plany motywacja cele

Chcesz osiągnąć sukces zawodowy? 8 skutecznych kroków!

 

Początek nowego roku wydaje się idealnym czasem na ważne zmiany. To jak uniwersalne naciśnięcie przycisku „reset„, dlatego też ponad połowa z nas, podejmuje postanowienia noworoczne.

Pisząc długą listę swoich noworocznych planów, zdecydowanie częściej koncentrujemy się na aspektach dotyczących naszego życia prywatnego, niż na równie istotnej, własnej karierze i miejscu pracy. I choć nie trzeba czekać na nowy rok, aby skupić się na swojej karierze, czasami jest to jednak iskra, której potrzebujemy, aby zastanowić się, czego oczekujemy pod względem celów zawodowych.

Niezależnie od tego, czy chcesz dokonać poważnej zmiany w karierze, czy po prostu chcesz kontynuować intensywny rozwój kariery, postanowienia noworoczne skupione wokół celów zawodowych, mogą pomóc Ci w ich realizacji.

SUKCES ZAWODOWY – 8 prostych kroków

1. Pomyśl o swojej ścieżce kariery w szerszej perspektywie

Szersza perspektywa, dla każdego może mieć inne znaczenie. Może to być zmiana pracy lub stanowiska, uzyskanie większej odpowiedzialności, zdobycie lepszej pozycji w branży czy też założenie własnej firmy. Cokolwiek to jest, zacznij teraz!

Zastanów się, jaka jest Twoja wymarzona ścieżka kariery? Jakie kwalifikacje i umiejętności są Ci potrzebne, aby podążać jej drogą? Jakie osiągnięcia zawodowe sprawią, że będziesz odpowiednim kandydatem na stanowisko, na którym chciałbyś być? Dostosuj swoje osobiste cele do pracy w sposób, który pozwoli Ci zrealizować Twoje plany.

2. Porzuć swoją strefę komfortu

Jednym z pierwszych kroków do sukcesu jest wyjście ze swojej strefy komfortu. Wszyscy osiągamy ten punkt w naszej karierze, w której chcemy utrzymać bezpieczną strefę; ważne jest, aby wiedzieć, kiedy się zatrzymać i zacząć podejmować ryzyko.

W zestawieniu z Twoimi planami zawodowymi Twoja strefa komfortu jest naturalnym blokerem. Pozostając w strefie komfortu, porzucasz swoje aspiracje. Poczucie stanu względnego komfortu i bezpieczne trwanie w nim zabija również Twoją produktywność.

3. Naucz się nowych umiejętności

Rozwój kariery często wymaga szerokiego zakresu umiejętności i doświadczeń. Nauka stymuluje umysł i zachęca do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.

Bez względu na to, w jakim jesteś wieku, gdzie mieszkasz czy pracujesz, możesz zdobyć setki nowych umiejętności, które przyniosą korzyści Twojej karierze. W dzisiejszych czasach dostęp do tzw. platform learningowych, bezpłatnych kursów onlinowych czy inspirujących e-boków lub portali, jest niezwykle prosty. Często nawet nie wychodząc z domu, możesz podnieść swoje umiejętności w naprawdę różnorodnym zakresie tematów, od projektowania stron internetowych po marketing, zarządzanie zmianami i wiele innych.

Pomyśl, czy jest coś, czego chciałeś się dodatkowo nauczyć? Czy któraś z nowych umiejętności pomoże Ci w dalszej drodze Twojego rozwoju zawodowego? Jeśli tak ustaw nowy kurs jako jeden z celów pracy na rok. Jest również szansa, że jeśli poprawi to Twoją pracę na obecnym stanowisku, Twoja firma może nawet być gotowa za to zapłacić!

4. Wizualizuj efekty

Skoro znasz podstawy: dobry cel w miejscu pracy jest konkretny, mierzalny, osiągalny, odpowiedni i ograniczony czasowo, wyjdź poza te podstawy i wizualizuj, jak będzie wyglądać Twoja przyszłość w momencie, gdy go osiągniesz. Czy ułatwi to konkretny projekt? Czy pozwoli to Twojemu zespołowi na skuteczniejszą współpracę? Czy przyśpieszy Twoją drogę awansu? Tylko w momencie, gdy dokładnie zobaczysz, o co walczysz będziesz miał prawdziwą motywację do podjęcia właściwych działań.

5. Nie bój się konstruktywnej krytyki

Po zakończeniu projektu/zadania poproś o rozmowę z przełożonym o tym, co poszło dobrze i co można zrobić lepiej. Wielu specjalistów obawia się dyskusji na temat własnej wydajności, ale prawda jest taka, że możesz być lepszy tylko wtedy, gdy wiesz, jakie umiejętności i nawyki wymagają więcej pracy z Twojej strony. Nie bój się rozmów podsumowujących/ oceniających, a sam przygotujesz się do bardziej interesującej pracy i szybszego rozwoju kariery w krótkim czasie.

Przeczytaj także: Umiejętność radzenia sobie z negatywnymi opiniami innych, czyli jak docenić krytykę?

6. Inspiruj się najlepszymi

Łatwiejsze i szybsze osiągniecie zaplanowanych przez Ciebie celów, może ułatwić Ci praca z mentorem/trenerem/coachem.

Jeśli chcesz lepiej grać w tenisa, prawdopodobnie zatrudnisz instruktora, który udzieli Ci praktycznych wskazówek. Twoja kariera nie jest inna. Szukaj sojuszników, zarówno w firmie, jak i poza nią. Stwórz wokół siebie sieć profesjonalistów, którzy czuwają nad Twoim sukcesem. Nie bój się zadawać im pytań, czy prosić o radę.

7. Uporządkuj przestrzeń roboczą wokół siebie

Kiedy twoja przestrzeń lub umysł są zagracone, często trudniej jest ci się skoncentrować. Nie dokładaj sobie niepotrzebnego stresu. Usuń niepotrzebne maile z Outlooka, niepotrzebne pliki z pulpitu. Porządki w twoim otoczeniu pracy mogą zmniejszyć obciążenie i poczucie przytłoczenia mnogością tematów.

8. Zaktualizuj swoje serwisy społecznościowe

W ostatnim czasie utrzymywanie aktualnych kont społecznościowych ma coraz większe znaczenie w kontekście Twojej profesjonalnej wizytówki. Świat korporacji jest bardzo konkurencyjny, a strony takie jak LinkedIn to pierwsze miejsce, w którym pracodawcy poszukują nowych talentów bądź też sprawdzonych już rekomendacji. Uaktualnij i uzupełnij profil budując swoją osobistą markę.

Dodatkowo zweryfikuj treść swoich kont w mediach społecznościowych. Upewnij się, że Twoje prywatne zdjęcia czy kontrowersyjne opinie są w opcji dostępnej tylko dla Twoich najbliższych znajomych. Nie podnoś wśród współpracowników i przełożonych, niepotrzebnych czerwonych flag przez publikowanie treści, które nie zawsze powinny być publiczne.

Na zakończenie pamiętaj, że ustalanie celów do pracy jest najlepsze, gdy jest to praktyka ciągła. Zrób sobie przysługę i traktuj to jako rozmowę z samym sobą, która nigdy się nie kończy.

Które z tych postanowień pasują również do Ciebie? Co jeszcze chciałbyś dodać do listy? Daj nam znać w komentarzach.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *