem.

Skutecznym sposobem na walkę z zazdrością jest realizowanie własnych pasji, zainteresowań czy rozwijanie swojej kariery zawodowej. Warto regularnie spotykać się z przyjaciółmi czy rodziną i dbać o to, by całe życie nie ograniczało się jedynie do osoby partnera. Dzięki temu z jednej strony nie pozostaje czasu, na rozmyślanie o zazdrości i o podejrzeniach, a ponadto dzięki rozwijaniu się i życiu w ciekawy sposób zyskuje się też w oczach partnera. Stała obserwacja i podejrzenia to prowokowanie losu ? jeśli partner będzie ciągle żył w poczuciu, że jest podejrzewany o niewierność, szansa na zdradę znacznie wzrośnie. Skoro bowiem w oczach partnerki będzie uchodził za niewiernego, może uznać, że tak naprawdę ma niewiele do stracenia.

 

A Wy bywacie czasem zazdrośni o swoich partnerów? Dajcie znać, jak wpywa to na Wasz związek.

Jak podobał Ci się artykuł?