związek na odległość

Jak utrzymać związek na odległość?

Wszystkie związki romantyczne są zawsze mniej lub bardziej skomplikowane. Dodając do tego jeszcze rozłąkę spowodowaną dużymi odległościami, możliwość komplikacji w relacji pojawia się znacznie częściej. To prawda związki na odległość są trudne, stoją one w sprzeczności naturalnej potrzeby przebywania z kimś, kogo się kocha. Jednak sukces w związku niekoniecznie musi być definiowany przez określony czas spędzany razem. Udany związek to taki, który zapewnia przyjemność, spełnienie i szczęście obu osobom w parze.

Nawet jeśli obie strony wydają się bardzo zaangażowane w relację, potrzeba dużo świadomego wysiłku, aby związek na odległość działał.

Co musisz wiedzieć przy rozpoczynaniu związku na odległość?

Poznajecie się, zakochujecie w sobie nawzajem i decydujecie się spróbować związku w nadziei na zbudowanie wspólnej przyszłości. Od początku dzieli Was geograficzna odległość lub z czasem pojawiają się nowe możliwości kariery, lub obowiązki, przez które stajecie w obliczu perspektywy spędzenia kolejnych kilku miesięcy, a nawet i lat, osobno.

Pierwsza myśl pojawiająca się w takich sytuacjach – czy warto angażować się w relacje, która przez narzucony dystans, może szybko się rozpaść?

To może być niezwykle trudna decyzja, wymagająca nieco bardziej świadomego myślenia. Jeśli jednak podejmiesz ją z szeroko otwartymi oczami, z dużą ilością komunikacji z partnerem/partnerką i pod kontrolą własnych oczekiwań, może się ona udać.

Przed rozpoczęciem relacji na odległość należy zadać sobie (i potencjalnemu partnerowi) następujące pytania:

      • Czego potrzebujesz / oczekujesz od tego związku?
      • Jak daleko i jak często chcesz/możesz podróżować?
      • Czy ufasz tej osobie?

Tylko podejmując tego typu tematy, już na samym początku, jesteście w stanie określić wzajemnie swoje cele związane z kontynuowaniem relacji.

związek na odległość

Jak utrzymać związek na odległość?

Chociaż może to nie być łatwe, utrzymanie szczęśliwego związku na odległość nie jest niemożliwe. Oto co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na satysfakcjonującą obie strony relację: 

Bezpośrednia komunikacja

Jedną z najtrudniejszych części związku na odległość jest umiejętność skutecznego i odpowiedniego wyrażania swoich myśli, zapotrzebowań czy swojej miłości.

Umiejętność komunikacji jest podstawą każdego zdrowego związku, jednak staje się szczególnie ważna, jeśli Ty i Twój partner nie możecie spotkać się twarzą w twarz.

Wasza komunikacja w związku na odległość nie zawsze będzie płynna. Każdy z nas przekazuje swoje myśli, uczucia i potrzeby w wyjątkowy dla siebie sposób. Z tego powodu łatwo przegapić różnice pomiędzy normalną codzienną komunikacją a tą z pojawiającymi się wątpliwościami.

Szczerość i zaufanie

Bez zaufania Twój związek na odległość będzie bardziej podatny na rozpad. Postaraj się być otwartym wobec tej drugiej osoby i poinformuj ją o wszelkich obawach, jakie możesz mieć. Nie ma miejsca na tajemnice, jeśli chcesz budować swój związek na zaufaniu.

Wspólne spędzanie czasu

Wykorzystaj wszystkie dostępne możliwości technologiczne. Komunikacja z ludźmi na całym świecie nigdy nie była łatwiejsza, szybsza ani tańsza. Skorzystaj w pełni z tego, co jest dostępne, od FaceTime, przez Zoom, po WhatsApp, Facebook Messenger. Wysyłaj SMS-y od czasu do czasu i korzystaj z szybkiego telefonu w przerwie obiadowej lub po przebudzeniu się rano.

Używaj wielu narzędzi do rozmowy, aby wykorzystać potencjał i nadrobić ograniczenia każdej z nich.

Odległość fizyczna nie oznacza, że nie możecie robić rzeczy razem, zwłaszcza przy użyciu nowoczesnych technologii. Musicie tylko użyć swojej kreatywności.

Umówcie się na kolację za pośrednictwem czatu wideo, zamawiając lub przygotowując w tym samym czasie, to samo danie. Wypijcie razem to samo wino lub obejrzyjcie wspólnie film na Netflixie. Zabierz swoją drugą połowę na wirtualną wycieczkę po okolicy lub ulubionym parku.  Najważniejszą rzeczą jest robienie tego często i regularnie, tak jakbyście ustalali czas na randki, mieszkając w tym samym mieście.

związki na odległość

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym Ty i Twój partner możecie ożywić swoją relację przez Internet. Rozmowy wideo i regularne SMS-y mogą również wiele zdziałać, jeśli chodzi o budowanie i utrzymanie intymności w związku na odległość.

Zaangażowanie w związek na odległość

Niestety, czasami jedna osoba nie jest tak zaangażowana w związek, jak druga. Odległość zachęca zaangażowaną osobę do odważnej nadziei, że sytuacja się kiedyś poprawi, jednocześnie pozwalając mniej zaangażowanej osobie coraz bardziej się odsunąć. W tym przypadku trzeba zachować realizm i zweryfikować swoje wspólne plany na przyszłość. Jeśli któraś ze stron nie widzi potrzeby zmiany obecnej sytuacji, jasno daje znać, że jej obecne cele dotyczące związku, są inne w stosunku do pierwotnych.

Jedno jest pewnie. Każdy związek na odległość powinien się w końcu zakończyć. Tylko od Was zależy jakiego rodzaju będzie to koniec – ten szczęśliwy i wyczekany, gdy w końcu połączycie swoje życia, czy ten nieunikniony, w którym odległość będzie głównym niesprzyjającym Waszej relacji czynnikiem.

Jak podobał Ci się artykuł?