strefy komfortu

Niemożliwe jest tylko to, czego nie spróbujesz zrealizować!

 

Życie daje nam niesamowite możliwości, jednak aby z nich skorzystać, musisz podjąć działania i mieć odwagę by przekraczać swoje granice. Tylko odrywając się od codziennej rutyny, masz szansę przeżyć niesamowite chwile, robiąc wspaniałe rzeczy!

Umiejętność bycia otwartym na nowe perspektywy, nietypowe pomysły i zachowania pozwala przesunąć własne cele do przodu. Ułatwia również przezwyciężanie pojawiających się trudności. Umożliwia wyciąganie właściwych wniosków z niepowodzeń. Jest też wyjątkową okazją do Twojego rozwoju psychicznego, duchowego i emocjonalnego.

Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię. Johann Wolfgang Goethe

Jest jednak coś, co ogranicza otwartość – Twoja strefa komfortu.

Strefa komfortu jest unikalną dla każdego przestrzenią, naszym sposobem na życie, w którym eliminujemy zwiększone ryzyko oraz ograniczamy poziom stresu, niewygody i niepokoju. Jest to wypracowany od najmłodszych lat schemat zachowań polegających na powielaniu rutynowych czynności, które gwarantują nam stabilność i poczucie, że wszystko mamy pod kontrolą.

W zestawieniu z Twoimi planami i pragnieniami Twoja strefa komfortu jest naturalnym blokerem. Pozostając w strefie komfortu, porzucasz swoje marzenia i aspiracje. Poczucie stanu względnego komfortu i bezpieczne trwanie w nim zabija również Twoją produktywność.

Zastanów się, czego nieustannie unikasz? Jakie trudne sytuacje sprawiają, że się wycofujesz? Co musisz robić, by ich unikać? Ile Cię omija?

Mogę zaakceptować porażkę, ale nie mogę zaakceptować braku próby. Michael Jordan

Punktem wyjścia poza swoją strefę komfortu jest pokonywanie własnych granic.
Każdy z nas ma poustawiane swoje wewnętrzne granice, które bywają niezwykle trudne do przekroczenia. Próba wydostania się poza ich ramy może spowodować nasz dyskomfort na poziomie fizycznym, światopoglądowym czy emocjonalnym.

Wiele szans, z którymi się spotykamy, wiąże się z ciężką pracą. Niektóre możliwości, choć widzimy w nich ukryte perspektywy, postrzegamy jako problemy. W chwili obecnej wiążą się one z podjęciem ryzyka, które pociąga za sobą ewentualne niepowodzenia będące przyczyną naszego stresu.
Nikt nigdy nie zagwarantuje Ci konkretnego wyniku podjętych przez Ciebie działań, stąd biorą się obawy i niepokój. Niezależnie od tego, jaki będzie efekt, musisz nauczyć się sobie z nim radzić. Pamiętaj też, że celem nie jest wieczne balansowanie nad przepaścią nerwówki czy życie na najwyższym poziomie adrenaliny. Celem jest nauczenie się czegoś nowego. Zmobilizowanie się do zrobienia rzeczy, które możesz zrobić!

8 niełatwych sposobów: jak wyjść ze strefy komfortu?

1. Nie obawiaj się śmiałych planów

Nigdy nie ograniczaj swojej wizji na przyszłość w oparciu o aktualne możliwości, obawy lub stres. Oczywiście nie chodzi tu by lekkomyślnie wierzyć w naszą zdolność do robienia czegokolwiek. Zakładając papierowe skrzydła nie będziesz nagle potrafił latać. Tylko podejmowanie ryzyka w sposób kontrolowany pozwala Ci poszerzyć horyzonty.

2. Podążaj za zmianami

Staraj się stale zmieniać czynności, które wpisują się w Twoją rutynę. Rób różne rzeczy inaczej niż zwykle.

3. Zdobądź kontrolę nad swoimi słabymi stronami

Nie zastanawiaj się nad tym, co przychodzi Ci naturalnie, skoncentruj się na czynnościach trudniejszych, wymagających od Ciebie podjęcia ryzyka, wprowadzających Cię na wyższe poziomy życia.

4. Rozwijaj umiejętności

Rozwiń swoje umiejętności w dziedzinie, która Cię interesuje, niezależnie od tego, czy jest to wygodne i łatwe. Nawet jak nie będzie przychodziło Ci to automatycznie, pamiętaj, że nikt nie rodzi się z kompletnym pakietem umiejętności. Nauka nowych umiejętności jest jak trening, im więcej czasu na niego poświecisz, tym lepsze będziesz miał efekty. Czasem trzeba poświęcić dużo czasu, by rozszerzyć swoje granice.

5. Zdefiniuj swoje obawy

Zdefiniuj swoje obawy, następnie spróbuj je zwalczać kok po kroku. Jasno określ, co sprawia, że odczuwasz dyskomfort. Zbyt mała pewność siebie, brak umiejętności w danej dziedzinie, strach prze odrzuceniem, ignorancją ze strony innych?

6. Rozważaj niepowodzenia wyciągając z nich lekcje.

7. Świętuj najmniejsze sukcesy ? da Ci to motywację do podjęcia następnego wyzwania.

8. Zidentyfikuj swoją tolerancję na ryzyko.

Ile jesteś skłonny zaryzykować? Ile jesteś skłonny potencjalnie stracić? Jest to niezwykle ważne, ponieważ im więcej ryzyka chcesz i możesz podjąć, tym więcej masz szans/możliwości, z których będziesz mógł skorzystać.

Ważne jest, byś zdawał sobie sprawę, ze zawsze wokół Ciebie jest coś, czego jeszcze nie znasz. Zamiast iść starymi utartymi drogami, zmień kierunek. Dopuszczenie do siebie nowych doświadczeń, sprostanie nowym wyzwaniom pozwala Ci nieustannie wzmacniać Twoje silne strony. Niezależnie od tego, czy dokonana zmiana jest duża, czy mała, zawsze pokaże Ci inne możliwości oraz wyrobi w Tobie umiejętność poruszania się w nowym środowisku, poza Twoją strefą komfortu.

4 Replies to “Niemożliwe jest tylko to, czego nie spróbujesz zrealizować!”

Jak podobał Ci się artykuł?