mindcoaching

Szukać, nie szukając. Jak znaleźć wymarzoną pracę bez większego wysiłku?

Jeśli znajdziemy tą właściwą i wymarzoną pracę, określimy kierunek naszego życia i poziom szczęścia, jaki nam w nim towarzyszy.

Niestety szukanie nowej pracy w momencie, gdy prowadzimy wyścig z czasem, stojąc pod przysłowiową ścianą, wymaga opanowania towarzyszących nam negatywnych emocji oraz pokładów zaangażowania z naszej strony. Często też musimy godzić się na kompromisy gwarantujące nam miesięczną wypłatę, a wizja idealnego miejsca pracy, w którym codziennie się spełniamy, znacznie się oddala…

Zobacz także: 6 skutecznych rad jak poradzić sobie z utratą pracy?

Poszukując nowej pracy, bardzo często wysyłamy CV wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe. Każde zbliżone do naszych preferencji ogłoszenie, wydaje się potencjalnie atrakcyjne. Po krótkim czasie nasze wiadomości wysyłane na zasadzie kopiuj/ wklej, zaczynają przypominać spam.

Bywa też, że wysyłane aplikacje trafiają wciąż do tych samych rekruterów z agencji doradztwa personalnego, co sprawia, że stajemy się w ich oczach mniej atrakcyjni. Odpowiadając na każde ogłoszenie, nie szukamy idealnej oferty, sprofilowanej dokładnie pod nas i nasze umiejętności. Nadgorliwość bardzo często działa na naszą niekorzyść.

Tymczasem nową, wymarzoną pracę możemy otrzymać o wiele szybciej, niż nam się wydaje. Wystarczy, że będziemy szukać właściwych ofert we właściwych miejscach i o właściwym czasie. Co należy zrobić?

Chcesz znaleźć wymarzoną pracę?  Przejrzyj swój profil zawodowy

Chyba każdy z nas zna portale, na których umieszcza się tzw. profil zawodowy. Znajdują się na nim takie informacje jak m.in. wykształcenie, zdobyte doświadczenie, czy też aspiracje zawodowe. Jeśli przyłożymy się do stworzenia takiego profilu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że rekruterzy sami nas zauważą i zaproponują rozmowę kwalifikacyjną.

Warto również gromadzić wszelkie referencje wystawione przez poprzednich pracodawców, czy też współpracowników. Jest to najlepsze potwierdzenie naszych kompetencji, co z pewnością zostanie zauważone i docenione przez rekruterów.

Ważne jest, aby aktualizować profil i mądrze nim zarządzać. Nie wymaga to ani specjalnych umiejętności, ani dużej ilości czasu.

Grupy dyskusyjne

Dobrze jest również dołączyć do branżowych grup dyskusyjnych w mediach społecznościowych. Tutaj również istotne jest, aby przygotować starannie swój profil, tak aby przedstawić się z możliwie najlepszej strony. Bez oporów możemy chwalić się naszymi predyspozycjami, czy też doświadczeniem. Dodatkowo nasza aktywność w grupie stwarza dużą szansę, że zostaniemy zauważeni przez naszego przyszłego pracodawcę.

rozwój zawodowy

Zobacz więcej: Rozwój zawodowy, czyli umiejętność zarządzania własną karierą

Eventy/ konferencje/ wydarzenia branżowe

Nowej pracy możemy również szukać na różnego typu konferencjach, czy też wydarzeniach branżowych. Oczywiście eventy, w których będziemy uczestniczyć, muszą być zgodne z naszymi zainteresowaniami lub profilem poszukiwań.

Uczestnictwo w tego typu spotkaniach daje nam możliwości do powiększenia swojej grupy kontaktów zawodowych. W przerwach mamy okazję porozmawiać z kluczowymi w danych branżach osobami, opowiadając, co nieco o sobie. Jest to również idealna szansa, by zostawić swoją wizytówkę.

Istotnym jest jednak, aby podczas takich spotkań nie nastawiać się wyłącznie na szukanie pracy. Udział w konferencjach to nie tylko szansa na znalezienie ciekawej posady, ale również poszerzenie własnej wiedzy i umiejętności. Nasze zachowanie musi być w pełni naturalne, tak by nie odstraszyć potencjalnego pracodawcy, czy też rekrutera.

Networking

Jeśli cały czas jesteśmy aktywni zawodowo, warto zadbać o jakość swoich relacji z ludźmi. Coraz popularniejszy networking biznesowy, czyli pielęgnowanie kontaktów oraz nawiązywane znajomości z jak najszerszymi kręgami przedsiębiorców z różnych branż, wyjątkowo sprzyja efektywnej wymianie informacji, w każdej dziedzinie.

Działania networkingowe polegają na budowaniu trwałych relacji, wzajemnej rekomendacji i korzystaniu ze swoich usług. Również przy poszukiwaniu nowych wyzwań w pracy czy też dalszej ścieżki rozwoju kariery, rekomendacje mają kluczowe znaczenie. Czasami chodzi o to, kogo znasz-i kto cię zna. W Polsce działa kilkanaście klubów networkingowych, organizujących cykliczne spotkania w postaci np. śniadań branżowych. Warto zainteresować się chociaż jednym z nich.

A Wy jakie jeszcze znacie metody, by znaleźć wymarzoną pracę, bez specjalnego jej szukania?

Jak podobał Ci się artykuł?