Jak często strach przed ewentualnymi, możliwymi (choć niekoniecznymi) do wystąpienia negatywnymi skutkami Twoich działań, powstrzymuje Cię przed ich podjęciem?
Ile rzeczy lub sytuacji w Twoim życiu, zwyczajnie Cię omija, bo brakuje Ci odwagi, by podjąć działania?
To najczęściej strach przed nieznanymi rezultatami powstrzymuje nas od realizacji planów, podejmowania odważnych kroków i spełniania własnych marzeń i oczekiwań.
Strach na co dzień
Strach w naszym codziennym życiu pojawia się nieustannie. Towarzyszy, gdy wchodzimy w nowy etap życia, rzucając np. pracę w korporacji i przeprowadzając się w Bieszczady. Jest z nami, gdy zbieramy się na odwagę, by poprosić szefa o awans, podwyżkę lub urlop. Pojawia się, gdy chcemy zagadać do nieznajomych ludzi. Odczuwamy go, proponując przełamanie rutyny i utartych już schematów w relacjach z innymi. Jest, gdy myślimy, by wyjechać w samodzielną podróż lub przeprowadzić się do innego kraju.
Marzenia i ekscytujące pomysły pojawiające się spontanicznie w naszych głowach. Często są sabotowane przez auto paraliż, powodujący trudności w zdobyciu się na odwagę, by podjąć decyzję, które mogą się przyczynić do całkowitej zmiany naszego życia.
Przeczytaj również: Przegapione szanse, jak podejmować właściwe decyzje?
A co, jeśli w ogóle nie podejmiemy działania?
?Większość ludzi wybiera pewne nieszczęście ponad niepewność.”
Wiele osób rezygnuje z podejmowania jakichkolwiek działań tylko dlatego, że zakładają, że droga utartymi, znanymi już schemat jest znacznie łatwiejsza i bezpieczniejsza.
I jest w tym dużo prawdy. Jeśli podążamy znanymi już ścieżkami, doskonale wiemy, dokąd dojdziemy. Co, jednak jeśli nie prowadzą one w miejsca, w których chcielibyśmy być?
Niepodejmowanie wyzwań z uwagi na pojawiający się strach przed nieznanym, ogranicza nasze możliwości czerpania z życia tego, co najlepsze. Jeśli ze względu na strach, nie robimy tych rzeczy, które chcielibyśmy robić, gdzie będziemy w ciągu następnego roku, pięciu czy dziesięciu kolejnych lat? Jakie będzie wyglądało nasze życie?
Niezwykle rzadko rozważamy finansowe, fizyczne i emocjonalne koszty bezczynności wynikającej z blokującego nas strachu. Oceniamy jedynie potencjalne zagrożenia wynikające z działania, bez zastanowienia się ile kosztuje nas życie, w którym nie podejmujemy ryzykownych decyzji. Walutą tej transakcji jest również czas, który tracimy, odkładając nasze działania i czekając na samodzielny rozwój sytuacji.
Zarządzanie strachem według Tima Ferrissa
?Aby pokonać lęk przed nieznanym, musimy przekształcić go w coś znanego.?
Tim Ferriss – amerykański przedsiębiorca zaangażowany w sukces firm takich jak: Facebook, Twitter, StumbleUpon, Evernote czy Uber, inwestor i autor bestsellerowych książek dotyczących samorozwoju (4-godzinny tydzień pracy, Narzędzia tytanów i 4-godzinne ciało), opracował prosty, trójstopniowy proces zarządzania własnym strachem.
Ferriss, zachęca nas do pełnego wyobrażenia sobie i zanotowania naszych lęków. Zdefiniuj obszar, w którym pojawia się Twój największy strach. Określ konkretnie, czego się boisz. Zastanów się, w jaki sposób możesz zminimalizować negatywne skutki Twoich działań, jeśli wystąpią.
Aby spróbować zmierzyć się ze swoimi lękami, podziel kartkę na 3 części lub wydrukuj arkusz pdf do samodzielnego wypełnienia, klikając TUTAJ.
Przetestuj na sobie skuteczność metody zarządzania strachem Tima Ferrisa.
ZDEFINIUJ
Zastanów się, jak dokładnie może wyglądać Twoja wielka i spektakularna porażka. Jakie mogą być absolutnie najgorsze skutki, gdy podejmiesz działanie w kierunku, o którym myślisz? Zacznij pisać wyjątkowo mroczne i czarne scenariusze. Wypisz wszystkie najpoważniejsze konsekwencje analizowanej sytuacji i pomyśl, w jaki sposób mogą się one przełożyć na Twoje dalsze życie.
Choć ten punkt wydaje się absolutnym zaprzeczeniem szeroko promowanego pozytywnego myślenia, jest on wyjątkowo ważnym przy analizie każdego przypadku dotyczącego strachu.
Świadomość tego, co może pójść źle, da Ci możliwość wczesnego wyłapywania i reagowania na pojawiające się drobne sygnały ostrzegawcze.
ZAPOBIEGAJ
Wyprzedź negatywny rozwój sytuacji. Zastanów się jakie czynności możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia najgorszego scenariusza? Co możesz zrobić, by uniknąć ewentualnych strat? Czy są jakieś kompetencję, które możesz rozwinąć jeszcze przed podjęciem działań? Co lub kto mógłby Ci pomóc w realizacji Twoich planów?
NAPRAW
Stwórz prywatną strategię przetrwania, którą zastosujesz w momencie wystąpienia skutków, których się obawiasz. Pomyśl, w jaki sposób będziesz mógł rozwiązać sytuację, w której się znajdziesz w przypadku wystąpienia najgorszego scenariusza. Co będziesz musiał zrobić? Kto ewentualnie mógłby służyć Ci wsparciem? Jakie wyrzeczenia podejmiesz, by odzyskać kontrolę nad sytuacją i swoim życiem? Jak możesz nadrobić ewentualne straty?
Jeśli masz w swoim życiu rzeczy, z którymi boisz się wystartować, przeanalizuj za pomocą powyższej metody wszystkie najgorsze możliwe rozwiązania. Kiedy dokładnie określisz to, czego się boisz, umiejętnie zdefiniujesz ewentualne zagrożenia i sposób reagowania na nie, łatwiej Ci będzie przełamać strach i ruszyć z miejsca. Odkryj przed samym sobą, pełny obraz sytuacji. Dokładne określenie konsekwencji strachu, który powstrzymuje Cię przed działaniem, może sprawić również, że rzeczy dotąd przerażające, w szerszej perspektywie okażą się całkowicie nieuzasadnione!