jak zaakceptować wady partnera

Jak zaakceptować wady partnera?

W każdym nowym, rozwijającym się dalej związku przychodzi etap, w którym czas różowych okularów i nieustających motylków w brzuchu powoli mija.

Po fazie pierwszej fascynacji zaczynamy poznawać się głębiej i odkrywać swoje prawdziwe twarze, te już troszkę mniej przesłonięte ludzką doskonałością. Po czasie pierwszej wzajemnej euforii związek przechodzi do etapu, w którym partnerzy bez względu na to, jak bardzo są ze sobą kompatybilni, odkrywają w sobie, co najmniej jedną rzecz, która zaburza im obraz ideału.

Każdy z nas ma jakieś nawyki, swoje specyficzne zachowania bądź nawet dziwactwa, które denerwują, rozczarowują lub mogą być trudne do zrozumienia czy zaakceptowania przez drugą stronę.

W ramach trwania związku małe osobliwości któregoś z partnerów mogą stać się źródłem odwiecznego konfliktu. Te małe, często pojedyncze rzeczy, z czasem składają się na wielkie rzeczy. Sztuką szczęśliwego związku jest znalezienie wspólnej płaszczyzny między nimi.

Obraz związku, a wady partnera

Zazwyczaj ludzie zakochują się w najdoskonalszych aspektach swoich osobowości, licząc na wspaniałą i przepełnioną głównie pozytywami przyszłość. Jednak, gdy mówimy o zdrowym, uczciwym związku, mamy na myśli związek, w którym obie strony mogą być takimi, jakimi naprawdę są. Chodzi o związek oparty na akceptacji autentyczności i wzajemnym szacunku, w którym oboje mogą iść przez życie ramię w ramię, delektując się podobieństwami i różnicami.

Relacje nie są tworzone tak, aby były idealne. W rzeczywistości to właśnie w niedoskonałościach leży magia. Kochanie kogoś-naprawdę wymaga pewnego kompromisu i cierpliwości.

Gdy przeszkadzają Ci wady partnera, inspiruj do zmiany, ale nie zmieniaj

Brak akceptacji partnera, takim, jakim jest, staje się jednym z częstszych powodów rozstań. Zamiast na budowaniu i wzmacnianiu relacji partnerzy są zbyt skoncentrowani na poszukiwaniu doskonałości lub skupianiu się na wadach partnera.

Błędnie wchodzimy w związek z myślą, że możemy ukształtować partnera zgodnie z ideałem, jaki mamy w głowie. Wymagamy od partnera zmiany, stosując argumenty typu: ?Gdybyś mnie kochał? ?Gdyby Ci na mnie zależało? itp.

Budzi to tylko frustrację w drugiej osobie. Zmiana głęboko zakorzenionego zachowania może być prawie niemożliwa, gdy jej właściciel nie kieruje się silną wewnętrzną, a przede wszystkim własną motywacją do zmiany.

Niesprawiedliwe jest też zmuszanie innej osoby do zmiany sposobu życia. Wszyscy jesteśmy wyjątkowymi osobami podążającymi różnymi ścieżkami i kierującymi się różnymi przekonaniami. Jako partnerzy powinniśmy szanować te różnice, tak długo, jak ich wpływ na nasze życie nie staje się w żaden sposób szkodliwy.

Pełna tolerancja i zrozumienie zachowań partnera nie oznacza jednak, że musisz zaakceptować wady danej osoby w 100%. Zamiast zmuszać do zmiany, staraj się prowadzić partnera w lepszym kierunku, inspirując go do wprowadzenia małych ulepszeń.

Jedno wynika z drugiego

Zazwyczaj myślimy o rzeczach, które kochamy w naszym partnerze, oraz o rzeczach, których nie lubimy, jako podzielonych na dwie bardzo różne kategorie. W rzeczywistości jednak często są one ze sobą nierozerwalnie związane. Są to dwie strony tego samego medalu ? jasna i ciemna.

Kobiety mogą uwielbiać w swoich partnerach, że są męscy, silni emocjonalnie oraz stanowczy, ale brakuje im, że nie okazują wystarczająco wiele czułości.

Mężczyźni są zachwyceni, będąc z kobietami pomysłowymi i spontanicznymi. Denerwuję ich za to np. małe nieład, który może być częścią kreatywnej pracy.

Jedno wynika z drugiego. Ta sama cecha, która tworzy stronę osoby, którą kochasz, często jest również odpowiedzialna za stronę, która doprowadza Cię do szaleństwa.

wady partnera związki

UWAGA na różnice!

Pamiętaj, że drobne kłopotliwe nawyki czy słabości partnera, które uznajesz za wady, nie są usprawiedliwieniem na szkodliwe zachowania względem Ciebie. Istnieje duża różnica między akceptowaniem czyichś słabości a wybaczaniem obraźliwego zachowania.

Przeczytaj także: Toksyczna miłość – 8 najczęściej występujących sygnałów alarmowych

Najszybciej zaakceptujesz wady partnera, gdy..

Najlepszym sposobem na zaakceptowanie wad partnera jest samoświadomość własnych dziwactw, słabości czy złych nawyków. Nie ma ludzi idealnych, każdy z nas dysponuje pełnym pakietem cech, które mogą być dla innych mało atrakcyjne.

Zaakceptowanie kogoś za to, kim jest, oznacza uznanie faktu, że nie będziecie cały czas podzielać tych samych opinii i wyznawać tych samych przekonań. Każdy z nas ma prawo do własnej definicji świata i reakcji na niego.

 

Jak podobał Ci się artykuł?