Postanowienia – jak się ich trzymać?

 

Nowy Rok dla większości z nas jest jak nowa karta, czekająca na odmienioną, często ulepszoną treść. Większość naszych marzeń/planów/postanowień jest podobna: schudnąć, zapisać na siłownię, rozstać się z nałogami, awansować lub znaleźć nową pracę, nauczyć się czegoś nowego. Jedni marzą, by się zakochać, założyć rodzinę inni, by wygospodarować w swej codzienności trochę więcej czasu dla siebie, przyjaciół czy najbliższych.

Patrząc w niebo na rozbłyskujące fajerwerki z kieliszkiem szampana w ręku, jesteśmy pełni nadziei, że wszystko, co sobie postanowimy się spełni, a każde noworoczne życzenie, które usłyszeliśmy od bliskich, jest możliwe do zrealizowania. I tak na pewno jest, tylko?

Pierwszy moment zwątpienia przychodzi już w noworoczny poranek. Po nocy pełnej zabawy ostatnim o czym myślisz, jest owsianka na śniadanie, godzina na siłowni i 3 spędzone na nauce nowego języka. Marzysz o tym, by po przebudzeniu się o 11.00 zapalić papierosa do porannej kawy leniwie przerzucając programy w tv.

Oto 7 skutecznych rad jak wytrwać w swoich noworocznych postanowieniach więcej niż 2 pierwsze dni:

1. Zanim zaczniesz działać – zatrzymaj się na chwilę

Znajdź chwilę dla siebie, w której będziesz w stanie podsumować swoje dotychczasowe działania. Zastanów się, co Cię cieszy, co sprawia Ci przyjemność, czego Ci brakuje, byś był „najlepszą wersją siebie?. Co się stało, że zmian, które planujesz, potrzebujesz? Co będzie Twoją motywacją? Dlaczego do tej pory nie zrealizowałeś swoich planów?

2. Stwórz swoją listę postanowień

Koniecznie ją zapisz! Notatka w Wordzie, lista obrazkowa na ścianie nad łóżkiem czy wpis w Twym dzienniku/planerze. Nieważne jak to zrobisz, ważne, że zrobisz! Tylko tak uporządkujesz swoje myśli, będzie to również wstęp do dalszej pracy nad realizacją Twoich celów.

3. Pamiętaj by Twoje cele były realne

Całkiem możliwe, że Twoim największym marzeniem jest podróż do Kambodży, już za 3 dni. Zadaj sobie tylko pytania dodatkowe: czy faktycznie znajdziesz czas i środki na tak egzotyczną podróż w ciągu tych 3 dni? Czy zdołasz zarezerwować bilety ? Czy przy tak szybkiej organizacji Twoja wymarzona podróż będzie tak fantastyczna, jak tego oczekujesz? 😉

Stawiając przed sobą nowe cele zadbaj o to, by były one, jak najbardziej ambitne ale realne jednocześnie. Każdy Twój cel powinien być możliwie najdokładniej opisany. Nie wystarczy, że chcesz schudnąć, ważny jest sposób, w jaki to zrobisz. Pamiętaj, że każde wielkie zadanie, składa się z małych elementów.

4. Ustal priorytety

Nie zaczynaj wszystkiego od razu i na już. Mnogość elementów może Cię nie tylko rozproszyć, ale również szybko zdemotywować. Zastanów się, od czego powinieneś zacząć? Co jest obecnie dla Ciebie najważniejsze? Która umiejętność/osiągnięty cel pomoże Ci w realizacji następnych?

5. Ustal czas na realizację celu

Tylko jasno sprecyzowany plan sprawi, że będziesz miał pewność co konkretnie powinieneś zrobić by swój cel osiągnąć. Postaraj się wszystkie Twoje postanowienia rozbić na małe zadania. Określ dokładny czas wykonania pojedynczych kroków. Świętuj najmniejsze sukcesy ? da Ci to motywację do podjęcia następnego wyzwania.

6. Wyeliminuj rozpraszacze

Jeśli od nauki Twojej nowej umiejętności odciąga Cię np. gra ? skasuj ją ze swojego komputera czy komórki. Jeśli od diety odciąga Cię wielkie pudełko czekoladek zalegające w Twojej szafce ? podaruj je komuś. Postaraj się usunąć wszystkie rzeczy, jakie będą stawały Ci na drodze nim wyrobisz w sobie oczekiwane nawyki. Bądź przygotowany na sytuacje, w których będziesz skłonny porzucić na chwile swoje postanowienia i nie pozwól, by Cię zaskoczyły.

7. Wizualizuj sobie siebie w momencie gdy ten cel osiągniesz

Pozwól sobie czasem, by zatracić się w swoich marzeniach. Pamiętaj jednak, by odróżniając świat swoich pragnień, od rzeczywistości, szukać jednocześnie narzędzi, które by te dwa światy scaliły. W momencie, gdy dokładnie zobaczysz, o co walczysz będziesz miał prawdziwą motywację do działania.

Bądź wytrwały w swoich postanowieniach. Nie trać kierunku jeśli nawet na chwilę zejdziesz z drogi. Spraw by następny rok był najlepszym rokiem w Twoim życiu!

Jak podobał Ci się artykuł?