jutro, najbardziej zapracowany dzień w roku

Jutro – najbardziej zapracowany dzień w roku

Od jutra odmienienie swoje życie! Zacznę biegać, przejdę na dietę, będę się uczyć codziennie angielskiego. Ba! Nauczę się hiszpańskiego! Rzucę palenie, odnajdę czas dla przyjaciół, nadgonię zaległości w pracy albo w ogóle ją zmienię i zacznę realizować swoje marzenia. Od jutra moje życie stanie się perfekcyjne i idealne, od jutra? Ach ta chwilowo niezachwiana niczym motywacja do zmian.

Tymczasem…

Jutro bywa zawsze najbardziej zapracowanym dniem w naszym kalendarzu.

Potrzebując przemiany, często wmawiamy sobie, że od jutra nam się uda wprowadzić wszystkie zaplanowane zmiany. Jutro zazwyczaj jednak okazuje się delikatnym rozczarowaniem. W rutynie dnia codziennego nie odnajdujemy czasu oraz odpowiednio silnej motywacji do zrealizowania nawet starannie przygotowanego planu.


„Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów.”  Lucy Maud Montgomery


Dlaczego motywacja do zmian jest ważna?

Motywacja to siła napędowa, która pozwala wprowadzać zmiany i konsekwentnie realizować plany. Bez niej nawet najlepiej zaprojektowany plan może pozostać na papierze. Gdy budujesz motywację, przekształcasz marzenia w konkretne kroki, prowadzące do sukcesu.

Nowy start jest zazwyczaj potrzebą ludzi nie do końca zadowolonych z siebie lub z sytuacji, w jakiej się obecnie znajdują. Zaczynanie od nowa bywa niewygodne. Napięty plan dnia, nauka nowych rytuałów, początkowy efekt zmęczenia aktywnością większą niż do tej pory, czy choćby zmierzenie się z samym podsumowaniem podjętych, zaplanowanych działań może sprawiać nam początkowo dyskomfort. Często nasza potrzeba zmiany budzi również skrajne emocje w naszym otoczeniu. Jedni się jej bacznie przyglądają, trzymając mocno kciuki za jej powodzenie, inni oceniają, krytykują, komentując „po co Ci to wszystko?”

Najważniejsze, by się temu nie poddać. Chcąc dokonać zmian, musisz rozbudzić w sobie motywację, która rozwieje wszystkie wątpliwości. Nie zastanawiaj się nad tym, co może nie wyjść. Skoncentruj się na drobnych działaniach, które będą prowadziły Cię do przodu.

Jak zatem ruszyć z miejsca?

Nie ma nic prostszego-zacząć od początku, ale małymi krokami. Nagła radykalna zmiana Twoich wszystkich zachowań i napięta lista własnych transformacji sprawi, że presja uniesienia ich ciężaru będzie niezwykle trudna.

„Możesz nie wierzyć w jutro, lecz ono i tak nadejdzie.” Graham Masterton

Co zrobić, by skutecznie wprowadzić zmiany w swoim życiu?

Spróbuj wyobrazić sobie samego siebie za 5 lat

W jakim będziesz miejscu, jak nie podejmiesz żadnego z zaplanowanych wysiłków? W tym samym co jesteś teraz, wciąż poszukując motywacji do stawienia pierwszego kroku, odkładając plany na jutro, starszy o kolejne 5 lat?

Zrób mały rachunek sumienia

Jakie elementy Twojego życia wymagają ulepszenia/poprawy? Co lub kogo do tej pory zaniedbywałeś najbardziej? W jakiej dziedzinie powinieneś nadrobić zaległości? Zastanów się, z ilu fantastycznych pomysłów zrezygnowałeś, bo brakowało Ci motywacji do ich realizacji?

Przeczytaj!  Analiza błędu, czyli przewidywanie konsekwencji następnych działań

Postaw sobie cele

Zadbaj o to, by były one jak najbardziej ambitne, ale realne jednocześnie. Każdy Twój cel powinien być możliwie najdokładniej opisany. Nie wystarczy, że chcesz schudnąć, ważny jest sposób, w jaki to zrobisz. Zadaj sobie pytania pomocnicze! Ile konkretnie kilogramów planujesz schudnąć? Czy utrata zamierzonej wagi będzie dla Ciebie bezpieczna? Jaką dietę zastosujesz? Jakie aktywności fizyczne wybierzesz? Ile czasu zajmie Ci dojście do wymarzonej wagi? Pamiętaj, że każde wielkie zadanie, składa się z małych elementów. Tylko jasno sprecyzowany plan sprawi, że będziesz miał pewność, co konkretnie powinieneś zrobić, by swój cel osiągnąć.

Zwizualizuj efekty

Prawo przyciągania naprawdę istnieje. Tylko w momencie gdy dokładnie zobaczysz, o co walczysz, będziesz mieć prawdziwą motywację do podjęcia rękawic. Wyobraź sobie siebie za rok lub pięć lat po zrealizowaniu swoich planów. Jak się czujesz? Jak wygląda Twoje życie? Taka wizja pomoże utrzymać motywację i pokonać chwilowe trudności.

Zobacz także: „Wyobraź sobie” Czy wizualizacje w ogóle działają?

Określ trudności, jakie mogą napotkać Cię na drodze

Bądź na nie przygotowany i nie pozwól, by Cię zaskoczyły. Opracuj wcześniej strategię reagowania na nie. Po każdym niepowodzeniu postaw kropkę, zmień stronę i idź dalej.

 

Motywacja do zmian – sposób na lepsze życie

Zmiana życia to proces, który wymaga zaangażowania, ale efekty mogą przerosnąć Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że motywacja do zmian to nie jednorazowy impuls, ale umiejętność, którą możesz rozwijać każdego dnia.

Jeśli udało Ci się wykonać wszystkie opisane wyżej kroki, gratulację! Właśnie się na chwilę zatrzymałeś, by przeanalizować swoje zachowania, dążenia i cele! Masz już gotowy plan na siebie- od jutra czas na jego realizacje!

Jeśli jednak tym razem nie uda Ci się wiele zmienić, ważne jest to, by uświadomić sobie samą potrzebę zmiany, rozważyć powody swojego niepowodzenia i nieustannie próbować. Są ludzie, którzy zaczynają od nowa regularnie od kilku lat, cytując Scarlett Ohara „Bądź co bądź, jutro też wzejdzie słońce”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *