stan zakochania

Zdrowe czynniki wynikające z bycia zakochanym

Czy wiesz, że miłość, którą być może właśnie intensywnie przezywasz, nie tylko sprawia, że Twój świat nabiera nowych barw, ale jest także ogromnym czynnikiem wspierającym Twoje zdrowie?

Miłość bowiem to nie tylko motyle w brzuchu. To również procesy chemiczne zachodzące w Twoim organizmie, mające realny wpływ na to, jak się czujesz. Oprócz korzyści dla zdrowia fizycznego miłość i zaangażowane relacje mogą również przyczynić się do utrwalenia dobrego samopoczucia psychicznego, promując tym samym pozytywne nastawienie do życia. 

Miłość i stan zakochania przedłuża życie

Według przeglądu kilku badań opublikowanych w American Journal of Epidemiology żonaci mężczyźni i kobiety mają o 24 procent niższe ryzyko przedwczesnej śmierci niż osoby samotne.

Badania te wykazały, że utrzymywanie zdrowego związku wydłuża życie poprzez doprowadzenie do zmniejszenia problemów zdrowotnych.

Ludzie doświadczają mniejszego stresu, kiedy są w zaangażowanych, zdrowych związkach, a mniejszy stres oznacza lepsze zdrowie. Ponadto wykazano, że kiedy mężczyźni żenią się, rezygnują z niektórych ryzykownych zachowań, takich jak intensywne picie i palenie.

stan zakochania

Miłość i stan zakochania zapewnia wyższy poziom dopaminy

To oszałamiające, euforyczne podniecenie, które odczuwasz, spędzając czas z ukochaną osobą, wyzwala w Twoim mózgu dopaminę-neuroprzekaźnik odpowiadający głównie za dobry nastrój. Dopamina jest uwalniana, gdy mózg oczekuje nagrody. Kiedy zaczynasz kojarzyć jakąś czynność z przyjemnością (wspólne aktywności z partnerem, randki, seks czy zwykłe oglądanie Netflixa na kanapie), samo oczekiwanie może wystarczyć, aby podnieść Ci poziom dopaminy.

Oprócz funkcji „dobrego samopoczucia” dopamina bierze udział w wielu innych funkcjach organizmu. Ma wpływ między innymi na: procesy trawienia, czynności serca i nerek, funkcjonowanie trzustki i regulację poziomu insuliny, stan skupienia, prace pamięci, sen. 

Szczęśliwa miłość i zakochanie redukuje stres i łagodzi niepokój

Kiedy w ramionach ukochanej osoby poczujemy się bezpiecznie, znajdziemy idealną przestrzeń do redukcji stresu. Stała obecność w naszym życiu kogoś, kto przejawia wobec nas pozytywne uczucia, otacza troską i zainteresowaniem, w rzeczywistości może obniżyć poziom kortyzolu i adrenaliny oraz stworzyć lepszą homeostazę, co oznacza, że nasza neurochemia wraca do równowagi.

Stres ma wpływ między innymi na: nasz wygląd zewnętrzny (trądzik, wypadanie włosów, ziemista skóra), zdrowie układu sercowo-naczyniowego, poprawność funkcjonowania jelit i procesy trawienia, jakość i skuteczność regeneracji organizmu podczas snu. 

Ogromna dawka oksytocyny jest uwalniana w momencie orgazmu. Oksytocyna usuwa kortyzol, główny hormon stresu. Większość ludzi w środowisku zawodowym ma wysoki poziom kortyzolu. Mnóstwo seksu obniży poziom stresu i pozostawi w stanie błogości i relaksu.

stan zakochania

 Zdrowy związek chroni Twoje serce

Przytulanie, całowanie i proste czynności dotykowe mają ogromne korzyści dla serca.

Częste przytulanie się między kochankami wiąże się z wysokim poziomem oksytocyny (hormonu miłości!) i istotnie wpływa na ciśnienie krwi. Według badań medycyny psychosomatycznej spędzanie czasu z ukochaną osobą stwarzają o 12% mniejsze ryzyko chorób serca w porównaniu z osobami samotnymi.

Seks reguluje cykl menstruacyjny

Badanie przeprowadzone przez Planned Parenthood pokazuje, że kobiety uprawiające seks przynajmniej raz w tygodniu mają wyższy poziom estrogenu i częściej mają regularne cykle miesiączkowe niż kobiety uprawiające seks rzadziej. 

Miłość i stan zakochania dba o Twoją formę

O ile nie leżycie na kanapie wspólnie całymi dniami, oglądając seriale, jest duża szansa, że wzajemnie mobilizujecie się do podejmowania aktywności. Według badania przeprowadzonego przez University College London, pary, które razem stosują dietę lub ćwiczą, mają większe szanse na długotrwały sukces niż te, które robią to same. Oczywista jest również utrata kalorii, spalonych podczas uprawiania miłości.

Jeśli w Twoim życiu brakuje kogoś bliskiego, nie musisz się martwić. Pozytywne, bliskie relacje z członkami rodziny i przyjaciółmi mogą również zapewnić Ci zdrowie.

Jak podobał Ci się artykuł?