szczęscie smaki dzieciństwa

Szczęście to… smaki dzieciństwa!

Pamiętacie jedną z końcowych scen w filmie Disney Pixar „Ratatuj”, w której krytyk kulinarny Anton Ego próbuje potrawy przygotowanej przez szczura o imieniu Remy? Przy pierwszym kęsie cały jego świat pęka, a sam Anton ląduje w świecie dzieciństwa, przepełnionego miłością, kolorami i fantastycznym, wręcz smakiem.

Właśnie smak dzieciństwa może spowodować, że poczujemy szczęście i choć na chwilę wypełnimy się tym uczuciem.

Każde z nas dorastało w innym otoczeniu, w innych rodzinach z różnymi tradycjami. U niektórych niedziela to rosół i schabowy, gdzie w kolejnych dniach rosół w magiczny sposób zmieniał się w pomidorową, u innych były mielone, jeszcze gdzie indziej zapiekanki, makarony, pizze, pasty – nieważne, co było podane, ważne, że zapewne było pyszne, niezmienne w smaku, przyrządzane z miłością dla domowników.

Ten smak wciąż pamiętamy, i nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawić sobie chwilę przyjemności i zatracić się w smakach dzieciństwa.

Jak to zrobić? To proste, skorzystaj z poniższej pomocy:

  • Przypomnij sobie, co w czasie dzieciństwa było Twoim ulubionym daniem.
  • Jak często było podawane?
  • Z czego się składało?
  • Co powodowało, że było wyjątkowe?
  • Jeśli nie możesz sobie przypomnieć listy składników, zapytaj o pomoc najbliższą rodzinę. Sam całkiem niedawno uczyłem się od Babci pieczenia sernika i skrupulatnie robiłem notatki, by smak, który pamiętam przetrwał. Niektóre smaki przepadły z upływem czasu, i to jest całkowicie normalne… pamiętam potrawkę z kurczaka, którą przygotowywała moja Mama, na dziś już nie odtworzenia, nie został nigdzie zapisany jej przepis, może kiedyś sam poeksperymentuję, w ramach poszukiwania utraconych smaków.
  • Przygotuj listę składników i zaopatrz się w nią.
  • Zarezerwuj czas w harmonogramie dnia na przygotowanie tego dania.
  • Przygotuj danie.
  • Zaproś znajomych, rodzinę lub delektuj się w swoim towarzystwie – w końcu to Twój smak dzieciństwa i Twój pomysł na chwilę szczęścia.

Pamiętaj, aby smaków dzieciństwa nie przygotowywać „na okrągło”, bo siła smaku stanie się codziennością, i może stracić moc sprawczą.

To, co pierwszego sobie przygotujesz?

 

Autor: Marcin Kwapiszewski

 


Marcin Kwapiszewski

Marcin Kwapiszewski

Psycholog, coach, trener, praktyk i pasjonat rozwoju przez duże „R”. Działa zgodnie z maksymą: ” Wybierz drogę, którą nikt nie podąża i pozostaw tam swój ślad”.

 

Jak podobał Ci się artykuł?